Uwikłany. Prawdziwa historia człowieka, który pogrążył największy kartel narkotykowy świata

Tłumaczenie: Mateusz Borowski
Wydawnictwo: Znak Literanova
At the Devils Table: The Untold Story of the Insider Who Brought Down the Cali Cartel
literatura faktu
Ag2S

Prawdziwa opowieść o człowieku, który znalazł się w śmiertelnej pułapce. Kiedy Jorge Salcedo po raz pierwszy dostał od szefa mafii polecenie, by sprzątnąć człowieka, był w szoku. „Upewnij się, że robota jest dobrze wykonana i to szybko. Pallomari musi odejść. Rozumiesz?” – usłyszał. „Jorge nie odpowiedział od razu. W jego umyśle rozległ się ogłuszający hałas. Wszystko się w nim buntowało....

Prawdziwa opowieść o człowieku, który znalazł się w śmiertelnej pułapce.

Kiedy Jorge Salcedo po raz pierwszy dostał od szefa mafii polecenie, by sprzątnąć człowieka, był w szoku. „Upewnij się, że robota jest dobrze wykonana i to szybko. Pallomari musi odejść. Rozumiesz?” – usłyszał. „Jorge nie odpowiedział od razu. W jego umyśle rozległ się ogłuszający hałas. Wszystko się w nim buntowało. »Nie, nie zrobię tego. Nie, nie, nie!«, krzyczał w myślach. Ale w tej samej chwili kiwał głową i mówił to, co jego szef chciał usłyszeć.
– Tak, oczywiście. Tak, rozumiem”.

Dla Salcedo nie było już odwrotu. Stanął przed wyborem: albo zacznie zabijać, albo sam zginie. By wyrwać się z objęć mafii, musiał potajemnie współpracować z CIA. Jako informator przez lata balansował na krawędzi ryzyka.

„Uwikłany” to historia człowieka, który w nieodpowiednim czasie znalazł się w nieodpowiednim miejscu i poznał ludzi, z którymi nigdy nie powinien się spotkać. Nieoczekiwanie trafił w sam środek starcia pomiędzy najniebezpieczniejszymi kartelami narkotykowymi na świecie. By wyrwać się z sieci mafijnych układów, postanowił zwrócić się przeciwko swoim szefom.

Gdyby nie on, nigdy nie udałoby się rozpracować największej organizacji przestępczej świata.

ELEKTRYZUJĄCA OPOWIEŚĆ O ZDRADZIE, ZBRODNI, WIELKICH PIENIĄDZACH I NAJWIĘKSZEJ MAFIJNEJ WOJNIE W HISTORII.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

almos | 2017-09-24
Przeczytana: 20 września 2017

Historia członka kartelu narkotykowego, który wydał władzom swojego bossa. Przy okazji mamy opowieść o wzlocie i upadku karteli trzęsących Kolumbią w latach 80. i 90. Ciekawy tam opis upadku państwa kolumbijskiego, które najpierw poddało się bandytom, a potem zawiesiło suwerenność na rzecz USA. To świetnie napisana, dobrze udokumentowana historia, ale główny bohater nie zawsze jest wiarygodny.

Książka opowiada historię Jorge Salcedo, zdolnego inżyniera łącznościowca, który od końca lat 80. zaczął pracować dla kartelu narkotykowego z Cali, najpierw zajmując się podsłuchem a potem organizując ochronę bossów. Przy okazji sporo się dowiadujemy o drugim kartelu kolumbijskim, tym z Medelin, kierowanym przez osławionego Pablo Escobara. Te dwie olbrzymie organizacje przestępczo-biznesowe zaczęły ze sobą ostro rywalizować w końcu lat 80. Chodziło o przejęcie wielomiliardowego amerykańskiego rynku konsumpcji kokainy. A konkurencja dla bandziorów oznaczała mordowanie przeciwników, wtedy to...

Cressi | 2017-09-18
Na półkach: Kindle, Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 18 września 2017

Po obejrzeniu serialu Narcos chciałam poszerzyć swoją wiedzę na temat karteli narkotykowych. Ot taka zachcianka :) potrzebowałam faktów, żeby jakoś ułożyć sobie w jaki sposób w kraju z rządem z pozoru demokratycznym może funkcjonować największa na świecie organizacja przestępcza. to tak jakby inny wymiar społeczeństwa, obok prawych i uczciwie żyjących obywateli funkcjonuje zupełnie inna rzeczywistość. Książka o tyle dla mnie interesująca, że jest relacją osoby z tego innego wymiaru, z samego jego środeczka. ależ emocje ....

Bartosz | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016

Niby dokument, niby powieść... Ale świetnie napisana książka, ktorą czyta się z lekkością. Historia człowieka, który postanowił przyłączyć się do złego człowieka by zniszczyć jeszcze gorszego człowieka, oraz ceny jaką przyszło za to zapłacić. Główne osoby dramatu to:
Kartel narkotykowy z Cali braci Rodrigez Orejuela
Kartel narkotykowy z Medlin Pabla Escobara
Skorumpowany rząd Kolumbijski
Rząd USA
Oraz oczywiście główny bohater - Jorge Salcedo

Po więcej informacji zapraszam do lektury.

Bartek | 2016-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

Rempel uczynił ze wspomnień Jorge Salcedo piękną, niemal prozatorską opowieść. Wszystko spisane jest ze swadą, bardzo ciekawie i wyczerpująco. Warto było dowiedzieć się nieco więcej o najnowszej historii Kolumbii i USA, zasadach panujących w kartelu z Cali i jego upadku zainicjowanym przez Salceda. Osobiście nie mogłem oderwać się od lektury i skończyłem ją z myślą, że pocieszające jest wiedzieć iż nawet człowiek tak blisko związany z bossami potrafi zachować twarde zasady moralne i w odpowiednim momencie powiedzieć "STOP!" Polecam szczególnie tym, którzy uparcie twierdzą, że jedynym królem kolumbijskiej koki był Pablo "El Doctor" Escobar.

Łukasz | 2018-03-30

Obowiązkowa lektura po obejrzeniu serialu Narcos. Choć teraz zastanawiam się czy nie lepiej było najpierw przeczytać książkę a później obejrzeć serial?

Daniel | 2017-10-17
Przeczytana: 16 października 2017

Po przeczytaniu "Prawdziwego Gangstera" przyszedł czas na rywalizujący kartel narkotykowy z Cali, który w przeciwieństwie do Medellin działa zdecydowanie bardziej "strategicznie" dlatego chciałem poznać historie "Uwikłanego ..." i tutaj oczywiście bardzo pozytywnie.Główny bohater Jorge przedstawia swoją współpracę z kartelem , która miała być dla niego jedynie jedną misją, misją zabójstwa Pablo Escobara , lecz gdy już wejdziesz w szeregi kartelu jesteś z nimi do końca !! Nie ma odwrotu.Jorge odpowiadał za bezpieczeństwo kartelu Cali,opisuję doskonale swoją współpracę jak i również w jaki sposób działał kartel ,korumpując polityków, policjantów, armie a nawet samego prezydenta. Z tej sytuacji nie miał wyjścia lecz jego determinacja , plan działania i balansowanie na krawędzi życia i śmierci siebie jak i swej rodziny podejmuje próbę , lecz nie może pozwolić by "wsypać"samego szefa kartelu , ale musiał jednym ruchem zniszczyć cały kartel, co było niemożliwe, lecz podjął próbę. Książkę...

kasiula | 2016-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2016

Pierwsze wrażenie jakie zrobiła na mnie książka było negatywne. Na czytelnika od samego początku spada za dużo dat, za dużo nazwisk, za dużo historii. Do tego cała opowieść zaczyna się od środka, potem jest początek, znowu środek i zakończenie. I ten język... Miałam wrażenie, że napisał ją ktoś kto nie potrafi pisać a ta książka jest jego debiutem. Miałam obawy czy w ogóle ją skończę. Po jakimś czasie, nawet nie wiem kiedy, zorientowałam się, że książka mnie wciągnęła. Daty, nazwiska, język przestały przeszkadzać. Tak jak na początku niechętnie po nią sięgałam i czytałam ją małymi fragmentami tak później żal mi było że nie mam na nią czasu. A gdy już wzięłam ją do ręki byłam tak do niej przyssana, że nie mogłam się oderwać. Ostatnie rozdziały czytałam wręcz z zapartym tchem. Podsumowując. ŚWIETNA książka. Jedna z lepszych jakie wpadły mi w ręce. Jest jedną z perełek w mojej domowej bibliotece. Polecam ją absolutnie każdemu.

nacik1 | 2017-07-16
Przeczytana: 2015 rok

Jak dla mnie - rewelacja. Historia bardzo wciągająca. Książka napisana świetnym stylem, wciąga...

Historia - przeażająca, pokazująca jak łatwo można zostać wkręconym.

Po przeczytaniu tej i innych książek zastanawiam się, jakim cudem mieszkańcy Kolumbii nie są jeszcze zwyrodnialcami.
A nie są...
Są kochani, pozytywni..., nie są agresywni, a na złe emocje - salsa :)

Korzunek | 2017-02-07

Świetna książka opisana na faktach, trzymająca z każdą stroną w napięciu, zaskakująco lekka do wchłonięcia. Pomimo mnogości postaci nie sposób się w nich pogubić. Polecam z całego serca!

drwalzestolicy | 2017-12-03

Urzekła mnie jego historia. Jednak sposób prowadzenia narracji nie przypadł mi do gustu.