Księgowy mafii

Tłumaczenie: Grzegorz Woźniak
Wydawnictwo: Świat Książki
Accountant's story : inside the violent world of the Medellín cartel
mafia,
literatura faktu
Edith

Wyznania Roberta Escobara, brata słynnego Pabla, szefa Kartelu z Medellín. Tylko oni dwaj kontrolowali finanse gangu. Jak działała największa organizacja przestępcza, szmuglująca do 15 ton kokainy dziennie? Co robiono z niewyobrażalnymi pieniędzmi, z których 2500 dolarów miesięcznie szło na same opaski do spinania banknotów? Jak żyli, chronieni przez prywatne wojsko? Dlaczego Pabla Escobara, najbogatszego przestępcę w historii, wielu Kolumbijczyków ma za bohatera?
Wstrząsająca opowieść z pierwszej ręki o zbrodniach, gigantycznym bogactwie i pomocy najuboższym.

Felzmann | 2014-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Jedna z najlepszych książek, jakie czytałem. Nie sposób się od niej oderwać. Ale nie mogło być inaczej. Gdy tylko dowiedziałem się, że brat Pablo Escobara spisał wspomnienia, wiedziałem, że będzie to absolutny hit.
Ta książka może być traktowana jako pewnego rodzaju uzupełnienie "Prawdziwego gangstera" Jona Robertsa. Obie są rewelacyjne.
Och, jak ja bym chciał być takim Pablem Escobarem. Tak sobie myślałem, ile to karykatur mężczyzn chodzi po świecie. Chodzą do roboty przez pola, przez las, a potem wpływa im na konto 2 tys. złotych. I ktoś taki mówi, że on jest facetem. Karykaturą jesteś faceta. Poczytaj sobie, co wyprawiał Pablo Escobar!

ryszpak | 2015-03-08
Przeczytana: 07 marca 2015

Historia życia dwóch braci, z których jeden był baronem narkotykowym, a drugi jego bratem księgowym. A że nic nie jest czarne czy białe, Roberto Escobar próbuje nas uświadomić, że jego brat oprócz ciemnej strony miał też jasną, nigdy nie odmawiał pomocy biednym, finansował stadiony itd. Książka napisana bardzo ciekawie. Prawie każdy wie, jak skończył Pablo Escobar, każdy więc z chęcią przeczyta dzieje jego życia, od których naprawdę ciężko się oderwać.

joan_stark | 2016-01-11
Przeczytana: 10 stycznia 2016

Sięgnęłam po tę książkę po obejrzeniu serialu "Narcos" - historia największego barona narkotykowego bardzo mnie zainteresowała i uznałam za świetny pomysł przeczytanie książki jego brata, Roberto, który w kartelu zajmował się księgowością. Niestety, bardzo się zawiodłam.
Historia jest oczywiście ciekawa, co wiedziałam już podczas oglądania serialu. Po książce spodziewałam się więcej, jednak dostałam praktycznie nic. Liczne powtórzenia, brak ciągłości akcji, skakanie w czasie bez wyraźnego powodu, do tego język bardzo mnie raził (nie wiem, czy jest to spowodowane tłumaczeniem na polski, czy tym, że autorzy potrzebowali tłumacza, żeby się ze sobą dogadać). Dodatkowo tytułowy księgowy mafii dochodzi do licznych, często śmiesznych wniosków, jak np. "To oni zaczęli. Oni zaczęli zabijać, więc Pablo odpowiedział" (nie jest to cytat dosłowny). Nie ma to jak tłumaczyć mordercę przed czytelnikiem, jak dziecko przed mamą. Dodatkowo stwierdzenie, iż "Pablo nigdy nie pociągnął za...

Julia | 2013-07-09
Przeczytana: lipiec 2013

Książka nie w moim klimacie, przeleżała więc z rok na półce, ale w końcu po nią sięgnęłam i..... całkowicie mnie pochłonęła! Dotychczas niewiele wiedziałam o kartelu narkotykowym z Medellin, o przemytach kokainy i o samym Pablu Escobarze. Biografia pisana przez jego brata, jest pełna ciekawostek z dzieciństwa i młodości braci Escobar, rzuca zupełnie inne światło na „bezwzględnego narkotykowego barona” pokazując jego ludzką twarz, mechanizmy dochodzenia do niewyobrażalnego bogactwa i władzy. Jak zawsze w przypadku takiej postaci, istnieje wiele niedopowiedzeń, a nawet legend, a ukazanie obiektywnej prawdy nie jest możliwe. Autorzy nie „wybielają” Escobara, w książce pojawiają się opisy okrucieństw, jakich dopuścił się kolumbijski kartel, przemytnicze sztuczki, przejmujące są też sceny wojny, jaka toczyła się między władzami a handlarzami narkotyków. Poza oczywistym zamysłem biograficznym, treść książki ukazuje także jak rozpoczął swój bieg kokainowy przemyt do USA – w latach 70. I...

Buka | 2012-05-02
Przeczytana: 01 maja 2012

Rewelacyjna książka. Warto przeczytać, żeby spojrzeć na sprawy od nieco innej strony.
Oczywistym jest, że przez media, które uznawane są jako 4ta władza, Escobar okrzyknięty został baronem narkotykowym oraz bezwzględnym bandytą stojącym na czele zorganizowanej grupy przestępczej.
Z łatwością korzystając z jego "sławy" przypisano mu wszelkie zło dziejące się na ulicach miast. A ówczesny rząd kolumbijski oraz konkurencja zacierała ręce, nadal kręcąc swoje interesy w cieniu szumu związanego z braćmi Escobar.
Świetnie pokazana jest tu tocząca całą Kolumbię fala degeneracji stróży prawa, policji, polityków oraz wszechobecna korupcja.
Kto katem, a kto ofiarą? Winni po części byli wszyscy. Każdy swoim zachowaniem przyczyniał się do czegoś złego.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze i władzę, a one zawsze ponoszą za sobą ofiary - najczęściej pośród najbiedniejszych i tych najbardziej bezbronnych.

PS Z uwagi na wiele wiadomości informuję, że książkę posiadam, ale nie...

ferline | 2015-01-06
Przeczytana: styczeń 2015

Sięgając po tej książce możemy być pewni jednego - nic a nic nie będzie w niej kłamstwem, nic nie będzie naciągane, a opisane zdarzenia będą w stu procentach faktami. Dlaczego? Bo posiądziemy informacje od samego brata dilera narkotyków, który sumiennie sprawował urząd nijakiego księgowego w jego biznesie.
Książka wciąga od samego początku. Dostarcza nie tyle co wiedzy o sposobie przemycania kokainy w tamtych czasach, ale też emocji związanych z losami rodziny Escobarów. Dzięki niej poznałam wiele ciekawych faktów z zakresu narkotykowego biznesu, ale również poruszającą historię. Jestem pewna, że sięgnę po nią po raz kolejny by przeżyć ją ponownie.

TTT | 2014-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2014

Książka ukazująca życie kartelu narkotykowego jako organizacji od środka. Dowiemy się w niej całe mnóstwo szczegółów z pierwszej ręki, bo to właściwie taki "wywiad" z bratem szefa mafii. Wszystko napisane bardzo ciekawie nawet dla osób, które tak jak ja nigdy dotąd nie interesowały się tego typu tematem. Polecam.

Bushi | 2016-01-09

Świetna książka. Jedna z najlepszych książek o życiu "wielkich gangsterów" jakie miałem okazje czytać. Zdecydowanie polecam. Jeżeli ktoś, chociażby w najmniejszym stopniu, interesuje się przestępczością zorganizowaną MUSI przeczytać tą książkę. Gwarantuje, że nie pożałuje.

MarKab | 2016-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2016

Moje zainteresowanie tematyką Pablo Escobara i kartelu z Medelin zaczęło się od serialu "Narcos" (który serdecznie polecam). Owa książka jest podstawową pozycją zarówno dla fanów serialu jak i osób zainteresowanych taką tematyką.
Kto mógłby znać lepiej Pabla niż jego brat? Według mnie książka jest świetna i godna przeczytania.

Marek Ciechanowski | 2014-08-11
Przeczytana: 24 lipca 2014

rewelacyjna książka, pozycja obowiązkowa dla fanów gatunku.

PS. Jakby ktoś nie mógł znaleźć do kupienia znalazłem link w internecie do pobrania: http://file-share365.com/cw94lry/3/496