historia alternatywna

"Powroty" to kolejna już powieść z serii "Zwrotnice czasu. Historie alternatywne". Tym razem odpowiedź na pytanie co by było, gdyby? poznamy dzięki dwóm autorom - Wojciechowi Bogaczykowi i Adamowi Pietrasiewiczowi. Bohater powieści Piotr Zarzeczański, rówieśnik autorów, Warszawiak AD 2010, uzyskuje możliwości podróży w czasie dzięki cudownemu urządzeniu - przypominającemu lampę Aladyna -...

Bohater powieści Piotr Zarzeczański, rówieśnik autorów, Warszawiak AD 2010, uzyskuje możliwości podróży w czasie dzięki cudownemu urządzeniu - przypominającemu lampę Aladyna - uzyskanemu od mieszkającego w Polsce Kurda, Asmana. To tak zwany "wracacz" - jego pojawieniu się na powieściowej scenie towarzyszy czytelniczy uśmiech pobłażania tylko przez chwilę. Zwłaszcza, że Polska, w której akcja startuje jest trochę inna niż nasza - owszem na skrzyżowaniu Jerozolimskich i Nowego Światu tkwi palma, ale stoi tam też pomnik marszałka Montgomery`ego. Nie zmienia się historii bez konsekwencji. Potem, kiedy Piotr wyruszy w wielokrotne wyprawy przez czas do historycznego świata w przededniu wojny, w sierpniu 1939 aż do jej finału w 1945 roku, czytelnika opuszcza uczucie wyższości, a gra toczy się o najwyższe stawki.

Autorem ilustracji jest Przemek Truściński.

źródło opisu: http://www.nck.pl/

źródło okładki: http://www.nck.pl/

Michał | 2015-09-19
Przeczytana: 19 września 2015

Kolejna książka z serii "Zwrotnice Czasu" NCK, która przedstawia alternatywną historię Polski, opartą na zmianach wydarzeń w okolicach II wojny światowej. W porównaniu z "Wallenrodem" Marcina Wolskiego, fabuła nie jest we większości oparta na działaniach głównego bohatera (Pitra Zarzeczańskiego), gdyż ten dokonuje jedynie (a może właśnie aż) delikatnych zmian w przeszłości, natomiast w pozycji Wolskiego, to główna bohaterka stanowiła centrum wydarzeń. Na plus należy zaliczyć to, iż autorzy starali się w miarę realistycznie podejść do tematu, a nawet jeżeli nieco przerysowywali pewne wydarzenia, to na samym końcu odnieśli się do nich w komentarzu. Bardzo ciekawym zabiegiem, było załączenie do "Powrotów" fragmentów "Drogi na szafot", która idealnie uzupełnia podstawową część książki. Autorzy puszczają także oko do czytelników na końcu lektury, przywołując współczesne wydarzenie, jednak w celu jego poznania, zapraszam do "Powrotów"!

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 03 maja 2014

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Miłe złego początki

Hubert Przybylski

Niniejszą recenzję zacznę tak, jak zaczyna się pewnie ogromna większość omówień książek, których fabuła kręci się wokół zmieniania biegu historii. Czyli od takiego oto pytania: czyż ktokolwiek z Was, drodzy czytelnicy, nie pragnął nigdy cofnąć się w czasie, żeby zmienić cokolwiek w przeszłości? Niezależnie od pobudek - mniej lub bardziej egoistycznych, ideologicznych, czy też idealistycznych. Myślę, że przynajmniej raz w życiu każdego taka chętka naszła. Na nasze szczęście/nieszczęście, na chęciach się kończy, bo do ich realizacji potrzebny jest jeszcze jakiś gadżet, ustrojstwo, urządzenie, magiczny pierścionek*, przypadkowe uderzenie pioruna, tudzież działanie tajemniczych sił**. Jeśli chodzi o bohatera "Powrotów" Adama Pietrasiewicza i Wojciecha Bogaczyka, to takie magiczne ustrojstwo wpadło mu w ręce i nie zawahał się go użyć. I teraz pada drugie pytanie: czy było warto?

Ale zanim zagłębię...

marcjn | 2016-10-13
Przeczytana: 13 października 2016

Całkiem ciekawe aczkolwiek mocno wydumane dzieło. Abstrahując od zakończenia najbardziej razi sztucznością fragment opisujący spotkanie książkowego odpowiednika Stawki - jaśniepaństwo i tym podobne bzdurki wyglądają jak karykatura. Zupełnie jakby wierchuszka ZSRR była bandą imbecylów nie zaś mniej lub bardziej kompetentnych ludzi, którzy w mniejszym lu większym stopniu zwracali uwagę na oficjalną ideologię, która to przecież również zdążyła ewoluować. Podobny zarzut można wysunąć wobec obrazu późniejszej narady Hitlera i jego współpracowników.

Kamil | 2014-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

Jest to moje drugie spotkanie ze "Zwrotnicami czasu" wydanych przez NCK. Pierwszym była wizja powstania styczniowego wg. Konrada Lewandowskiego.

Udany zakup na Warszawskich Targach Książki, cena promocyjna :).
Bardzo pozytywnie jestem zaskoczony treścią, autorzy naprawdę stworzyli "inny świat". Sporo nawiązań do wydarzeń w naszej rzeczywistości.

Gorąco polecam, miłośnikom gdybania.

ulvar | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Książka bardzo fajnie napisana z ciekawie przeprowadzoną fabułą. Jednakże razi mnie, za co ocena w dół, jakby na siłę dodany wynik wojny Polski po stronie Niemieckiej. Jeżeli przebieg walk i przyczynę zwycięstw autorzy dokładnie tłumaczą i racjonalnie przedstawiają przebieg walk zakończonych sukcesem, to przyczyna porażki jest po prostu tak nierealna, że aż głupia i pozostawia niesmak w porównaniu ze świetnie napisaną pierwszą i drugą faza wojny. Co jak co ale kontrofensywa Sowietów z Czukotki, którym to Amerykanie ( nie mam pojęcia za co) oddają pół Europy oraz podarowują bombę atomową (!), jest dla mnie nie do przełknięcia. Rozumiem że ta wojna mogła być przegrana, ale bez przesady. Widać, że autorzy dobrze radzili sobie na materiałach m.in. prof. Wieczorkiewicza, natomiast gdy musieli oprzeć się na własnych pomysłach z kretesem niestety polegli.

Adrian | 2016-10-21
Przeczytana: 18 października 2016