Powroty

Okładka książki Powroty Wojciech Jerzy Bogaczyk, Adam Pietrasiewicz
Okładka książki Powroty
Wojciech Jerzy BogaczykAdam Pietrasiewicz Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury fantasy, science fiction
Narodowe Centrum Kultury
2017-01-01
2013-01-01
historia alternatywna

Okładka książki Fenix Antologia: Zajdel 2018 Rafał Cichowski, Paweł Ciećwierz, Tomasz Fijałkowski, Agnieszka Hałas, Marta Kładź-Kocot, Jan Maszczyszyn, Romuald Pawlak, Adam Pietrasiewicz, Radek Rak, Marta Sobiecka, Dominika Węcławek
Fenix Antologi... Rafał Cichowski, Pa...
Okładka książki Fenix Antologia 3/2018 Marta Kładź-Kocot, Paweł Komosa, Błażej Kurowski, Ursula K. Le Guin, Jan Maszczyszyn, Marek Oramus, Maciej Pałka, Adam Pietrasiewicz, Radek Rak, Krzysztof Sokołowski, Maciej Szraj, Marek Turek, Sebastian Uznański, Witold Vargas, Dominika Węcławek
Fenix Antologi... Marta Kładź-Kocot,&...
Okładka książki Bliskie Spotkanie. Opowiadania fantastyczne Andrzej Drzewiński, Marek Oramus, Maciej Parowski, Adam Pietrasiewicz, Ewa Siarkiewicz, Janusz A. Zajdel
Bliskie Spotka... Andrzej Drzewiński,...

Książka z gatunku historii alternatywnej, opisuje potencjalny bieg wydarzeń, gdyby Polska weszła we wrześniu 1939 roku w sojusz z Niemcami.

Historia opowiedziana ciekawie, miło się czyta o polskiej defiladzie w Moskwie ;p

Zauważyłem kilka błędów w opisie rzeczywistych wydarzeń. wiele nawiązań jest bardzo ciekawych, poznałem kilka postaci historycznych, o których tak dużo nie wiedziałem :D

Polecam E-booka, który jest do nabycia na stronie: http://www.powroty.pietrasiewicz.net/

Całkiem ciekawe aczkolwiek mocno wydumane dzieło. Abstrahując od zakończenia najbardziej razi sztucznością fragment opisujący spotkanie książkowego odpowiednika Stawki - jaśniepaństwo i tym podobne bzdurki wyglądają jak karykatura. Zupełnie jakby wierchuszka ZSRR była bandą imbecylów nie zaś mniej lub bardziej kompetentnych ludzi, którzy w mniejszym lu większym stopniu zwracali uwagę na oficjalną ideologię, która to przecież również zdążyła ewoluować. Podobny zarzut można wysunąć wobec obrazu późniejszej narady Hitlera i jego współpracowników.

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Miłe złego początki

Hubert Przybylski

Niniejszą recenzję zacznę tak, jak zaczyna się pewnie ogromna większość omówień książek, których fabuła kręci się wokół zmieniania biegu historii. Czyli od takiego oto pytania: czyż ktokolwiek z Was, drodzy czytelnicy, nie pragnął nigdy cofnąć się w czasie, żeby zmienić cokolwiek w przeszłości? Niezależnie od pobudek - mniej lub bardziej egoistycznych, ideologicznych, czy też idealistycznych. Myślę, że przynajmniej raz w życiu każdego taka chętka naszła. Na nasze szczęście/nieszczęście, na chęciach się kończy, bo do ich realizacji potrzebny jest jeszcze jakiś gadżet, ustrojstwo, urządzenie, magiczny pierścionek*, przypadkowe uderzenie pioruna, tudzież działanie tajemniczych sił**. Jeśli chodzi o bohatera "Powrotów" Adama Pietrasiewicza i Wojciecha Bogaczyka, to takie magiczne ustrojstwo wpadło mu w ręce i nie zawahał się go użyć. I teraz pada drugie pytanie: czy było warto?

Ale zanim zagłębię się w tradycyjnie chybioną szczątkową oceno-analizę tekstu, pozwolę sobie nieco bardziej przybliżyć fabułę powieści. Jej bohaterem jest Piotr Zarzeczański, lat 50+, były działacz opozycyjny, który obecnie żyje z obrotu akcjami na GPW. Pewnego dnia dostaje prezent - lampę z Bliskiego Wschodu, przez darczyńcę zwaną "wracaczem". Ma ona umożliwiać cofanie się w czasie o kilkadziesiąt lat. I Piotr, wiedziony impulsem, używa jej aby cofnąć się do czasów powstania warszawskiego i zapobiec pewnej tragedii. Udaje mu się, ale gdy wraca do przyszłości, zauważa minimalne zmiany w otaczającym go świecie. A w kwestii jego samego nawet więcej niż minimalne. Piotr, po solidnym przemyśleniu sprawy, postanawia cofnąć się jeszcze raz, aby tym razem gruntowniej zmienić historię. A potem cofa się jeszcze raz, i jeszcze raz...

Zacznę od największego pozytywu tej powieści - języka powieści. Rzadko kiedy ma się przyjemność czytać tak dobrą polszczyzną napisaną książkę. Nie wiem, czy to wpływ techniki, czy czegoś innego, ale czasami mam wrażenie, że u pisarzy młodego pokolenia już nawet nie tyle zanika, to nie wykształca się umiejętność pisania po polsku. Na szczęście są jeszcze pisarze nieco starszej tylko daty, a i kilka perełek wśród "młodzieży" się znajdzie, więc nadzieja na tak pięknie napisane książki we mnie nie ginie.

"Powroty" cechują się nie tylko świetnym językiem, ale i wciągającą fabułą. Może nie jest ona jakoś idealnie wyważona pomiędzy opisy, dialogi, akcję i wplecione w to wszystko przemyślenia autorskie, ale jak tylko zacząłem czytać, to każdej nocy lektura urywała mi przynajmniej godzinkę z tego, co normalnie przeznaczam na sen. Myślę, że troszkę więcej dynamiki książce by nie zaszkodziło, ale musiałaby to być tylko tycia odrobinka - w przeciwnym wypadku książka z inteligentnej literatury zmieniłaby się w zwykłego sensacyjniaka.

Trzecia rzecz, która w "Powrotach" momentalnie zwraca na siebie uwagę, to odmienne od powszechnego spojrzenie na zmienianie historii. Niezwykle rzadko można się zetknąć z alternatywną historią Polski, która wcale nie jest różowa. Owszem, dużo fajniej się czyta książki w rodzaju "Wallenroda" Marcina Wolskiego, ale czasami trudno nie oprzeć się wrażeniu, że ich autorów troszeczkę poniósł optymizm. Tutaj wiara bohatera w zmienianie na lepsze przeszłości jest momentalnie i nieustannie gaszona przez coraz mniej pozytywne (tak dla Polski, jak i jego samego) wyniki jego działań. A jednak nie można zarzucić Autorom ślepego pesymizmu - wykreowany przez nich bohater nieustannie kombinuje i nie poddając się w obliczu niepowodzeń walczy o to, żeby w końcu było lepiej. A przynajmniej nie gorzej, niż w punkcie wyjścia.

Mieszane uczucia w kwestii "Powrotów" kieruję w stronę wizji alternatywnej historii Polski i świata, którą przedstawiają w swojej powieści Pietrasiewicz i Bogaczyk. Uważam, że kilka założeń (np. przebieg walk o Francję, sposób przyłączenia się USA do wojny, itp.) przyjęli nieco na wyrost i nie mają one racjonalnego uzasadnienia. Ale że to jest wyłącznie moja subiektywna ocena, a nie kolejny głos w dyskusji o alternatywnej historii świata, więc na tym poprzestanę. Tym bardziej, że obaj panowie osłodzili mi odbiór ich wersji dziejów współczesnych przygotowując prawie stustronicowy paradokument, "Drogę na szafot - esej o najnowszej historii Polski", będący świetnym uzupełnieniem tła dla rozgrywających się w powieści wydarzeń. Podobały mi się zwłaszcza dołączone urywki z gazet, napisane udatnie spreparowaną międzywojenną polszczyzną. Do tej pory takie dodatki można było znaleźć raczej u Stirlinga, czy u innych anglojęzycznych fantastów, niż u naszych rodzimych autorów.

Moja ocena? 8,5/10. "Powroty", to napisany pięknym językiem solidny kawał fantastyki z niebanalną i zmuszającą do zastanowienia wizją alternatywnej historii, wciągającą fabułą i zaskakującym zakończeniem. Ocena jest minimalnie obniżona za niezgodność autorskiego i mojego własnego spojrzenia na możliwy rozwój wydarzeń oraz za błędy korekty - nie rozumiem, jak w tak elegancko wydanej, dopracowanej powieści mogły się znaleźć takie baboły, jak podwójne czwartkowe popołudnie. Ale pomimo tych minimalnych minusów gorąco Wam polecam powieść duetu Pietrasiewicz i Bogaczyk, bo warto ją przeczytać i mieć na półce.

* +7 do LCK gratis.

** niechybnie będą to sado-masoni z dalekiej przyszłości. Albo i z Marsa.

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Miłe złego początki

Hubert Przybylski

Kolejna książka z serii "Zwrotnice Czasu" NCK, która przedstawia alternatywną historię Polski, opartą na zmianach wydarzeń w okolicach II wojny światowej. W porównaniu z "Wallenrodem" Marcina Wolskiego, fabuła nie jest we większości oparta na działaniach głównego bohatera (Pitra Zarzeczańskiego),gdyż ten dokonuje jedynie (a może właśnie aż) delikatnych zmian w przeszłości, natomiast w pozycji Wolskiego, to główna bohaterka stanowiła centrum wydarzeń. Na plus należy zaliczyć to, iż autorzy starali się w miarę realistycznie podejść do tematu, a nawet jeżeli nieco przerysowywali pewne wydarzenia, to na samym końcu odnieśli się do nich w komentarzu. Bardzo ciekawym zabiegiem, było załączenie do "Powrotów" fragmentów "Drogi na szafot", która idealnie uzupełnia podstawową część książki. Autorzy puszczają także oko do czytelników na końcu lektury, przywołując współczesne wydarzenie, jednak w celu jego poznania, zapraszam do "Powrotów"!

Książka bardzo fajnie napisana z ciekawie przeprowadzoną fabułą. Jednakże razi mnie, za co ocena w dół, jakby na siłę dodany wynik wojny Polski po stronie Niemieckiej. Jeżeli przebieg walk i przyczynę zwycięstw autorzy dokładnie tłumaczą i racjonalnie przedstawiają przebieg walk zakończonych sukcesem, to przyczyna porażki jest po prostu tak nierealna, że aż głupia i pozostawia niesmak w porównaniu ze świetnie napisaną pierwszą i drugą faza wojny. Co jak co ale kontrofensywa Sowietów z Czukotki, którym to Amerykanie ( nie mam pojęcia za co) oddają pół Europy oraz podarowują bombę atomową (!),jest dla mnie nie do przełknięcia. Rozumiem że ta wojna mogła być przegrana, ale bez przesady. Widać, że autorzy dobrze radzili sobie na materiałach m.in. prof. Wieczorkiewicza, natomiast gdy musieli oprzeć się na własnych pomysłach z kretesem niestety polegli.

Jest to moje drugie spotkanie ze "Zwrotnicami czasu" wydanych przez NCK. Pierwszym była wizja powstania styczniowego wg. Konrada Lewandowskiego.

Udany zakup na Warszawskich Targach Książki, cena promocyjna :).
Bardzo pozytywnie jestem zaskoczony treścią, autorzy naprawdę stworzyli "inny świat". Sporo nawiązań do wydarzeń w naszej rzeczywistości.

Gorąco polecam, miłośnikom gdybania.

Udany zakup na Warszawskich Targach Książki, cena promocyjna :).

Gorąco polecam,...

• Niezależne książki, które mogę kupić bez konsekwencji
  • Zwrotnice Czasu
  • Serie