Istoty pozaziemskie a współczesna nauka

Okładka książki Istoty pozaziemskie a współczesna nauka Clifford A. Pickover
Okładka książki Istoty pozaziemskie a współczesna nauka
Clifford A. Pickover Wydawnictwo: Amber astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
The science of aliens
Amber
2000-01-01
2000-01-01
Jerzy Lewiński

Nudy. I źle skonstruowana.
"Ile płci mają obcy?" lub "Jeśli Obcy mają węch, to jaki mają węch?" - i tu przegląd literatury S-F i przegląd różnych stworzeń zamieszkujących Ziemię. A potem parę - w większości - słabych i wtórnych spekulacji.

Powinno być inaczej, jeśli to ma być naukowe: Jedynym procesem, jaki znamy, który prowadzi do powstania skompikowanych tworów, jest ewolucja. Ewolucja skomplkowanych cząsteczek może być oparta na krzemie lub węglu. Jeśli na krzemie, to musi zachodzić w temperaturze... Jesli na węglu to musi zachodzić najpierw w wodzie. Jeśli w wodzie, to największe szanse na rozwój złożónych organizmów ma symatria dwudzielna (poruszanie się w gęstym ośrodku). Jeśli tak, musi być absorbcja energii, a więc i narządy zmysłów...

I tak dalej, z różnymi możliwymi odgałęzieniami tego rozumowania.

Niby zalążki takiego myślenia są. ale w takim gąszczu naiwnych spekulacji, że przeskakujesz co dwie strony. "OOOlizoniści opisani w książce.... mają nieparzystą ilość odnuży, a to oznacza, że muszą poruszać się..." "Obce istoty muszą być życzliwe, bo..." i tu w ogóle antropocentryzm całą gębą. Więc nuda.

Raczej nie polecam.

Nudy. I źle skonstruowana.

Jakie będzie spotkanie z obcą cywilizacją? Są tu humorystyczne przykłady z literatury i filmów, ale autor traktuje temat życia pozaziemskiego poważnie. To książka popularno-naukowa a nie powieść SF. Obok (popartych faktami naukowymi) rozważań o wyglądzie, zwyczajach i osobowości ewentualnych mieszkańców kosmosu i skutkach ich wizyty (zarówno dla nas jak i dla nich),są też przykłady, że na Ziemi istnieją stworzenia bardziej fantastyczne niż wykreowane przez pisarzy SF i filmowców. Książkę warto przeczytać, chociaż od jej napisania minęło ponad 20 lat (w końcu nasze ćwierć wieku to w skali Wszechświata mniej niż nanosekunda).

Fajnie się czytało, prosty przekaz i działa na wyobraźnię, jak mogliby wyglądać obcy, jak się zachowywać ?

• Do kupienia
  • UFO i cywilizacje pozaziemskie
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Nie-komiks
  • Nauka

Dodaj cytat z książki Istoty pozaziemskie a współczesna nauka