Czarne dziury w czasoprzestrzeni

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Black Holes in Spacetime
Astronomia
Pistacia

Czarna dziura - obszar czasoprzestrzeni, z którego nic, nawet światło, nie może uciec, pozwala mu grawitacja. Jesteśmy dzisiaj pewni, że czarne dziury istnieją. Pytanie brzmi - gdzie one są?

Sensej | 2017-05-03

Czy może istnieć coś tak egzotycznego jak czarna dziura? Czy czarne dziury mogą wyjaśnić niektóre tajemnice wszechświata? Czy przeżylibyśmy wizytę w którejś z nich?

To tylko kilka spośród fascynujących pytań, które Kitty Ferguson analizuje w tej przystępnie napisanej książce. Aby na nie odpowiedzieć, śledzi życie gwiazdy od narodzin po paroksyzmy śmierci w uścisku jej własnej grawitacji, po czym zabiera nas w hipotetyczną podróż do granicy powstającej czarnej dziury.

Autorka omawia także pewne nowe idee, na przykład możliwość kolizji czarnej dziury z Ziemią czy propozycję użycia czarnej dziury jako "idealnego wysypiska śmieci".

Dzisiaj już wiemy, że czarna dziura to obszar czasoprzestrzeni, z którego nic, nawet światło, nie może uciec, pozwala mu grawitacja. Jesteśmy dzisiaj pewni, że czarne dziury istnieją. Pytanie brzmi - gdzie one są? Angielski fizyk Stephen Hawking założył się o to ze swoim amerykańskim kolegą Kipem Thorne'm, który utrzymywał, iż w układzie podwójnym,...

Bindusara | 2017-05-05
Marcin Wiraszka | 2016-01-17