Mieszkańcy światów alternatywnych

Seria: Złota Seria Literatury Popularnonaukowej
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Adam

Wybitny paleontolog amerykański Alfred S. Romer pisze, że zwrócił się kiedyś do niego Henry Osborn z pytaniem, czy widzi niezwykłe podobieństwo pomiędzy dimetrodontem a innym drapieżnym pelikozaurem z rodzaju Sphenacodon, który nie ma „żagla”, lecz pod względem anatomicznych cech szkieletu nie różni się właściwie niczym od swego „ożaglonego” odpowiednika. Osborn zapytał Romera, czy nie sądzi on, że może tu chodzić o jeden gatunek z silnie zaznaczonym dymorfizmem płciowym, przy czym formy ożaglone byłyby samcami, a pozbawione żagla – samicami. „Wielkie nieba – zawołał Romer – cóż za wspaniały pomysł. To tłumaczyłoby powód ich wymarcia. Wszystkie samce żyły wszak w Teksasie, wszystkie samice w Nowym Meksyku i oba tereny rozdzielało morze.

źródło opisu: Wiedza Powszechna, 1987

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

| 2013-03-30
Przeczytana: 1988 rok

Napisana w latach 80., a więc nieaktualna - tak bez dwóch zdań orzekną współcześni ,,znafcy tematu''. Dlaczego? Bo traktuje o bardzo, ale to bardzo nielubianym aspekcie ewolucji życia, mianowicie o odrębnym rozwoju gatunków żyjących na różnych, odizolowanych od siebie kontynentach i wyspach. To właśnie są ci tytułowi ,,mieszkańcy światów alternatywnych''. Jak to się ma do propagowanej obecnie paranoicznej propagandy równości, np. w odniesieniu do ludzkich ras, których, notabene, jakoby ma nie być? No cóż, przeczytajmy, porównajmy, i postarajmy się wyciągnąc logiczne wnioski. Polecam!

tomsn | 2015-02-28
Przeczytana: 28 lutego 2015

Ciekawa książka, oczywiście z lat 80-tych, jednak dla ludzi oczytanych z tematem antropologii, antropogenezy i biologii znajdzie się wiele ciekawych smaczków. Książka nie jest przegięta, ani w stronę sceptycyzmu, ani fantastyki. W sam raz na popularnonaukowe czytanie.

Klaymen | 2013-04-09
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Świetnie napisana książka, zwracająca uwagę na istotne zagadnienia, co mogłoby być gdyby. Autor jest rzetelny i logicznie wyciąga, bardzo ciekawe zresztą, wnioski. Książka z rodzaju tych poszerzających horyzonty.

qhta | 2015-04-11
| 2015-02-05