Czas wyboru

Okładka książki Czas wyboru Anton Donczew
Okładka książki Czas wyboru
Anton Donczew Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX powieść historyczna
powieść historyczna
Wreme razdelno
Instytut Wydawniczy PAX
1967-01-01
1967-01-01
Halina Kalita
historia Bałkanów literatura bułgarska powieść historyczna

Na półkach: , , , , , ,

Pierwsza powieść bułgarska, przeczytana przed wyprawą do interioru kraju róż w 2013 roku, zgodnie z zasadą zagłębienia się w kulturze kraju kolejnej podróży. W tym przypadku wszystko zaczęło się od ... muzyki. Ktoś na YouTube zamieścił teledysk do pięknej pieśni „Prituri se Planinata”, w którym wykorzystał sceny z filmu „Vreme na nasilie”, będącym ekranizacją powieści, co wskazali komentatorzy. Na szczęście „Czas wyboru” przetłumaczono na polski i wydano u nas w 1967 roku.
Książka opowiada o dramatycznych wydarzeniach rozgrywających się w bułgarskich Rodopach od 1668 roku. Powieść ma dwóch narratorów – prawosławnego mnicha Aligorkę oraz „Wenecjanina”, czyli francuskiego szlachcica, który dostał się do niewoli tureckiej podczas oblężenia Kandii (Heraklionu) na Krecie i stał się mahometaninem.
Z tych dwóch perspektyw obserwujemy postawy bułgarskich chłopów i pasterzy wobec tureckiej przemocy ale i intryg, mających ich skłonić do przejścia na islam. To, co dla mieszkańców Bałkanów jest normalne – czyli świadomość tureckiego terroru i okrucieństwa – dla nas, mieszkańców północno-wschodniej Europy jest szokiem. Podobnie, jak skala oporu i poświęcenia – ale nie wszystkich. Bowiem Turcy nie stawiali wszystkiego na jedną kartę, a „plan B” wdrażali równocześnie z „A”.
Także opis codziennego życia i bułgarskich obyczajów, w tym także weselnych i pogrzebowych, jakże innych od znanych z polskiej wsi, będzie bardzo egzotyczny ale i pociągający dla polskiego czytelnika.
Wreszcie fabuła. Akcja toczy się wartko i wcale nie w sposób przewidywalny, a losy niektórych postaci, w tym narratorów bardzo zaskakują. Mamy zatem wyrazistych bohaterów – jak Manoł i jego synowie Momcził i Mircza, ich przeciwnik – Karaibrahim czy powabne Elica i Sewda, budzące emocje mężczyzn niezależnie od ich wyznania, a także zwroty akcji wyjaśniające motywy ich działania.
Zaskakuje też humanistyczne i pokojowe przesłanie tej powieści, powstałej w komunistycznej Bułgarii, a w Polsce wydanej przez IW Pax. Nie ma potępiania tych, którzy się poddali ani nawoływania do zemsty i odpłaty czy też wychwalania niezłomnych. Autor podkreśla, że potomkowie jednych i drugich to dzieci jednej matki – Bułgarii.

Fabuła książki jest osadzona w Rodopach, w czasach kiedy podbite przez Turków Bałkany stanowiły część Imperium Osmańskiego. Niewola trwała 500 lat. W tym okresie, szczególnie okrutnie w Rodopach, zmuszano miejscową ludność do przejścia na islam. Kolejne pokolenia Turków i Bułgarów mieszkających obok siebie musiały dokonywać niejednokrotnie trudnych wyborów.
Do dworu Sulejmana agi (jednego z bohaterów książki),z listem od wezyra, przybywa bezwzględny Karaibrahim na czele oddziału janczarów. Sulejman aga musi wybierać między lojalnością wobec Padyszacha i lojalnością wobec sąsiadów. Wizyta janczarów powoduje panikę. Bułgarzy obawiają się o los kobiet i małych chłopców, których odbierano rodzinom raz na 5 lat, a czasem częściej, w ramach "krwawego podatku" (chłopcy otrzymywali islamskie wykształcenie, byli wcielani do elitarnych oddziałów wojsk sułtana). "Eniczarem", ofiarą "krwawego podatku", okazuje się Karaibrahim. Czy pochodzenie będzie miało wpływ na jego decyzje? Więcej o książce i ekranizacji: https://dobulgarii.wordpress.com/2018/06/12/sulejman-aga-manol-i-karaibrahim-czyli-czas-wyboru/

Do dworu...

• Religia, Ideolo i inne Brednie
  • Powieść_historyczna_[+]
  • Turcja
  • Ambit-lit

Dodaj cytat z książki Czas wyboru