Siostrzyczki

Tłumaczenie: Paweł Wieczorek
Wydawnictwo: Albatros
The sisterhood

Pacjenci szpitala Boston Doctors umierają po pomyślnie przeprowadzonych operacjach. Nagle i niespodziewanie. Nikt nie potrafi powiedzieć dlaczego. Tajemnicę znają pielęgniarki należące do Stowarzyszenia Sióstr Życia. Tajnej organizacji działającej na terenie całych Stanów zjednoczonych, której członkinie zabijają nieuleczalnie chorych pacjentów ze względów etycznych, dla ich dobra. Przynajmniej tak wydaje się Christine Beall, która wstrzykuje chorej śmiertelna dawkę morfiny. W ramach Stowarzyszenia działa jeszcze jedna, niewielka grupa pielęgniarek, określająca się mianem Ogrodu, o której istnieniu wie tylko szefowa. Członkinie Ogrodu zabijają dla pieniędzy. Podejrzany o zabójstwo pacjentki młody chirurg David Shelton rozpoczyna własne dochodzenie. za sojusznika ma jedynie piękną Christine...

źródło opisu: Albatros, 2009.

tajus | 2011-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2011

Michael Palmer to pisarz amerykański specjalizujący się w thrillerach medycznych. Nic dziwnego, w końcu z wykształcenia jest lekarzem. Do tej pory napisał już prawie dwadzieścia powieści. Zadebiutował właśnie "Siostrzyczkami", choć pierwszą książką, jaką stworzył, jest "Recepta Coreya".

"Siostrzyczki" to, jak wyżej wspomniałam, jedna z pierwszych powieści Palmera, jego oficjalny debiut literacki. To nic innego jak thriller medyczny, a więc historia o niecodziennych okrucieństwach i zadziwiających intrygach w świecie medycyny. Porusza jedną z często komentowanych w dzisiejszych czasach kwestii dotyczących ludzkiego życia, a mianowicie kwestię eutanazji, a także powiązanych z nią morderstw z litości oraz takich na zlecenie, które przynoszą duże korzyści finansowe.

Głównym bohaterem książki jest David Shelton, chirurg z jednego z bostońskich szpitali, który po przykrych i nieprzyjemnych wydarzeniach z przeszłości wraca do swego fachu, a nawet otrzymuje możliwość wykazania się w...

ElViento | 2012-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 21 czerwca 2012

Stwierdzam wszem i wobec, że książka jest tak genialna, że zarwałem dla niej noc. Wciąga jak diabli, temat trudny, ale pokazuje, jak cienka granica jest między miłosierdziem, a wyrachowaniem oraz między zdrowym rozsądkiem a zapatrzeniem we własne przekonania. I okazuje się, że nie każdy może być Bogiem. Polecam

eunice | 2014-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Momentami wciągająca, ale niestety też momentami nużąca. Na pewno książka byłaby lepsza, gdyby autor w połowie nie wyjawił prawdziwej tożsamości Peggy Donner.

Aleksandra X | 2014-05-29
Przeczytana: 28 maja 2014

Mój pierwszy thiller medyczny, dodatkowo autorstwa Michaela Palmera, jak mówi okładka, mistrza tego gatunku. Ciekawość była ogromna. ''Siostrzyczki'' miałam pierwsze pod ręką, więc to właśnie na tę pozycję się zdecydowałam. Na pewno nie za sprawą okładki, która kojarzy mi się z narkomanią, a nie szpitalem.

Fabuła opowiada o życiu lekarzy i chorych w Boston Doctors. Dziwnym trafem po udanych operacjach umierają pacjenci. David Shelton po swojej dosyć skomplikowanej lekarskiej przeszłości postanawia narazić siebie i swoją karierę, by odkryć tajemnicę, dlaczego dzieją się rzeczy, które nie powinny nastąpić. Pomaga mu urokliwa pielęgniarka, która ma niemało wspólnego z zaistniałymi wydarzeniami. Przyczyny tych zdarzeń zna jedynie Stowarzyszenie Sióstr Życia.

Szczerze, to na początku trochę się nudziłam przy czytaniu. Nawet miałam zamiar odłożyć książkę z powrotem na półkę. Ale cóż, postanowiłam wytrwać do ostatniej kartki. Nie do końca wiem, czy był to dobry wybór. Mimo nużącego...

jucha1237 | 2014-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2014

Książka bardzo mi się podobała, choć odnotowałam kilka minusów.
Ogólnie rzecz biorąc powieść jest troszkę zagmatwana - nagle pojawia się tyle postaci, że nie można ogarnąć kto, co, gdzie i jak. Drugim minusem jest zakończenie- nie lubię takich nie rozwiązanych spraw.
Jednak nie można odmówić autorowi tego, że dobrał wydarzenia tak, że nie mogłam się oderwać od lektury i w ciągu 24 godzin przeczytałam 200 stron. Polecam, chętnie wrócę i z pewnością książka znajdzie się na mojej półce :)

Monika | 2014-06-12
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: 2013 rok

Morderstwo z litości czy z zimną krwią?!

To jest to! Tego szukam w thrillerach medycznych. Jest morderstwo (nie jedno), jest napięcie, są zwroty akcji, jest dobry styl, są intrygi i jest medycyna. Czego chcieć więcej... Ale w tej książce jest coś więcej, temat do dyskusji, rozważań a mianowicie: kwestia eutanazji...

kajkosz | 2014-08-06
Przeczytana: 04 sierpnia 2014

Nie przepadam za kryminałami i ta książka tego nie zmieniła. Dość przeciętna, napisana zwyczajnym językiem, choć momentami denerwowały mnie rozbudowane, przesadzenie dramatyczne wypowiedzi bohaterów (wiecie, to zblazowanie rodem z tanich romansów). Akcja, jak dla mnie, dość przewidywalna, a bohaterowie niezbyt oryginalni.
Fakt, książka porusza trudną tematykę, ale właściwie niczego nie wnosi i nie ma mocy zmieniania podejścia czytelnika.

Ata77 | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Lekki, prosty w odbiorze thriller medyczny. Z gatunku PZ- Przeczytam Zapomnę.

kingagaja | 2015-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2015

Zazwyczaj od thrillera medycznego oczekuje się, że będzie miał dość sporo opisów medycznych i będzie trzymał w napięciu do ostatniej minuty. Hmmm... cóż można powiedzieć o książce, w której akcja zaczyna się rozwijać po przeczytaniu połowy, a czytelnik już od początku wie, kto stoi za zabójstwami?
Kolejny minus tutaj to to, że ilość osób występująca na początku książki pozwala na pogubienie się w historii i lekkie zamieszanie. Przesadnie długie opisy czy wymienianie z imienia i nazwiska zabójców trochę nuży i niespecjalnie zachęca czytelnika do skończenia tej książki. Około dwusetnej strony zaczyna się coś dziać, akcja powoli wciąga. Chwała autorowi za to, bo gdyby nie to, to książka byłaby ogromną stratą czasu.
Do tego język - prosty, banalny, taki "o". Tłumaczenie też do najlepszych nie należy, w niektórych momentach tłumacz mógłby sobie darować kalki lingwistyczne, które wymuszają uśmiech na ustach czytelnika.
Plus jedynie za trudną historię, która pokazuje, że dobro ma...

Kasia | 2010-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2010

Powoli zaczyna mnie nudzić, że w każdej jego książce główny bohater jest posądzany o rzeczy, których nie zrobił.