Arktyczna mgła

Cykl: Przygody Dirka Pitta (tom 20) | Seria: Sensacja
Wydawnictwo: Amber
Arctic drift
Numa, Dirk Pitt

Zabójczy sekret strzeżony przez mrozy Arktyki i groźba dla współczesnego świata, której zapobiec może tylko Dirk Pitt. Rok 1848. Dwa statki z polarnej ekspedycji tkwią uwięzione w lodach Arktyki. Wśród załóg szerzą się choroby. Ale najstraszliwszy jest tajemniczy obłęd, który każe marynarzom mordować się nawzajem. Czy ma on coś wspólnego ze srebrzystym minerałem spoczywającym w ładowniach...

Rok 1848. Dwa statki z polarnej ekspedycji tkwią uwięzione w lodach Arktyki. Wśród załóg szerzą się choroby. Ale najstraszliwszy jest tajemniczy obłęd, który każe marynarzom mordować się nawzajem. Czy ma on coś wspólnego ze srebrzystym minerałem spoczywającym w ładowniach okrętów ?
Rok 2011. U wybrzeży Kanady kuter rybacki natrafia na chmurę gęstej mgły. Kilka dni później statek badawczy NUMA znajduje kuter z martwą załogą na pokładzie...
Dirk Pitt i jego dzieci mają bardzo mało czasu, żeby ustalić, co się za tym kryje, zanim sytuacja wymknie się spod kontroli. zanim perfidny plan globalnej katastrofy nabierze kształtów. Jedyny trop prowadzi w przeszłość, do arktycznej wyprawy sprzed lat. I statku-widma zagubionego wśród białych pustkowi...

źródło opisu: Wydawnictwo Amber Sp. z o.o., 2009

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Dobra książka. Kolejna dawka przygód, humoru, fajnych postaci :)
Nie najlepsza książka autora, ale całkiem dobra.
Fanom tego pisarza polecam :))

byłem_fprefectem | 2011-06-04
Przeczytana: 08 lipca 2011

Clive Cussler założyciel i wieloletni prezes NUMA - National Underwater and Marine Agency (Narodowa Agencja Badań Podwodnych i Morskich) i Dirk Cussler syn wyżej wymienionego i obecny prezes NUMA popełnili oto kolejną powieść sensacyjną z Dirkiem Pittem w roli głównej. Mam nadzieje, że obaj panowie już trochę znużeni pisaniem poważnych książek sensacyjnych, postanowili troszeczkę zażartować z konwencji, bo jeśli nie i jest to napisane na poważnie, to to jest trochę niepoważne. Prawdopodobieństwo wystąpienia rzeczy mało prawdopodobnych i zupełnie nieprawdopodobnych w tej książce, które przytrafiają się bohaterom, można porównać do trafienia w środek tarczy rzutką, którą rzuciłeś będąc w sztok pijanym, mając zasłonięte oczy i związane ręce, jednocześnie będąc w zupełnie innym barze, który znajduje się w innym mieście, kraju i chyba kontynencie, co nie oznacza o dziwo, że książka jest zła.

Gdyby wziąć na poważnie tekst, to można by być zdziwionym, że Ameryka utrzymuje takie...

Kamil | 2010-08-25
Przeczytana: 04 sierpnia 2012

Dirk Pitt wypadł słabo w tej książce, nazwałbym go bohaterem od niechcenia któremu dawno stuknęła 40. i jego wielkie i wspaniałe przygody wychodzą bokiem ale jednak udaje mu się (znowu) uratować świat. Szkoda że Cussler tak przedstawił swojego ulubieńca co bardzo zniechęca. Niby całą sytuacje mają ratować pociechy Dirka które jeszcze nie dorosły do jego rangi, jednak w książce ich wątek nagle się urywa, jakby był zbędny bo i tak wszystko idzie na konto ich ojca. Na szczęście Cussler nadal jest mistrzem akcji i każda strona zapewnia przygody na lądzie, na wodzie i pod wodą.

żabka | 2013-11-30
Przeczytana: 19 października 2013

Książka przygodowo sensacyjna. Autor w bardzo ciekawy i sympatyczny sposób opowiada swoje historie. utrzymuje nas w napięciu do końca. Częste zwroty akcji powodują, że nie można się nudzić... No i oczywiście super bohater Dirk Pitt..

arrow18 | 2016-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Na początku muszę napisać,że sięgnęłam po tę książkę dlatego,że podczas robienia jakieś quizu w internecie wyszło mi iż powinnam przeczytać "Arktyczną mgłę". Więc kiedy zobaczyłam ją na półce w bibliotece od razu ją wypożyczyłam. Książkę czytałam (jak na mnie) dość długo z powodu braku czasu, ale teraz kiedy ją skończyłam, cieszę się, że spędziłam z bohaterami stworzonymi przez Dirk'a Cussler'a i Clive'a Cussler'a tyle czasu. Akcja podzielona jest na wiele wątków i różnych wydarzeń z różnymi bohaterami , które tak naprawdę prowadzą do sedna jednak sprawy. Osobiście podziwiam bohaterów tej książki, którzy ryzykują własne życie, aby poświęcić się nie tylko swojej pasji ale także aby odkryć coś co prawdopodobnie może nie istnieć. Prawie wszystkie postacie (oprócz kilku czarnych owiec) sprawiają, że od pierwszej chwili czytelnik darzy ich sympatią. Autorzy "Arktycznej mgły" poruszyli poważny problem jakim jest globalne ocieplenie. Na przykładzie tej książki możemy zobaczyć jeden ze...

Angie Wu | 2011-09-10
Przeczytana: 10 września 2011

Z Dirkiem Pittem zaprzyjaźniłam się kilka lat temu. Sympatią do tego żądnego przygód oceanografa zaraził mnie tata. Od tamtej pory wspólnie czytaliśmy wszystkie książki Cusslera, które były w bibliotece.

"Arktyczna mgła" to kawał dobrej roboty. Akcja, humor, ratowanie świata, czyli to, co Autor lubi najbardziej. Nie zabrakło oczywiście autobiograficznego wątku, gdy Cussler pojawia się w fabule, aby uratować Pittowi życie.

Co w książkach Autora najciekawsze, to zgrabne łączenie przeszłości z teraźniejszością. Pitt krok po kroku odkrywa kulisy historii przeróżnych statków i ich załóg. Nie zabrakło tego i tym razem.

Jakkolwiek beznadziejnie wyglądałaby sytuacja Dirka i jego przyjaciela, sympatycznego Włocha Al'a Giordino, bohaterowie i tak ratują świat przed kryzysem wywołanym przez nikczemny czarny charakter oraz umykają groźnemu najemnikowi o szemranej przeszłości.

Mówiąc zwięźle: Clive Cussler w jak najlepszej postaci!

Ewa | 2012-03-18
Przeczytana: 15 marca 2012

Cóż mogę powiedzieć.Książka owszem ciekawa.Czasami jednak nie mogłam zrozumieć pewnych słów, bo to nie moja dziedzina, czasem też za dużo pojawia się osób w jednym miejscu i z lekka mieszało mi w głowie.
Wątek troszkę przygodowy, kryminalny, sensacyjny i ważny jak na czasy w których mamy do czynienia z globalnym ociepleniem i redukcją emisji dwutlenku węgla.Ile stoi za tym osób i jakie pieniądze?Głowa mała.Korupcja wśród polityków na wyższych szczeblach, niby przypadkowe wybuchy bomb, morderstwo, aby za każdą cenę zostać monopolistą na rynku drogocennych minerałów.I ta nie wiadomo skąd "Arktyczna mgła" i statek widmo, które sieją zniszczenie.
W każdym razie polecam.Pierwszy raz czytałam książkę napisaną przez Cliv'a Cussler'a.Podoba mi się jak sprytnie umieszcza siebie samego w tej całej historii.Czy tak jest we wszystkich jego książkach?Nie wiem.Pozostaje mi więc sięgnąć po kolejne jego dzieła:)

Amigo | 2014-08-08
Przeczytana: 06 sierpnia 2014

Polecam na rozluźnienie. Lekka i przyjemna powieść Cusslera o tym jak to Amerykanie ponownie uratowali świat

Ksiądz | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, E-booki, 2014
Przeczytana: 16 marca 2014

Na tę pozycję natknąłem się po przeczytaniu "Terroru" Simmonsa, kiedy miałem ogromny głód na literaturę zawadzającą o te tematy. Byłem ciekaw jak Cussler ugryzł (a może rozgryzł) temat zaginionej ekspedycji Franklina...
Niestety niczego ciekawego się na ten temat nie dowiedziałem. Reszta wątków: kryzys USA - Kanada, ochrona środowiska, przekręty międzynarodowej korporacji kierowanej przez pozbawionego skrupułów, chciwego oszusta wykorzystującego pazernych politykierów, raczej mało mnie zainteresowała.
No może trochę wciągnęły mnie opisy akcji morskich i badania głębin. Wkurza też trochę szablonowość postaci. Nieskazitelnie dobrzy bohaterowie przeciwko bezwzględnym czarnym charakterom - zbyt duży kontrast dający po gałach, całkowity brak szarości. No i do zarzygania przesłodzony happy end. Zło zostało ukarane, dobro tryumfuje i wszyscy żyją "długo i szczęśliwie"... błeeeeee!

Dariusz | 2016-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2016

Arktyczna mgła walka o wpływy wydobywaniu złóż ropy, gazu i minerałów. Każdy chciałby mieć w tym regionie wpływy i czerpać zyski. Konflikt wisi na włosku, a czas płynie nieubłaganie. Dirk Pitt musi rozwiązać zagadkę i powstrzymać przed konfliktem globalnym. Książka nie wzbudziła we mnie dużego zainteresowania. Zawsze czytam książkę do końca, bo sądzę i myślę że może jednak coś mnie zaskoczy. Nie zawsze tak jest, ale czasami zdarza się.