Ksenocyd

Okładka książki Ksenocyd Orson Scott Card
Okładka książki Ksenocyd
Orson Scott Card Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Saga Endera (tom 3) fantasy, science fiction
Saga Endera (tom 3)
8385661905
Piotr W. Cholewa
Card Ender Mówca Umarłych science fiction filozofia obcy

Okładka książki Długa Ziemia Stephen Baxter, Terry Pratchett
Długa Ziemia Stephen Baxter, Ter...
Okładka książki Lovelock Orson Scott Card, Kathryn H. Kidd
Lovelock Orson Scott Card, K...
Okładka książki Pożoga Orson Scott Card, Aaron Johnston
Pożoga Orson Scott Card, A...

Z każdą kolejną częścią Sagi Endera coraz więcej jest dysput moralno-teologiczno-filozoficznych, a coraz mniej akcji. Czy to dobrze?
Muszę przyznać, że moje uczucia wobec książki zmieniały się w trakcie czytania. Pierwszy rozdział absolutnie przepiękny. Niby tylko rozmowa dwójki ludzi, a poruszyła mnie dogłębnie. A potem? Akcja dzieje się w dwóch miejscach, na dobrze znanej z poprzedniej części Lusitanii oraz w świecie Drogi. Z przykrością przyznam, że fragmenty dziejące się na Lusitanii... były przez większość książki absolutnie o niczym i trochę się na nich wynudziłam. Znacznie ciekawsze są fragmenty dziejące się w świecie Drogi. Mimo, że domyślałam się "całej prawdy" i tak bardzo mi się podobały. Jednakże od ostatnich 150-200 nie mogłam się oderwać, porwały mnie całkowicie. Do wszystkich osób, które trochę grzęzną w początku, a zwłaszcza w historii, która dzieje się w Lusitanii - czytajcie dalej! Naprawdę warto! Końcówka jest pełna akcji i naprawdę robi niesamowite wrażenie (choć pewne motywy trzeba uznać za "nieco naciągane").

Oceniam jako sage. Zaczelam od gry endera. Nie moge przestac.

Oceniam jako sage. Zaczelam od gry endera. Nie moge przestac.

Kontynuacja historii płynna i ciekawa, nieoczywiste postacie jak i wątki. Niestety również odczułem spadek jakości, niektóre fragmenty książki ciężko się czyta i mam nwrażenie, że autor przeciągał w niektórych momentach, wiele razy można było zamknąć rozdział w paru kartkach, gdzie tak na prawdę było ich z 20/30. Pomimo tego kontynuacje historii Endera nadal wciąga :)

2099

Bardzo dobra kontynuacja Mówcy umarłych. Świetna charakterystyka bohaterów, znakomita akcja, konflikt cywilizacji, mnogość światów. Bardzo ciekawa jest tez terminologia stworzona przez autora.

Właściwie mogę powtórzyć swoją opinię o poprzedniej części. Zarówno druga jak i trzecia książka cyklu są lepsze niż pierwsza - tematy podejmują inteligentniej, dojrzalej i bardziej przekonująco. Kawał porządnego sci-fi.

niestety nie dałam rady :( odpuściłam i nie dokończyłam, bo nudna okropnie, pseudo-teologia , rozmyślania, dyskusje a akcji prawie wcale, do pierwszej części ma się nijak- szkoda czasu, inne książki czekają :))

Aż dziw , że następne Dzieci Umysłu są tak tragiczne.

Aż dziw , że następne Dzieci Umysłu są tak tragiczne.

Trzyma bardzo dobry poziom całej sagi. Jedyny zgrzyt, to ta metoda przemieszcznia się szybciej od światała. Trochę takie naiwne.

Ta powieść łączy się tak bardzo z Mówcą umarłych, że musi w zasadzie mieć taką samą ocenę. Jeśli komuś podobał się Mówca, to powinien być nadal zadowolony z lektury.

Pierwsza i druga część cyklu to wspaniałe książki. Tutaj widać wyraźny spadek jakościowy. Wątek dotyczący Prosiaczków i ich relacji z ludźmi ma jeszcze coś z klimatu "Mówcy umarłych". Poza tym, im dalej tym gorzej.

• Science Fiction