Dobry Niemiec to martwy Niemiec

Okładka książki Dobry Niemiec to martwy Niemiec
Nikodem Pałasz Wydawnictwo: Zysk i S-ka powieść historyczna

Dawno nie czytałem tak dobrej powieści historycznej w realiach II Wojny Światowej.
Lato 1944. Parę chwil do wybuchu powstania.
Los splata losy oficera Abwehry z młodym polskim chłopakiem w okupowanej Warszawie.
Dzięki wspólnej pasji do gry w tenisa nawiązują kontakt.
Czy niemiecki żołnierz może zaprzyjaźnić się z powstańcem?
Książka pokazuję że tak!!!
Wielkie brawa dla autora za znajomość topografii Warszawy.
Polecam!!!

Lato 1944. Parę chwil do wybuchu powstania.
Dzięki wspólnej pasji do gry w tenisa nawiązują kontakt.
Czy niemiecki żołnierz może zaprzyjaźnić się z powstańcem?
Książka pokazuję że tak!!!
Wielkie brawa dla...

Moja pierwsza książka, której akcja dzieje się w czasie II Wojny Światowej. Ogólnie nie spodziewałam się tak lekkiego pióra. Czyta się ją błyskawicznie, zawiera niemieckie słownictwo, które nadaje klimatu. Autor nie owija w papierek po cukierku zbrodni wojennych, ukazuje bardzo realistyczną Polskę i ludzi. Nigdy nie lubiłam czytać powieści, które ukazywały czasy wojenne. Wolałam wybierać pozycje mniej zobowiązujące. Uważam, że "Dobry Niemiec to martwy Niemiec" powinna zostać włączona do listy obowiązkowych lektur. Styl jakim autor się posługuje, wręcz przeniósł mnie w czasie do roku 1944. Wielokrotnie cieszyłam się, że jednak teraz znajduję się w XXI wieku. Polecam każdej osobie, głównie młodzieży, bo brak im takiej woli walki, jaką posiadał główny bohater.

Książka doprowadziła mnie do łez... Naprawdę polecam...dawno nie czytalam aż tak dobrej książki.. Zapamiętuje tytuły książek ktoś naprawdę mnie poruszyły... Ten tytuł będę pamiętać i książkę polecam.

Ta książka jest wspaniała. Wzrusza i porusza poważny temat. Bardzo szybko się czyta. Polecam każdemu kto lubi czytać książki historyczne.

Dawno, dawno temu....rodzice czytali mi bajki. Dziś skończyłem czytać bajkę o dobrym i szlachetnym niemcu, który w czasach okupacji pomagał polakom i żydom. Oficer Wehrmachtu za własne pieniądze, złote pióra i papierośnice wykupuje od hitlerowskich oprawców nieznane mu osoby, by dać im chwilę dłużej pożyć.

Początek książki bardzo się dłużył, według mnie niepotrzebne tez były te wstawki encyklopedyczne. Plus za zakończenie.

Bardzo przyjemna lektura. Szukałem dobrej beletrestyki wojennej i udało się. Niebanalna historia, bardzo ciekawa wielowymiarowa postać Reuscha oraz zakończenie, które można uznać za zaskakujące.

Warszawa rok 1944 tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.
Dwudziestoletni Janek Brodawski działacz podziemia spotyka na korcie tenisowym Niemca, który proponuje mu wspólną grę. Oficer Wehrmachtu, Ansgar Reusch spotyka się regularnie z młodym Polakiem ich wspólna fascynacja sportem jest jak wojna. Ktoś musi przegrać, by ktoś mógł wygrać. Autor znakomicie nawiązał do rywalizacji sportowych w Pucharze Davisa, które miały przecież miejsce wiosną 1939 r (Polska walczyła z Niemcami).

Gestapo prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa szefa SD Franka Ottona Buera.
Kuetzel zamierza rozbić polską siatkę, która ponoć jest odpowiedzialna za mord na Franku.
Kto stoi za zabójstwem szefa SD?
Czy to możliwe, że zabójcą jest oficer niemiecki?
Czy Ansgar Reusch to faktycznie dobry Niemiec ?
Lawina pytań, maraton myśli, a w centrum tego ofiara i kat.
Nikodem Pałasz bez wątpienia zawładnął moimi myślami, sprawił, że nawet przez chwilę nie czułem monotonii, uruchomił lawinę zdarzeń, które śledziłem z zapartym tchem. Niemiecki oficer to facet kulturalny, inteligentny, zupełnie inny niż stereotyp Niemca z tamtych lat. Jego życie poznajemy dokładnie za sprawą listów pisanych do rodziny, listów, które nigdy nie zostały dostarczone do adresata. Dowiaduję się z nich co tak naprawdę czuje oficer SS wydający rozkaz zabicia kobiet i dzieci. Zagłębiałem się w umysł zbrodniarza z mieszanymi uczuciami. Ten człowiek to nie jest zwykły żołnierz wykonujący ślepo rozkazy, on jest świadomy tego w czym uczestniczy i do czego to wszystko zmierza.
Oczami wyobraźni widziałem Warszawę tamtych lat. Iwana stojącego za Wisłą z armią sowietów, niemieckie i polskie nazwy ulic sprawiły, że czułem jak „Krew bulgotała w skroniach jak wrząca woda w czajniku”.

Warszawa rok 1944 tuż przed wybuchem Powstania Warszawskiego.

Dobrze się tę książkę czyta, ale fabuła jest bardzo naiwna.

Dobrze się tę książkę czyta, ale fabuła jest bardzo naiwna.

Powieściowe losy oficera Wehrmachtu i warszawskiego powstańca, które splotły się w niezwykłą historię.

W lipcu 1944 roku Warszawa przygotowuje się do powstania. Janek Brodawski („Szakal”), młody żołnierz niepodległościowego podziemia, marzy tylko o tym, żeby dobrać się wreszcie do skóry Niemcom. Przypadkowe spotkanie z tajemniczym oficerem Wehrmachtu, Ansgarem Reuschem, wywraca jego świat do góry nogami. Ich regularne mecze tenisowe przeradzają się w dziwną, podszytą przyjaźnią i wzajemną fascynacją relację kata i ofiary. Tylko kto zostanie katem, a kto ofiarą?

Tymczasem śledztwo w sprawie zabójstwa szefa SD i policji na dystrykt warszawski Generalnego Gubernatorstwa zatacza coraz szersze kręgi. Reusch musi stawić czoło podejrzeniom i lawirować między przełożonymi, żeby przetrwać i nie trafić na pierwszą linię zbliżającego się do Warszawy frontu.

Nieudany zamach na Hitlera uruchomi lawinę zdarzeń, która wchłonie Reuscha i „Szakala”, stawiając ich przed najtrudniejszymi w życiu wyborami.

Książke oceniam na 4 +

Nikodem Pałasz Dobry Niemiec to martwy Niemiec Zobacz więcej