Moja krótka historia

Tłumaczenie: Agnieszka Sobolewska
Wydawnictwo: W.A.B.
My Brief History
joly_fh

Autor „Krótkiej historii czasu” w najprywatniejszej książce o sobie. Wielowątkowa, momentami wręcz zabawna historia życia jednego z około dwustu tysięcy dzieci, które urodziły się dokładnie w trzysetną rocznicę śmierci najwybitniejszego astronoma – Galileusza. Za sprawą rodziny nauki ścisłe towarzyszyły Stephenowi Hawkingowi od najmłodszych lat. Koledzy z klasy, doceniając jego potencjał...

Autor „Krótkiej historii czasu” w najprywatniejszej książce o sobie.

Za sprawą rodziny nauki ścisłe towarzyszyły Stephenowi Hawkingowi od najmłodszych lat. Koledzy z klasy, doceniając jego potencjał oraz niezwykłą inteligencję, już za młodu okrzyknęli go Einsteinem. Szkolne sukcesy w matematyce i fizyce w późniejszym okresie zaowocowały prestiżowymi studiami w Oksfordzie i Cambridge oraz działalnością naukową związaną z tematyką kosmologiczną. Krótko po 21. urodzinach znienacka pojawiają się pierwsze omdlenia i upadki. Długotrwałe badania, kolejne diagnozy, w końcu wyrok: rzadka, poważna, być może śmiertelna choroba.

Hawking zabiera czytelników w niezwykłą, bardzo osobistą podróż w czasie. Zwięźle, dowcipnie i szczerze opowiada o swym życiu, ilustrując narrację niepublikowanymi wcześniej zdjęciami z prywatnych zbiorów. Odsłania nieznane dotąd kulisy pracy naukowej, przedstawia kilkudziesięcioletnie zmagania z chorobą i szczegóły z burzliwego życia rodzinnego.

źródło opisu: W.A.B., 2014

źródło okładki: www.wab.com.pl

Jarek Zawisza | 2018-07-15
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 lipca 2018

"Miałem pełne i satysfakcjonujące życie. Uważam, że osoby niepełnosprawne powinny skoncentrować się na rzeczach dostępnych dla siebie i nie żałować tego, czego nie mogą robić. Mnie udało się zrealizować większość pragnień."

Stephen Hawking nieprzypadkowo użył tu czasu przeszłego, każdy dzień jego życia był bowiem bonusem otrzymanym od śmierci...
Diagnoza postawiona przez specjalistów była szokująco jednoznaczna, miał żyć ze swym schorzeniem zaledwie dwa, może trzy lata, przeżył ich kilkadziesiąt!

Przyznać muszę iż apetyt mój na dowiadywanie się o genialnym fizyku więcej i więcej był ogromny, a tu niespodzianka...

Autobiografia napisana przez Stephena Hawkinga jest jak kremówka...
Od spodu mamy ciasto, z wierzchu też i te ciasta uznać możemy za wiadomości biograficzne, cały środek zaś wypełniony jest kremem, a ów krem to ni mniej, ni więcej tylko fizyka!

Ja osobiście dostałem od profesora prztyczka w nos, liczyłem że z tej książki dowiem się więcej o jego charakterze,...

ChicaDeAyer | 2016-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2016

Niezwykły człowiek - obdarzony nieprzeciętnym umysłem i równie wielkim bagażem doświadczeń – w kilku słowach o swoim wyjątkowym życiu. Ta książka rozbudza apetyt, nie do końca go nasycając – wszak jest dosyć krótka, a niektóre wątki zostały przez autora jedynie zasygnalizowane, bez wchodzenia w głębsze rozważania i wdawania w szczegóły, jednakże nie odbije się to na mej ocenie, ponieważ sam Hawking zabrał się za spisywanie swych wspomnień. Jak możemy dowiedzieć się z kart tej pozycji, napisanie 3 słów zajmuje mu blisko minutę, więc doceniam jego wysiłek i czas, jaki poświęcił na utrwalenie każdego pojedynczego wyrazu.

Profesor poświęca miejsce zarówno okresowi swej młodości, przed wykryciem u niego ALS, jak i latom późniejszym. Odkryjemy garść faktów o życiu prywatnym Hawkinga i jego karierze naukowej – stąd pozycja nie jest zupełnie wolna od naleciałości fizyki teoretycznej, esencji życia zawodowego Profesora, jednakże wyłożonej bardzo przystępnie, nie odstraszającej nawet...

Patrycja | 2015-04-04
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 04 kwietnia 2015

Książka, jak wskazuje sam tytuł, jest dość krótka, ale może być motywacją dla wielu osób. Hawking mógł w pewnym momencie swojego życia stwierdzić iż nieuleczalna choroba skazuje go na wegetację, rezygnację z pracy i marzeń, ale wybrał inną drogę. Jego życie nie należało do prostych, ale nie widać tego za bardzo w tej autobiografii, która przepełniona jest pozytywną energią i wdzięcznością za wspaniałe, długie życie.

Dla mnie jest to kolejna książka, która daje porządnego kopa i chęć do podjęcia działania. Jedni sięgają wtedy po poradniki, albo szukają pomocy u innych osób, a mnie wystarczy biografia inspirującego człowieka, który poświęcił bardzo wiele dla swoich marzeń i który odniósł życiowy sukces.

Iriss | 2015-11-18
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, 2015

"Ktoś kiedyś powiedział, że naukowcom i prostytutkom płaci się za robienie tego, co lubią".

Jestem przekonana, że każdy wie kim jest Stephen Hawking. Niesamowity naukowiec,genialny umysł i przede wszystkim bardzo skromny człowiek. Podziwiam go nie tylko za osiągnięcia w świecie nauki, ale także za to ,że pomimo ciężkiej choroby nie stracił pogody ducha, wciąż spełnia swoje marzenia, podróżuje, jest pełen dobrego humoru,dystansu do siebie jak i otaczającego go świata. Bardzo miłe dla oka były zdjęcia zawarte w książce.Gdyby było więcej informacji o jego życiu prywatnym,a trochę mniej rozważań naukowych książkę oceniłabym wyżej. Myślę jednak, że jest to bardzo motywująca książka, którą warto przeczytać. Polecam.

Michał | 2017-02-19
Na półkach: Przeczytane, Biograficznie
Przeczytana: 18 lutego 2017

Astrofizyka oraz fizyka kwantowa nie są gałęziami wiedzy, które w istotny sposób skupiają moją uwagę. Opierają się głównie na teoretyzowaniu oraz, jak pisze sam Hawking, na bardzgo chwiejnych matematycznyych podstawach, stąd trudno o rygorystyczną precyzję w tej dziedzinie, co mnie, zwolennika twardych faktów, nie napawa wielkim entuzjazmem. Nie sposób jednak nie docenić wkładu Hawkinga w rozwój i popularyzację tych nauk. Ową popularyzację "zawdzięcza" w dużej mierze, (chrzanić poprawność polityczną) swojej ciężkiej chorobie, pomimo której jest wybitnie czynny zawodowo i dzięki której stał się swego rodzaju naukowym celebrytą, czego z resztą sam nie ukrywa.
"Moja krótka historia" napisana całkowicie samodzielnie przez autora przy pomocy specjalnego programu komputerowego to oszczędny zapis jego drogi życiowej i trochę tak wyszło, że to ani biografia, ani książka naukowa. Taki raczej bilans kariery zawodowej, okraszony subtelnymi osobistymi notkami. Zapewne nie do końca trafi do...

Kotkad | 2016-03-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 marca 2016

"Moja krótka historia" to jak bryk książki "Moja życie ze Stephenem" Jane Hawking, no może z pewnymi rozszerzeniami na fizykę. Oczywiście opis samego rozpadu małżeństwa odpowiada płci, Jane opisywała, rozbierała na czynniki, rozpamiętywała, Stephen po prostu zawarł to w kilku krótkich zdaniach. Tak jak się spodziewałam każde z nich winę widziało w drugiej stronie, a nie w sobie. "Moja krótka historia " jest naprawdę krótka, ślizga się po tematach, dwie godziny wystarczą na przeczytanie całości, niemniej warta jest uwagi choćby ze względu na zdjęcia. Polecam obie te książki. Razem tworzą świetną opowieść o życiu Hawkingów

Agro | 2015-02-06
Przeczytana: 06 lutego 2015

Najbardziej rozpoznawalny naukowiec świata ,genialny umysł i niezwykle skromny człowiek – krótko sam o sobie. W autobiografii Hawking bardzo ogólnie przedstawia życie prywatne bez zbędnego zadęcia na pochwały, bez ubarwiana faktów a za to lekko i ze spokojem mówi do czytelnika : Taki jestem zwyczajny naukowiec, robię to co kocham i cieszę się z tego.
To mnie powaliło na kolana , człowiek tak strasznie doświadczony przez chorobę a ani przez minutę się nie poddaje , spełnia się naukowo , jest ciągle aktywny ,spostrzegawczy , pełen humoru i dystansu do otoczenia, ciekawy świata i oczywiście Wszechświata.
Parę rozdziałów poświęcił na fizykę teoretyczną – oczywiście bo nierozerwalnie jest z nią związany ale wszystko jest podane jasno , krótko i przystępnie nawet dla kogoś kto nigdy nie interesował rożnymi teoriami dotyczącymi kosmosu chociażby.
Jednocześnie książka może być motywatorem dla osób które są sprawne fizycznie a rozmieniają swój potencjał na : „ nie chce mi się „ „ później...

KatalogTekstu | 2015-03-11

Hawking w kilku słowach pisze o swoich rodzicach i dzieciństwie.
Opowiada o swoim małżeństwie z Jane, z którą ma trójkę dzieci.
Pisze o swojej chorobie, która atakowała go krok po kroku i o tym jak wielokrotnie uniknął śmierci, którą by spowodowała.

- Po więcej, zapraszam na http://katalogtekstu.blogspot.com/

TymekBook | 2017-07-13

Bardzo krótka, szybko się czyta, a daje kopa.
Nie dla Smurfa Marudy, bo profesor udawadnia, że można wiele. Mimo trudności.

beata83 | 2015-03-04
Przeczytana: 28 lutego 2015

„Moja krótka historia” S. Hawkinga została przez niego napisana zupełnie samodzielnie przy pomocy specjalnego programu komputerowego. Biorąc pod uwagę fakt, że napisanie przez autora jednego zdania jest bardzo czasochłonne jestem skłonna wybaczyć mu niewielką obszerność książki. Hawking w bardzo zwięzły sposób opisuje całe swoje dotychczasowe życie – od czasów młodości do obecnej chwili. Ktoś kto liczy na opisy cierpień fizycznych związanych z jego ułomnością lub problemów osobistych zawiedzie się. Książka jest przepełniona optymizmem. Autor unika tematu swoich dwóch nieudanych małżeństw. Skupia się na swojej pracy naukowej i dążeniu do założonych celów pomimo ułomności fizycznej. Hawkingowi należy się ogromny szacunek za jego wkład w naukę oraz za jego siłę i hart ducha.