The Beatles

2013-11-06
Aleksandra Machura
The Beatles muzyka muzyka współczesna

Okładka książki John Lennon. Listy Hunter Davies, John Lennon
John Lennon. L... Hunter Davies, John...
Okładka książki Being Gazza: My Journey To Hell And Back Hunter Davies, Paul Gascoigne
Being Gazza: M... Hunter Davies, Paul...

Absolutne "must read" dla każdego fana The Beatles!

Absolutne "must read" dla każdego fana The Beatles!

Pozycja obowiązkowa dla każdego interesującego się zespołem.

Pozycja obowiązkowa dla każdego interesującego się zespołem.

Prawdziwy "kąsek" dla osób, które cenią sobie twórczość Wielkiej Czwórki, ale także dla miłośników rzetelnych i przyjemnych w odbiorze biografii. Pióro Daviesa jest zadowalające, żartobliwe, a przy tym powściągliwe na tyle, aby zostawić miejsce czytelnikowi na jego własne przemyślenia.
Książka zdecydowanie warta uwagi.

Dla każdego wielkiego fana Beatlesów to pozycja obowiązkowa! :)

Książka zdecydowanie warta uwagi.

Dla każdego wielkiego fana Beatlesów to pozycja...

Dobrze napisana biografia przez osobę, która przebywała z Beatelsami w czasach ich świetności, jednak jako fan zespołu czuję niedosyt. Zbyt mało uwagi poświęconej samej muzyce, procesie twórczym. Na minus również fakt, iż książka kończy się w najciekawszym moim zdaniem momencie pod względem twórczości, roku 1968.

Hunter Davies jest prawdopodobnie biografem, który nie tylko zbliżył się najbardziej do Beatlesów, ich rodzin, przyjaciół, znajomych i szerokiego grona ludzi współpracujących z zespołem, ale po lekturze tej książki mam wrażenie, że nie znam innego pisarza, który wniknął by tak głęboko w środowisko i w prywatność postaci, których żywot i dokonania opisuje.

Z tego osobistego podejścia i związanej z tym autoryzacji jednak wynika ten problem, że nie o wszystkim wolno mu było powiedzieć. A konkretnie - nie o wszystkim mógł powiedzieć wprost, związany umowami formalnymi, czy po prostu z powodu właśnie tych zażyłych relacji, z poczucia lojalności i zobowiązany danym komuś słowem... Jakkolwiek...

Jakkolwiek błędnym jest założenie, że autor bezwzględnie unika trudnych i niewygodnych tematów czy omija kompletnie wstydliwe lub kompromitujące epizody. Nie każda z opisywanych tu postaci postawiła przed nim konkretne warunki, część zobowiązań przestała mieć z upływem czasem istotne znaczenie - na przykład w obliczu śmierci pewnych postaci. Zwłaszcza dodatkowe materiały, dodane do wznowień z roku 1985 i później w 2009 - zrąb, czyli pierwsza wersja książki kończy się w momencie, kiedy The Beatles są "na zakręcie" w roku 1968 - naruszają dużo bardziej "wrażliwszą tkankę" w historii zespołu, jego członków i nie tylko.

To naprawdę wnikliwa, niesamowicie bogata w szczegóły i znakomicie, wręcz wybitnie napisana biografia. Dla fanów grupy to po prostu prawdziwa Biblia, ale też rarytas dla wielbicieli książek biograficznych, wśród których publikacja Huntera Daviesa jest prawdziwym majstersztykiem. Polecam!

Z tego...

Z pewnością wartościowa pozycja dla kogoś, kogo chociaż w małym stopniu interesują Beatlesi. Ciekawą odmianą pośród licznych legend i prób wyciągania wniosków na temat ich życia z ich twórczości jest poznanie rzetelnie spisanej relacji z życia nie tyle obok, co pośród Beatlesów. Pozornie nowy, ale jakże właściwy sposób spojrzenia na legendę.

Wgłębiając się w historię Beatlesów odniosłam wrażenie, że ta biografia okroiła i wyidealizowała burzliwe życia chłopaków. Nie będę jednak winić autora w końcu wydał ją jeszcze w okresie beatlemanii zanim grzechy członków zespołu wyszły na jaw.

Szybko się czytało, rewelacyjna!

Szybko się czytało, rewelacyjna!

Nigdy nie byłam fanką Beatles'ow, ale ostatnio mam ochotę czytać biografię znanych osób itp. Ta książka jest świetna. Naprawde. I można wiedzieć bardzo niewiele o zespole a i tak człowiek "wciąga nosem" kartki. Bardzo polecam

Bardzo przystępnie napisana, lekko się czyta. Dużo informacji i ciekawostek. Obowiązkowa pozycja każdego fana :)

• Biografie
  • Muzyka