Sezon łowiecki

2014-01-15
2014-01-15
Maciej Brzozowski
literatura włoska

Nie wszystkie książki mogą przetrwać. Ta książka, niestety nie przetrwała próby czasu. Może 20 lat temu było w niej coś interesującego. Teraz po przeczytaniu nic z niej nie zostaje do zapamiętania. Historyjka o aptekarzu, który przyznał się do otrucia całej rodziny z miłości, a miłość i tak wyblakła, nie budzi większego zainteresowania.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Trudno to nazwać kryminałem, choć trup ściele się gęsto. Nazwałabym to raczej powieścią erotyczną, choć akcja dzieje się w XIX wieku, ale ludzie nie są zbyt pruderyjni i korzystają z życia ile wlezie. Chwilami jest bardzo zabawnie, nie nudziłam się przy czytaniu wcale.

"Ta książka jest jak film, który wciąga już od pierwszego ujęcia" - prawda, prawda i jeszcze raz prawda. Klimat wręcz urzekający, postacie tak barwne, a całość pisana jest z taką lekkością, że czyta się naprawdę z ogromną przyjemnością. Minusem jest sposób w jaki książka jest reklamowana - jako kryminał, z którym w rzeczywistości nie ma za dużo wspólnego. Zagadka jest tutaj tylko tłem rewelacyjnie przedstawionej włoskiej sielanki, zabawnych relacji w małym, aczkolwiek nadzwyczaj barwnym społeczeństwie i różnych dziwnych wydarzeń - wydawałoby się strasznych, a w książce przedstawionych w tak lekki, naturalny sposób. "Sezon łowiecki" nie dostarcza niesamowitych emocji, napięcia, szoku czy wielkich uniesień – on czaruje przedstawionym światem, beztroską atmosferą i ogólną „lekkością”. Bardzo polecam jako przyjemną odskocznię od wszystkiego.

Opinia "jednego z najciekawszych włoskich kryminałów ostatnich lat" oznacza jedno z dwóch: albo włoskie kryminały ostatnich lat są tak kiepskie, że ten faktycznie jest jednym z lepszych, albo autor notatki na okładce zdecydowanie przesadził z entuzjazmem. Książkę czyta się bardzo szybko ale fabuła zawodzi, napięcia brak, kiepskie zakończenie.

Małe, senne, XIX-wieczne miasteczko na Sycylii. Wraz z przyjazdem tajemniczego mężczyzny Vigata budzi się. Mężczyźni giną, kobiety wariują. Camilleri przenosi nas w inny świat, on jest po prostu jedyny w swoim rodzaju. Kreując bohaterów robi to po mistrzowsku. Zawiodła mnie trochę fabuła, i to jest jedyny minus.

Czy kryminał? Bardzo barwna powiastka z dozą czarnego humoru, absurdu i ironii. Okładka odzwierciedla atmosferę powieści.

kryminał historyczny, z całkiem niezłą intrygą i obrazowo opisanymi bohaterami, barwne postacie z charakterem. Warto przeczytać, by móc chociaż na chwilę przenieść się wyobraźnią do Włoch.

• Kryminał
  • Literatura włoska
  • Powieść historyczna
  • 2015
  • Literatura piękna
  • XX wiek

Dodaj cytat z książki Sezon łowiecki