Intrygi i żądze

Tłumaczenie: Andrzej Ziembicki
Cykl: Adam Dalgliesh (tom 8)
Wydawnictwo: Buchmann
Devices and Desires
Ag2S

Nad spokojnym przylądkiem Larksoken w hrabstiwe Norfolk gromadzą się ciemne chmury. Lokalną społeczność dzieli elektrownia atomowa ? część mieszakńców chce, by dalej funkcjonowała, inni są gotowi uczynić wszystko, by doprowadzić do jej zamknięcia. Atmosfera niepokoju wzrasta, gdy w okolicy pojawia się seryjny morderca ? dusiciel, który pozbawia życia kobiety i w charakterystyczny sposób oznacza ich martwe ciała.

Nadinspektor Adam Dalgliesh musi się przedrzeć przez sieć intryg, by odkryć żądze, które popychają mieszkańców do perfidnych zbrodni.

źródło opisu: http://www.buchmann.com.pl/

źródło okładki: http://www.buchmann.com.pl/

Dorota_G | 2017-06-12

Mieszanka poezji i nauki. Zaskakująca, o złożonych wątkach i bohaterach.

Meowth | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Zaklasyfikowanie tej powieści do gatunku "thriller/sensacja/kryminał" jest dla mnie nieco dyskusyjne. Owszem, akcja w jakiś sposób kręci się wokół zbrodni, dokonywanych w okolicy przez seryjnego mordercę, przede wszystkim zaś wokół śmierci jednej z osób na wysokim stanowisku w miejscowej elektrowni atomowej, wydaje się jednak, że ten kryminalny wątek, choć napędza fabułę, pozostaje równocześnie gdzieś w tle. Przede wszystkim jest to intrygujący portret mieszkańców małej miejscowości, w której ścierają się różne interesy, a sąsiedzi skrywają najrozmaitsze sekrety i namiętności. Dla czytelnika, któremu ostatecznie przedstawiony jest rzeczywisty bieg wydarzeń, szczególnie pasjonujące jest obserwowanie, jak łatwo przeoczona może być prawda, a wzięte za nią zostają sztuczne "fakty", zrodzone z domysłów, plotek i uprzedzeń.

Kto kocha "twarde kryminały", ze szczegółowym dochodzeniem i analizą zeznań świadków, może być trochę zawiedziony, ale powieść na pewno przypadnie do gustu...

Henioo | 2017-04-14
Przeczytana: 03 stycznia 2017

E, taka sobie, lekkie rozczarowanie, jak na brytyjski kryminał.

Ola | 2016-09-13

Początek był dla mnie bardzo, bardzo, bardzo ciężki. Bałam się, że nie przebrnę, ale jednak udało się! I nie żałuję, bo historia i jej rozwiązanie bardzo ciekawe. Polecam.

Marta_De | 2016-08-17

Całkiem porządne czytadło, bez wyraźnych tendencji zwyżkowych czy spadkowych.
Faktycznie początkowe 200 stron jawi się dość monotonnie ze sporą dawką przydługich, niekoniecznie istotnych opisów jak i prywatnych rozważań i przemyśleń niektórych postaci. Następnie akcja nabiera tempa, rozwijane są poszczególne wątki dotyczące pierwszo- i drugoplanowych wydarzeń.
Motyw Świstuna stanowi swego rodzaju tło dla najważniejszego punktu zwrotnego całej fabuły, wokół którego będzie już w głównej mierze toczyć się dalsza akcja.
Ogólnie polecam.

Maromira | 2016-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2016

W powieściach P.D. James jest coś takiego, że nawet jeśli się za bardzo kryminałów nie lubi, to i tak przypadnie mu do gustu jej książka. Ma nieco specyficzny styl pisania, bo choć teoretycznie wszystko podpada pod powieść detektywistyczną, a zatem pod styl Agathy Christie, to ani jednym ani drugim nie jest. P.D. James skupia się na obyczajowości, na społeczności, samą zagadkę stawiając nieco z boku - a nawet bardzo na boku, skoro choć pierwsze morderstwo trafia się na początku, to samą zagadką zaczynają się wszyscy zajmować mniej więcej na 250 stronie. "Intrygi i żądze" to książka specyficzna, przy której, by się dobrze bawić, trzeba zapomnieć o kryminale, przymknąć oko na sposób prowadzenia fabuły przez autorkę i dać P.D. James szansę na jedną powieść. A, uwierzcie mi, opłaci się to.

Dominika | 2015-09-21

Na początku ciężko było mi przebrnąć, nudziło mnie około 200 stron, ale później - akcja się niesamowicie rozkręciłam i już nie mogłam się oderwać! Miłe zaskoczenie :)

Joanna | 2015-02-28

Ilość stron: 640

To pierwsza książka tej autorki jaką przeczytałam. Do lektury zachęcił mnie opis na okładce, a także napis „nowa Agatha Christie”, bo uwielbiam jej twórczość. Postanowiłam sprawdzić czy jest to tak samo świetne. I niestety nie jest to tak dobre. Czyta się dobrze, ale nie zaciekawiła mnie treść. Jest to przeciętny kryminał. Fani gatunku na pewno tak jak ja przeczytają.

Melania | 2015-02-24
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2015
Przeczytana: 19 lutego 2015

Książka rozwija się dopiero po 200 stronie, ale można się przywyczaić i dalej już wciąga nie samowicie. Zaskakująca i przyjemna.

Dziub | 2015-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2015

Nadal uważam, że to NIE JEST "nowa Agatha Christie".
Podziwiam, jak James potrafi mylić czytelnika w rozwiązaniu zagadki "kto zabił".
Nie podoba mi się zakończenie, które jest tak nieostre.
Konserwatywne poglądy trochę mnie zaskoczyły. Różnorodna filozofia wydłużyła fabułę, odnoszę wrażenie, że, parafrazując, ta książka pisana była dla pieniędzy.
Mało tego Dagliesha było.
Nie mniej daję szansę lady James i będę czytać kolejne kryminalne przygody detektywa.