Dzień Puszczyka

Il giorno della civetta
978-83-7181-615-4
mafia, Włochy, kryminał, sensacja
Bartosz

Książka klasyka powieści włoskiej XX wieku. Detective story, która po raz pierwszy, w kontekście milczenia zarówno władz włoskich, jak i kościoła, otwarcie mówiła o istnieniu i działaniach mafii sycylijskiej. Powieść Sciascii stanowi nie tylko narracyjne przedstawienie samej organizacji, ale zawiera także jej wyraźną krytykę a wręcz oskarżenie. Zaletą książki jest umiejętne połączenie interesującej tematyki z doskonale wykorzystanym wzorcem klasycznej powieści detektywistycznej.

źródło opisu: Wydawnictwo DiG, 2010

źródło okładki: Wydawnictwo DiG

przeklam_literacki | 2015-08-14
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Obowiązkowo dla italianistów i miłośników Sycylii.
Kryminał, ale z gatunku tych gdzie siły dobra naprawdę ścierają się z siłami zła. A najgorsze jest to, że wynik walki zdaje się przesądzony. Mafia pokazana jest jako siła cicha, acz wszechobecna i nieustępliwa (zupełnie jakby na Sycylii mało było okrutnych sił drzemiących w samej naturze). Jeśli sięgnąć po 'Gomorrę' Saviano, zdaje się, że zmieniły się metody i skala działania organizacji, ale stojące za nią 'tradycyjne wartości' wciąż pozostały takie same...
Jedyny zgrzyt to scena przesłuchania, gdy kapitan policji i lokalny mafioso nawzajem się uznają, mówiąc 'lei è un uomo', 'anche lei' ('jest pan mężczyzną/człowiekiem', 'pan też'). Choć policjant się w myślach natychmiast za tę reakcję gani, to jednak ta scena wciąż trąci mi głębokim szowinizmem i pogardą klasową, która pozostawiła rysę na mojej sympatii do bohatera (policjanta, nie bossa mafijnego!), a także autora.

Danielsson | 2017-03-24
Przeczytana: 24 marca 2017

O istnieniu mafii nie można wiedzieć lub nie wiedzieć, w nią się wierzy (albo nie wierzy). Autor ryzykuje wręcz oskarżenie o bluźnierstwo, porównując mafię do Boga lub Szatana - i tu się rodzi pytanie do mieszkańców Sycylii: po której stronie staniesz?
"Dzień puszczyka" to lakoniczna, acz niesamowicie wymowna powieść kryminalna. Na zaledwie 150 stronach poznajemy realia życia codziennego na Sycylii w latach 60. (i nie tylko) Wszystko kręci się wokół mafii i sięga aż po najwyższe szczeble władz Włoch. Nawet policjant, który walczy z mafią, czuje się przez moment dumny z docenienia przez jej szefa.
Polecam każdemu, nie tylko osobom interesującym się kwestiami związanymi z mafią (dla nich to pewnie podstawowa pozycja).

IlProfumoDeiLibri | 2013-07-14

Istnieją sprawy, wydarzenia, które nie wyjdą na jaw, które nie znoszą światła dziennego, podobnie jak oczy puszczyka.

Dobra powieść, o potędze, która trzęsie Sycylią.
Doskonale przedstawiony mechanizm działania mafii i bezradność organów ścigania.

Marysia | 2013-05-21
Na półkach: Przeczytane, Dolce vita
Przeczytana: 21 maja 2013

na tekście znać ślady cięć. nożyce aż furkotały i to widać. czytam równy druk a oszczędność słów kojarzy mi się z listami sklejonymi z liter wyciętych z gazety. ostrożny ton też. duch mafii odciska swój ślad nie tylko na bohaterach książki; obejmuje autora i czuć ten ciężar i to jest najlepsze w tej opowieści.

Makaveli | 2019-03-27
Na półkach: Posiadam, Mafia, Przeczytane