Krew z kamienia

Tłumaczenie: Marek Fedyszak
Cykl: Komisarz Brunetti (tom 14)
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Blood from a Stone
Edyta

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na weneckim Campo Santo Stefano ginie czarnoskóry mężczyzna, jeden z nielegalnych imigrantów trudniących się handlem ulicznym, tak zwanych vu cumpra (od vuoi comprare? - chcesz kupić?). Morderstwo jest dziełem profesjonalistów, co wydaje się dziwne, bo komu mogłoby zależeć na śmierci tak mało znaczącej osoby? Z początku wszystko wskazuje na to, że dochodzenie nie ruszy z miejsca. Nie sposób zidentyfikować ofiary, a zeznania świadków są niedokładne. Jednakże upartemu, kierującemu się intuicją komisarzowi Brunettiemu udaje się dotrzeć do mieszkania denata i znaleźć tam coś, co czyni sprawę jeszcze bardziej tajemniczą, ale i niezwykle frapującą. Wkrótce potem zwierzchnik nakazuje komisarzowi zaniechać poszukiwań morderców, dając mu do zrozumienia, że kontynuowanie śledztwa wiązałoby się z wielkim niebezpieczeństwem.

źródło opisu: nota wydawcy

książek: 2051
jamczyk | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Zima w Wenecji, a komisarz Brunetti próbuje walczyć ze złem, lecz zbrodnia wykracza daleko poza granice La Serenissimy.

ziellona | 2015-05-30
Przeczytana: 30 maja 2015

Przeczytane po raz drugi. Bo uwielbiam Donnę Leon w każdej odsłonie. Bo każda jej książka jest inną odsłoną Wenecji i jej problemów społecznych. Książka "Krew z kamienia" dotyczy wykluczonej grupy Afrykanów, handlujących podrabianymi "firmowymi" torebkami. No i oczywiście zabójstwa na jednym z nich.
Mistrzostwo Donny Leon objawia się, jak dla mnie, w tym, że do końca nie poznano tożsamości zamordowanego. Od początku wiadomo kto zamordował, ale kto zlecił? I dlaczego?
Na podstawie tych pytań Donna Leon obnaża beznadziejność wysiłków włoskiej policji, podkreśla najniższą pozycję społeczną grup wykluczonych i zwraca uwagę na mechanizmy działania systemu sprawiedliwości. Czytając tą książkę, przypomina mi się cytat z "Killera"...
"Od tej pory Ryba, masz mieć w d...e priorytety" - Brunetti takiej deklaracji nie otrzymał i nie otrzyma.
"Krew z kamienia" przeraża.
Przeraża pokazując, że życie ludzkie niewiele znaczy. Pokazuje, że policja zazwyczaj wie, ale niewiele może zrobić....

jula | 2014-02-15
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 14 lutego 2014

Podoba mi się generalnie konwencja tych kryminałów, są takie zwyczajne i normalne, choć trochę do myślenia dają, ale niekiedy są zdecydowanie zbyt powierzchowne i do nich należy ta część. Za dużo tu niedomówień, ogólników, za dużo takiego komunikatu - że to ma związek z władzą, więc wiadomo, że tam nie wolno zaglądać itp. Lepiej autorka wypada w tych zwykłych zbrodniach, bez mafii i korupcji w tle. Co we Włoszech jest właściwie nie do uniknięcia, ale drażni mnie takie pobieżne potraktowanie tematu, jakby trochę zbyt rozrywkowe.

Szczota | 2018-08-01
Niebieska7 | 2018-07-09