Bogaty ojciec, biedny ojciec

Wydawnictwo: Instytut Praktycznej Edukacji
pieniądze
poradniki

Inne wydania

"Bogaty ojciec, biedny ojciec czyli czego bogaci uczą swoje dzieci na temat pieniędzy i o czym nie wiedzą biedni i średnia klasa?" Dowiedz się, jak sprawić, aby pieniądze pracowały dla Ciebie i dlaczego nie musisz mieć bardzo wysokiej pensji, aby stać się zamożnym. Książka, która wstrząsnęła światem finansów.

źródło opisu: Instytut Praktycznej Edukacji, 2007

Krzysiek | 2014-03-10
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 07 marca 2014

Kolejna książka, po której spodziewałem się więcej niż otrzymałem. Po pierwsze materiał przedstawiony w niej można spokojnie omówić konkretnie na 10-20 stronach i moim zdaniem byłoby to o wiele przyjemniejsza niż setki powtórzeń w kółko tego samego tak jakby autor starał się za wszelką cenę wbić do głowy swój sposób myślenia. Po drugie, ksiązka ma małe przełożenia na nasz polski rynek. Niby mądra wiedza, ale forma jej podania jakoś do mnie nie przemawia i raczej nie sięgnę po inne ksiazki autora. Warto jednak zapamiętać z niej to aby przyłożyć większa uwage do inwestowania w aktywa zamiast "inwestowania" w pasywa :)

Renata Zub | 2013-07-21
Przeczytana: 16 lipca 2013

Nadszedł taki czas, kiedy i ja, jak każdy chyba człowiek na pewnym etapie swojego życia, zaczęłam zastanawiać się nad swoimi finansami... Co robię dobrze? Co mogę robić lepiej? Czy do końca życia chcę pracować na etacie? I co zrobić, żeby zyskać finansową niezależność? Oczywiście nie muszę chyba mówić, że mój bilans nie do końca wyszedł tak jak bym chciała... Postanowiłam więc zrobić coś, dzięki czemu za jakiś czas poprawi się moja sytuacja.. Jednak same chęci nie wystarczą! Trzeba czegoś więcej... Pomysłu, wiary w siebie, konkretnej decyzji, determinacji i troszkę wiedzy na temat finansów i biznesu. Tu na pomoc przybyła książka autorstwa jednego z największych biznesmenów na świecie, Roberta Kiyosaki. Wiecie o co chodzi? Chodzi o pieniądze... :)

W szkole średniej uczęszczałam do klasy profilowanej, w której dodatkowymi przedmiotami były marketing, obsługa firmy, przedsiębiorczość a w nich zawarte były elementy rachunkowości. Teoretycznie więc, powinnam być świetnie przygotowana,...

TomBird | 2013-06-29
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Książka przedstawia najbardziej podstawowe zagadnienia dotyczące edukacji finansowej. Trudno się nie zgodzić z większością teorii Kiyosakiego, ale mimo wszystko pozycja powinna ta być raczej przeredagowana i kierowana dla dzieci.

Są tu trzy bardzo poważne minusy:

1. Całkowicie zmyślone historie dotyczące transakcji które niejako autor w przeszłości przeprowadził jak i cała historia na której opiera się książka. Podejrzewa się że Kiyosaki wszystko zmyślił, ale już w trakcie czytania sami możemy dojść do takiego wniosku, nie wgłębiając się wcześniej w historię autora.

2. LANIE WODY! Książka równie dobrze mogłaby zawierać 20 stron i przekazywać tę samą treść! Kilkukrotne powtarzanie tych samych stwierdzeń i teorii jest tu niestety na porządku dziennym. Po jakimś czasie odechciewa się czytać jeszcze raz tego samego i jeszcze raz i jeszcze... Na szczęście mamy tu niewiele ponad 200 stron dlatego większość czytelników dotrze do końca, ale trzeba być świadomym że nie znajdziemy tu...

Kinga | 2016-05-17
Przeczytana: 01 lutego 2007

Dałam tej pozycji tylko 6 gwiazdek, ale lubię do niej wracać i kartkować. Z pewnością "idea" kwadratu pieniężnego jest świetna, informacje podane w sposób przystępny, zrozumiały nawet dla dzieci, ale...
To przede wszystkim książka dla dorosłych, którzy powinni przeczytać i dopiero opowiedzieć ją swoim dzieciom. Dzieci, nastolatkowie mogą nie zrozumieć zawartych tam porad i wyrosnąć na materialistów nastawionych tylko na zarabianie, a przecież chodzi o to, aby dzieci na siłę nie podążały za marzeniami rodziców, żeby nie powielały na siłę (bo przecież może to być ich świadomy wybór) sposobu życia rodziców tylko znalazły własną drogę, własną pasję i talenty i zgodnie z nimi dobrały zawód. I trzeba pamiętać, że niewielu z nas nadaje się na szefów swoich firm, na zarządców i ma predyspozycje do samodzielnego wyznaczania celów i jeszcze wyznaczania celów swoim pracownikom. Większość chce dostać zadanie i je wykonać. Nie wszyscy mogą i chcą zostać "bogatym ojcem".

Danuta Duszeńczuk | 2012-12-26

Książka nie powaliła mnie na kolana. Nie uważam również, by była pozycją godną polecenia. Więcej nawet! Śmiem twierdzić, że w wielu przypadkach może być ona szkodliwa - szczególnie dla młodych osób, które oszołomione wizją szybkiego i łatwego zarobku zaczynają traktować autora tej książki jak wyrocznię (bo gdy z każdą kolejną stroną czytelnik dalej wchodzi w myśl Kiyosakiego, wtedy towarzyszy mu nieodparte wrażenie, że według autora "ciężka praca nie popłaca"...).

Książka jest niebezpieczna dla kogoś, kto nie posiada podstawowej wiedzy ekonomicznej, bo szybko da się oczarować mitom zarabiania grubych milionów. Utrzymanie książki w konwencji "od zera do bohatera" sprawia, że trudno uwierzyć, by każda historia i anegdota w niej przytoczona była prawdziwa. Wrażenie to potęguje fakt, że autor nie podaje żadnej konkretnej recepty na bogactwo, serwuje same ogólniki, a za mało (w ogóle?) u niego szczegółów technicznych - chcesz być milionerem? Musisz zostać rentierem!!! Ale jak zdobyć...

aAtlanta | 2016-01-02
Na półkach: 2015, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 grudnia 2015

Robert Kiyosaki to niewątpliwie sprzedawca, biznesman i człowiek, który bardzo dobrze rozumie zapotrzebowanie rynku, samych ludzi i ryzyko związane z robieniem pieniędzy. Na jego temat można by było powiedzieć wiele. Ale to, że uczy ludzi ‘bycia bogatym’ jest całkiem nowe. On jak sam przyznaje jest dobrym sprzedawcą. Dlatego sprzedaje swoje domy, książki i wiedze. Robi interes na tym, iż my chcemy być bogaci.
Książka jest przeznaczona dla dorosłych, którzy powinni uczyć swoje dzieci o potędze pieniądza i wszystkich innych rzeczy, których nie nauczą się w szkole. Lecz nie myślcie sobie, że napisał on poradnik z niewyjaśnionymi pojęciami, trudny do przeczytania i nieciekawy. Jest zupełnie odwrotnie. Zwykły nastolatek jest w stanie przeczytać go w 3 dni, wynieść z niego masę pomysłów, a do tego dobrze się bawić. I zdobyć wiedzę większa, od połowy dorosłych. Bo tak szczerze ile studentów posiada jakąkolwiek wiedzę na temat finansów? Bardzo mało. Jeśli w domu nie mówi się o nich,...

Krystian P | 2012-12-14

Oszustwo..
Nie było bogatego ojca...
Nie zarobił na nieruchomościach (podobno sprzedał tylko 1 z tego co ustalili w usa)
Namawia do przestępstw w książce
Znajomi korzystający z niej są bankrutami

Kwadrat pieniężny ok. Reszta bardzo naciągana. Niespecjalnie bierze pod uwagę, że maksymalnie 10% ludzi ma predyspozycje do działalności. Promuje przeklęty mlm ;)

AntykKróliczaJama | 2011-01-29
Przeczytana: 25 stycznia 2011

Świetna książka na początek 'edukacji finansowej'. Kiyosaki nie daje gotowego przepisu na udany biznes. Ale nie o to przecież chodzi. Ważne jakim biznesmenem czy inwestorem się jest.

Istotna jest też poruszana tu kwestia porażki. Nie jest to powód do rozpaczy, tylko jest to lekcja jaką daje nam rzeczywistość.

Zawsze w takich przypadkach mamy dwie możliwości:
1. popaść w kompletną depresję i kontemplować tę życiową tragedię przez tygodnie, miesiące, lata, po grób
2. pobrać korepetycje ze swoich błędów, skorzystać z pomocy terapeuty czy coacha jeśli trzeba, i żyć dalej.

W tym kontekście imponują mi przedsiębiorcy, którzy mają świetne biznesy, z jakichś powodów bankrutują, lądują z milionami długu, podnoszą się, stawiają nowy biznes i znów obracają milionami. To jest duch i wola!

Kolejny plus tej książki: Kiyosaki często powtarza, jak ważna jest wiedza, inwestowanie we własne kompetencje biznesowe. Czytanie książek, seminaria, uczenie się i dopiero wtedy działanie.

Podobne...

| 2014-03-25
Przeczytana: 24 marca 2014

Opowiadam się po stronie kapitalizmu, jestem kreatywistą i aktywistą tam, skąd czerpię moje pomysły i gdzie odnajduję moje ścieżki rozwoju prowadzące do bezgranicznego, podniecającego wręcz szczęścia... I właśnie dlatego jestem fanem bogatego ojca!

Kiyosaki opowiada ciekawie. Nadzwyczaj ciekawie. Począwszy od robienia ołowianych pieniędzy z Michałem, aż po robienie pieniędzy już po osiągnięciu wolności finansowej, dzieje Roberta Kiyosakiego oraz jego rady stanowią podstawę pewnej bardzo ezoterycznej wiedzy, bo choć dostępnej dla wielu, to wymagającej wnikliwej implementacji we własny system.

W moim wypadku nie stanowi to problemu, ponieważ ja i Kiyosaki mamy po prostu wiele wspólnego, o czym przekonałem się czytając tę książkę, ale myślę, że tych bardziej otwartych na zmiany w życiu książka ma moc postanowić na nogi pod kątem finansowym.

"Pieniądze to potęga" - tak brzmi jeden z dogmatów bogatego ojca. Rozszerzyłbym go do postaci: "Pieniądze - w odpowiednich rękach - to...

Paweł Macierzyński | 2014-09-10

Każdy, kto chciałby rozpocząć drogę ku finansowej wolności i niespecjalnie jest pewny, w którym kierunku, jak zacząć i gdzie szukać motywacji, powinien sięgnąć po tę książkę. Mało jest w niej gotowych przepisów, mało jest sytuacji, które można by przenieść 1:1 w polskie realia, ale jest motywująca i nadaje wektor naszym przemyśleniom.
To była moja pierwsza przeczytana pozycja traktująca o wolności finansowej, dziś mam 500% więcej oszczędności, niż w dniu gdy otrzymałem ją na ręce :]