Słońce nad Bredą

Cykl: Przygody kapitana Alatriste (tom 3)
Wydawnictwo: Muza

Inne wydania

Przygody kapitana Alatriste to opowieść o Hiszpanii pierwszej połowy XVII wieku. Na tronie zasiada młody. niemający na nic wpływu. Filip IV. wnuk potężnego Filipa II. Dwór habsburski powoli staje się labiryntem intryg. podchodów. wzajemnych świństw. Z jednej strony sprawujący rządy kanclerz. z drugiej sekretarz królewski. uprawiający własną podstępną politykę ramię w ramię ze złowieszczym inkwizytorem. Na skrzyżowaniu tych dwóch ośrodków władzy znajduje się Diego Alatriste y Tenorio. czterdziestoparoletni szermierz. wytrawny żołnierz. W czasie gdy nie jest na wojnie. dorabia. pojedynkując się w cudzych sprawach. Małomówny. raczej sceptyk. zna życie od najgorszej strony i może dlatego zachowuje wciąż elementarne zasady moralne. Trzecia część opisuje przypadki bohaterów na wojnie flamandzkiej. Jak łatwo się domyślić. to najbardziej krwawy i posępny fragment cyklu. Szczególnie barwne są realia cywilne tej wojny. przedziwne konfiguracje i sytuacje powstające na granicy dwóch światów (najeźdźcy-Hiszpanie korzystający bez trudu z gościnności podbitych Flamandów. a zwłaszcza Flamandek).

atimere | 2017-03-11
Przeczytana: 11 marca 2017

Szczypta historii, odrobina awanturniczych historii, a do tego Diego Alatriste walczący tym razem nad Bredą, którą Hiszpanie zdobyli w 1625 roku. Jest to mieszanka, którą bardzo przyjemnie się czyta, o ile oczywiście kogoś bawią tego typu historie.

Aby mieć wyobrażenie o "wyczuciu", z jakim napisano przygody kapitana Alatriste, puśćmy nieco wodze fantazji. Wyobraźmy sobie, że jakiś Szwed opisał przygody wojaka, co to dzielnie pacyfikował Polskę w czasie potopu, w imię króla Gustawa, wiary protestanckiej, walki z polskim ciemnogrodem i czegoś tam jeszcze. W akcję wpisuje opisy epitety typu "przeklęci papiści" itp. Miło by się czytało, prawda? Do szwedzkich zbrodni i gwałtów narrator ustami głównego bohatera odnosi się mniej więcej tak: "ja tam byłem, więc wiem jak było", po czym dalej zbywa je milczeniem. Teraz już chyba wiecie, skąd ten 1 punkt na 10 możliwych. Breda bowiem była aktem hańby zdobywców tego miasta już w 1581 r. Mieszkańcy postanowili je poddać ufając w gwarancje bezpieczeństwa ze strony hiszpańskich dowódców. Tymczasem gwarancje te byly - jak zwykle u Hiszpanow - nic nie warte. Mieszczanie z Bredy zostali potraktowani zgodnie z odwieczną katolicką miłością bliźniego, czyli w sposob porównywalny ze zbrodniami...

Brian | 2014-10-04
Przeczytana: 30 września 2014

Kolejny już raz towarzyszymy dzielnym hiszpańskim wojakom na czele ze słynnym Diego de Alatriste. To spotkanie jest co najmniej tak samo dobre jak poprzednie.

Tym razem głównym wątkiem jest oblężenie niderlandzkiej Bredy. Nazwa ta zapewne znana jest wielu czytelnikom chociażby z uwagi na słynny obraz "Poddanie Bredy" pędzla Diego Velasqueza. Powieść zresztą nawiązuje do hiszpańskiego malarza i jednego z jego największych dzieł. Jako że tematem głównym jest bitwa, dużo mamy tutaj ognia, walki i więcej drastycznych scen niż w poprzednich częściach cyklu. Dużym plusem i prawdziwą perełką są w mojej ocenie, opisy działań oblężniczych. Dzięki temu można się sporo dowiedzieć na temat tego jak to kiedyś na wojnach miasta zdobywano.

Oprócz tego że trochę więcej tutaj walki będzie wszystko to co najlepsze w opowieści o Kapitanie Alatriste więc miłośnikom historii jak najbardziej mogę polecić.

Antoniuss | 2014-03-01
Przeczytana: 2011 rok

Doskonała powieść historyczna, o trudnym (ale nie nudnym) życiu najemnika. Wbrew wszystkiemu, nie jest przeładowana scenami batalistycznymi. Zamiast łopoczących sztandarów zobaczymy brud okopów, strzępy mundurów i wychudzone sylwetki rycerzy fortuny. Wspomniałem o okopach? ,,Słońce nad Bredą" to chyba jedyna powieść, w której zostało przedstawione oblężenie nowożytnego miasta, gdyż jak nie od dziś wiadomo, ,,rydlem forteca stoi, rydla twierdza się boi". Powieść pełna zwrotów akcji, gorzkich refleksji, ponurego humoru i przemocy. Jakże inne spojrzenie na XVII wiek od przeidealizowanego Sienkiewicza, chociaż archaiczny język nie wszystkim musi się podobać.

pirat_ta | 2011-11-28

najgorsza z cyklu: wojna i nic więcej. zieje nudą.

Opinia tyczy się wszystkich książek z tej serii. Bardzo fajne powieści historyczne, otworzyły przede mną świat XVII Hiszpanii. Zobaczyłem jak mało o niej wiem, a dzięki tym książką sporo się dowiedziałem. Jest więc i ciekawa akcja i aspekt edukacyjny. Bawiąc uczy...
ps. najlepsza z serii

Karol | 2013-04-01
Przeczytana: grudzień 2012

Kolejna cześć nie co ustępuje poprzedniej. Autor zdaje się powtarzać schematy. Dlatego daje 4.

myszszara | 2017-04-24
MałpaZeSzaragiem | 2017-03-07