Historia seksu

Wydawnictwo: Aletheia
Sex in History
seks, płeć, seksualność, feminizm
Michele

Reay Tannahill (1929–2007) była szkocką pisarką, której publikacje, zarówno powieści, jak i monografie historyczne, do dziś pozostają bestsellerami. Absolwentka historii i socjologii o bogatym życiorysie zawodowym, sukces osiągnęła najpierw książką „Food in History” (1973). Pierwsze wydanie, potem uzupełniane, „Historii seksu” pochodzi z 1980 roku. Styl pisarski Tannahill jest atrakcyjny zarówno dla oczekujących akademickiego wykładu, jak i dla zwolenników efektownej opowieści o osobliwościach (staroegipska antykoncepcja z krokodylego łajna), zarówno dla poszukujących systematyki, jak i dla lubiących pisarstwo pełne pasji. Autorka zapewnia to wszystko odpowiednio do niejednoznaczności samego hasła „sex”. Można by tu mówić także o historii płci: płci pojętej jako sfera seksualna, a zarazem jako społeczna kategoria podziału na kobiety i mężczyzn, z naturalną przewagą bardziej interesującej – i bardziej dramatycznej – kobiecej strony tej historii. Tannahill śledzi ewolucję obyczajów z zakresu życia płciowego w nierozłącznym związku z sytuacją kobiety – w społeczeństwie, rodzinie, systemie prawnym. W ten sposób okazuje się, że „historia seksu” obejmuje tyleż dzieje walki o prawo do uprawiania seksu „jak się komu podoba” co dzieje walki na przykład o prawa wyborcze kobiet. Tym samym książka ta zapewnia szeroką panoramę problematyki i fascynującą lekturę dla tych feministek i feministów, którzy nie akceptują seksualnego uprzedmiotowienia kobiety.

źródło opisu: http://www.aletheia.com.pl/tytul/137/historia-seksu

źródło okładki: http://www.aletheia.com.pl/tytul/137/historia-seksu

annamagdalena | 2016-03-25

Ciekawa. Niejednostronna, poparta uważnymi i drobiazgowymi badaniami. Z mocną i staranną bibliografią. Oprócz tytułowego seksu skupia się w równej mierze na prawach kobiet na przestrzeni wieków, sposobie do nich podejścia i traktowania przez mężczyzn i społeczeństwo. Podaje wiele faktów, sporo można się z niej nauczyć. Uporządkowana i świetnie napisana.

książek: 1972
Lavenda | 2013-08-31
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Mam bardzo mieszane uczucia co do tego tytułu. Czyta się nieźle, ale brakuje tej książce systematyzacji. Początkowo autorka trzyma się jakiej takiej chronologii czasowej, potem następuje nieuzasadniony misz-masz epok. Kilka błędów, kilka naciągniętych interpretacji, kilka tematów wetkniętych na siłę. W sumie bardziej to niż historia seksu jako takiego, historia społecznych relacji damsko-męskich, a głównie roli kobiety na przestrzeni epok. "Historia seksu" w sumie porusza się po obrzeżach tematu, bardzo wiele rzeczy, które powinny się tu znaleźć pomija, a inne traktuje po macoszemu. A choć autorka odżegnuje się od feminizmu i zastrzega sobie obiektywizm, zupełnie nie udało jej się zachować naukowego dystansu.

Kanfieta | 2014-01-06

Historia obyczajowości, stosunków międzyludzkich i statusu kobiety w społeczeństwie. Bardzo polecam.

nihilist | 2018-05-05
Na półkach: 2018, Przeczytane