Okładka książki Leczenie uzależnionej osobowości: Jak uwolnić się od nałogowych zachowań i uzależniających relacji Lee Jampolsky
Lee Jampolsky Wydawnictwo: Czarna Owca Seria: Psychologia na Co Dzień nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Psychologia na Co Dzień
Aleksandra Wolnicka
uzależnienia terapia

za dużo czego nie robić - jak negatywne afirmacje, a zbyt ogólnie co robić

za dużo czego nie robić - jak negatywne afirmacje, a zbyt ogólnie co robić

Jestem jak najbardziej zwolennikiem głoszenia wartości o wyraźnie stoickim charakterze jako lekarstwa na trudy życia codziennego. Niestety potencjalnemu czytelnikowi może być ciężko czytać w kółko te same banały powtarzane w każdym rozdziale. W zasadzie nie ma w tej książce chyba ani jednej strony na której zabrakło by słów takich jak: prawda, uzależnienie, miłość, wnętrze, uczucia, życie, osobowość, szczęście, smutek itp. Gdzieniegdzie autor wplata jeszcze traumatyczne historie z własnego życia jako kontrast do wspaniałości jaką rzekomo osiągnął.

Myślę, że książka bardziej szkodzi niż pomaga. Nie przekonuje mnie fakt, że autor jest znany w środowisku psychologów. Anatolij Kaszpirowski też był znany i ceniony... Najbardziej nie podoba mi się to, że autor na każdej stronie przypomina sobie swoje trudne dzieciństwo. Myślę, że książka jest dla niego rodzajem autoterapii i sam nie przerobił problemów z którymi się boryka. Nie wiem, jak ona może pomóc, gdyż książka jest zbiorem żalów autora. Nie ma w niej wartościowej wiedzy.

Dr Lee Jampolskyj jest znanym psychologiem, autorem poradników, nauczycielem, wykładowcą. Pracował wiele lat w szpitalu i posiada kliniczną wiedzę oraz doświadczenie, w dziedzinie psychologii zdrowia i rozwoju ludzkiego potencjału. Jego liczne książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków oraz są hitami na całym świecie.

Doktor Lee Jampolsky napisał także książkę o leczeniu uzależnionej osobowości. Uzależnienie to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji. W praktyce określenie to ma kilka znaczeń. W języku potocznym termin „uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania),leków (lekomania),alkoholu(alkoholizm),czy papierosów. W szerszym kontekście może odnosić się do wielu innych zachowań, np. gier hazardowych, oglądania telewizji lub internetu. *

Uzależnienia obejmują rok rocznie coraz szersze kręgi życia codziennego. Ludzka natura jest zastraszająco słaba na odpór pokusom, a sam organizm jest bardzo podatny na szybkie uzależnienia. Uzależnienie jakiekolwiek rujnuje oraz bojkotuje życie rodzinne, zawodowe oraz społeczne. Ośrodki odwykowe pękają w szwach. Niestety coraz więcej uzależnionych osób nie zdaje sobie sprawy z problemy, a nawet wypiera takie myśli. Dr Lee Jampolsky swoją pozycją próbuje uzmysłowić cały szereg słabości, zaburzeń osobowości, które niechybnie ułatwiają, by wpaść w szpony nałogu. Sam lekarz opowiada, że i on nie jest całkowicie wolny od uzależnień i dlatego czuje moralne prawo, by za pomocą swojej pozycji poradzić jak lepiej poznanie i zaakceptowanie samego siebie. Podstawą jest samoakceptacja. lektura jest napisana prosto, bardzo życiowo. Autor skierował lekturę do tych, którzy mają już dość uciekania przed strachem , by przyznać się do uzależnienia, a mają w sobie dość determinacji, by zawalczyć o swoje szczęście oraz o wolność od ograniczeń, które narzuca mu jego ciało. Książka warta uwagi ze względów psychologicznych, a wiem, że ta dziedzina mieści się w kręgu zainteresowań wielu.

Doktor Lee Jampolsky napisał także książkę...

Dobrze napisana, dająca do myślenia, zawierająca cenne wskazówki do poprawy jakości życia, relacji.

• Psychologia
  • 2015