Dlaczego kobiety uprawiają seks? Motywacje seksualne - od przygody po zemstę

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Mistrzowie Psychologii
Wydawnictwo: Smak Słowa
Why Women Have Sex: Understanding Sexual Motivations from Adventure to Revenge
psychologia, ewolucja, kobieta, seks
czupirek

Czy kobiety uprawiają seks tylko po to, by wyrazić miłość do partnera, doświadczyć przyjemności albo wydać na świat potomstwo? Kiedy psycholog kliniczna Cindy M. Meston i psycholog ewolucyjny David M. Buss – oboje z Uniwersytetu Stanu Teksas w Austin – połączyli siły, aby zgłębić kobiece motywy seksualne, dokonali odkryć, które zdumiały ich samych. Opierając się na swoich pionierskich...

Opierając się na swoich pionierskich badaniach nad reakcjami fizjologicznymi i emocjami ukształtowanymi w toku ewolucji, a także na wynikach badania ankietowego przeprowadzonego wśród ponad tysiąca kobiet – wyłącznie dla potrzeb tej książki – Meston i Buss odkrywają motywy tkwiące u podłoża decyzji seksualnych podejmowanych przez kobiety.

Przytaczając wypowiedzi kobiet i odwołując się do wyników licznych badań empirycznych, autorzy zgłębiają wykorzystywanie seksu jako taktyki obrony przed niewiernością partnera, jako sposobu na osiągnięcie wyższego statusu społecznego, jako towaru wymiennego, a nawet jako lekarstwa na migrenę. Meston i Buss przedstawiają odkrywczą analizę głęboko zakorzenionych mechanizmów psychicznych i biologicznych, które popychają kobiety do uprawiania seksu – czasami w poszukiwaniu przyjemności, a czasami z mroczniejszych, bardziej niepokojących powodów, których kobieta może sobie do końca nie uświadamiać.

"Dlaczego kobiety uprawiają seks?" to najbardziej wyczerpujące i wnikliwe studium kobiecej seksualności. Książka ta pomoże każdej kobiecie (i jej partnerowi) zrozumieć swój stosunek do seksu i do własnej seksualności.

Wyniki wspólnych badań naukowych Cindy Meston i Davida Bussa nazwano „najbardziej wyczerpującą taksonomią motywów seksualnych spośród wszystkich, jakie dotąd opracowano” („The New York Times”).

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2013-08-07
Przeczytana: lipiec 2013

Najpierw przeczytałam tytuł - "Dlaczego kobiety uprawiają seks?" - i pierwsze, co chciałam sprawdzić, to czy przypadkiem autorem tego opracowania nie są "amerykańscy naukowcy". Nie, żebym zarzucała cokolwiek amerykańskiej nauce, ale jakoś po lekturze tej książki przestało mnie dziwić, dlaczego to Ameryka w obiegowej opinii jawi się jako ojczyzna absurdalnych i głupich badań.
Na dobry początek wzięłam sobie karteczkę i jako kobieta dokonałam naukowego podsumowania, dlaczego w zasadzie uprawiam seks. Potem głęboko zastanowiłam się, dlaczego powstają takie książki? Czy kobiety naprawdę są takim naukowym, społecznym i ewolucyjnym ewenementem, że trzeba badać podobne kwestie? Jeśli tak, to proponuję zbadać również, dlaczego kobiety jedzą (a co za tym idzie, dlaczego nie jedzą) albo dlaczego kobiety wydalają (i jakie wiążą się z tym kłopoty - nieprzypadkowo japońskie sedesy mają funkcję zagłuszania niepożądanych odgłosów szumem wody). Ja natomiast spokojnie poczekam, aż ukaże się...

żabot | 2013-04-09
Przeczytana: 2013 rok

Świetna pozycja dla wszystkich zainteresowanych behawiorem człowieka, psychologią ewolucyjną, socjologią stosunków międzyludzkich i podobnymi dziedzinami. Nazwisko Bussa - guru psychologii ewolucyjnej gwarantuje lekturę rzetelną i najwyższych lotów. Denerwujący jest tylko tytuł, który może sugerować kolejny bzdurny poradnik seksualny, o tym, co zrobić, żeby kobiecie było dobrze w łóżku i dlaczego, ewentualnie odwrotnie. Każdy, kto kupi książkę z myślą o poradniku, srodze się rozczaruje.
Kolejna pozycja pokazująca jak bardzo kierują nami podświadome decyzje różnych ośrodków w mózgu i jak jesteśmy sterowani koktajlem bodźców hormonalnych i nerwowych tak ze środowiska zewnętrznego jak i zewnętrznego. Po lekturze takich fachowców jak Buss zawsze popadam w zadumę nad tym, na ile faktycznie człowiek jest obdarowany wolną wolą a na ile mu się tylko tak wydaje.
P.S. Drobny przytyk do jednej z recenzji - warto by przeczytać jeszcze raz książkę i nieco uważniej, odpuszczając negatywne...

| 2010-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2010

Lekturę z czystym sumieniem polecam wszystkim zainteresowanym. Zapewniam, że nie jest ona kolejną, pełną bzdur cegłówką stworzoną wyłącznie w celach zarobkowych. Czasami fajnie jest dowiedzieć się czegoś pożytecznego na temat kierujących nami mechanizmów...

Katarzyna | 2011-02-06

bardzo ciekawa pozycja opisująca motywacje seksualne kobiet, które nawet kobiety potrafią zaskakiwać

godsmaczka | 2014-05-28
Przeczytana: 28 maja 2014

Szybko się czyta, dobrze zorganizowany tekst na kartkach. Książka zawiera wiele cytatów z wypowiedziami ankietowanych pań, a nie posiada tabel i wykresów ze statystykami. Spodziewałam się bardziej raportu a nie stosunkowo szczegółowego i obszernego, acz wnikliwego zarazem studium przypadku. Omówiono kilka(naście) powodów z rzeczonych 238, które nawet nie wiem jak wyglądają - niestety. Rozczarowała mnie taka... hm? popularna, nie naukowa forma narracji tej lektury. Często na kartach książki pojawiały się hasła wysypywane jak z encyklopedii i nigdy nie wytłumaczone, a szkoda (tu np. podział na różne orientacje seksualne). Znowuż w innych miejscach ciężko było przebrnąć przez nieco oczywiste opisy zachowań w danej sytuacji i, wydawałoby się, naturalnych ich konsekwencji. Książka niestety zbyt popularna, a nie naukowa. Ładnie wydana i stosunkowo dobrze zredagowana. Pozostawia jednak niedosyt, przykre wrażenie niedoinformowania i poznania jedynie ogólnego zarysu; denerwuje brakiem...

Justyna_78 | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Nic odkrywczego nie znalazłam, a szkoda a do tego powtórkowe teksty z innej pozycji Bussa (Morderca za ścianą). Mam jeszcze na półce Bussa o zazdrości ale narazie sobie daruję bo prawdopodobnie tak również są powtórkowe opisy.
Najciekawszy jak dla mnie był początek i rozdział 1 "Zapach, ciało, twarz, sposób poruszania się, osobowość oraz tak tak poczucie humoru), teraz ostatnio bardzo na czasie (patrz program tvnowski "Ślub od pierwszego wejrzenia").

Andrzej | 2016-10-03

Jedna z najlepszych książek o seksie, jakie w życiu czytałem. Polecam wszystkim pacjentom.

Athemi | 2014-01-05
Przeczytana: listopad 2013