Nagie życie Tom 1-2

Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
Zofia Kierszys

„Ludzie mówią źle o prostytutkach, ale nie powinni, ponieważ jedna kurwa jest w niebie, święta Magdalena. Od niej się zaczęło kurestwo na świecie i Bóg jej przebaczył. Więc my także mamy prawo do boskiego przebaczenia.” / Nagie życie /
Nagie życie to ostatnia praca Oscara Lewisa, poruszająca kwestię ubóstwa. Tym razem słynny antropolog przenosi nas do Puerto Rico, gdzie poznajemy Fernandę i jej dzieci.
W Puerto Rico każdy rodzi się z innym przeznaczeniem. Tu nikt nie złorzeczy na trudny los. Życie przyjmuje się takim, jakie jest. Tu zawód kurwy dziedziczy się, jak kolor włosów. Dzieciom przypala stopy, żeby ukarać za nieposłuszeństwo. Kradnie wtedy, gdy chce się coś mieć. Wierzy się w Boga, ale boi czarów i klątw.
Tu nikt nie myśli, co będzie jutro - żyje się dziś. Brutalna rzeczywistość miesza się z naturalną radością mieszkańców, taniec, śmiech i zabawa łączy z przemocą i gwałtem, a romansom i kolejnym małżeństwom towarzyszy gorzka świadomość, że miłości mają tyle, ile sami sobie jej dadzą.
Szkoda, że powieść nie doczekała się w Polsce wznowienia. Dostępne są, choć rzadko, egzemplarze z lat 70’ – pełne literówek i błędów w druku. Mimo wszystko polecam, bo treść jest genialna.

Socjologiczne studium psychopatologicznej rodziny Rios,rodziny z puertorykańskiej dzielnicy nędzy.Czyta się jak dobrą powieść,polecam.

• Posiadamy
  • Antropologia