Proszę słonia

Okładka książki Proszę słonia Ludwik Jerzy Kern, Zbigniew Rychlicki
Okładka książki Proszę słonia
Ludwik Jerzy KernZbigniew Rychlicki Wydawnictwo: Dwie Siostry Ekranizacje: Proszę słonia (1979) Seria: Mistrzowie Ilustracji literatura dziecięca
literatura dziecięca
Mistrzowie Ilustracji
Dwie Siostry
2023-03-29
1985-01-01
Ekranizacje:
Proszę słonia (1979)

To książka z ciekawym tekstem, który napisał Ludwik Jerzy Kern, a także oryginalnymi ilustracjami Zbigniewa Rychlickiego. To wydanie przypomina nam o wspaniałej polskiej twórczości literackiej oraz ilustracji książkowej. Warto wspomnieć, że Wydawnictwo Dwie Siostry wydaje w tej serii ponadczasowe hity literatury dziecięcej zilustrowane przez najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły ilustracji. ❤️
Ludwik Jerzy Kern, poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek, napisał mnóstwo ciekawych książek, w tym także dla dzieci między innymi „Proszę słonia”, na podstawie której zrealizowano nawet dobranockę. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/07/prosze-sonia.html

,,Ćwir-ćwir. - ćwierkały. - Rusz się, rusz się! Ćwir-ćwir-ćwir! Patrzcie go! Jegomość nieruchomość. Ćwir-ćwir!''

Lektura kupiona w ciemno. Dobry zakup, bo Jerzy Kern udowodnił, jak pisać dla najmłodszych, by najstarsi ryczeli ze śmiechu. Rewelacyjne dialogi, zabawa słowotwórstwem i przygody, które wciągną najbardziej wybrednych czytelników. Niepozorny pomysł, gdzie chłopiec znajduje białego słonia z porcelany na strychu transformuje się w bogaty pejzaż niespełnionych marzeń z dzieciństwa, by ,,zabawki'' ożyły. Chłopiec cierpi na karłowatość, jest malutki, nie rośnie, ale z pomocą przychodzą witaminki przepisane od doktora, których nie chce zażywać, więc postanawia karmić słonia, żeby rósł i rósł... i rośnie. Nieoczekiwanie osiąga gabaryty przerastające słonie afrykańskie, więc z czasem karmi się witaminkami razem z nabytą ,,zdobyczą''. Słonik Dominik to jest do palca przyłóż. Opanowany, cierpliwy, dobry słuchacz i robi kawały domownikom, że aż czajniki ze śmiechu przeciągle gwiżdżą. Z małej porcelanowej figurki przeobraża się w atrakcję turystyczną, a nawet występuje w telewizji, gdyż, co się okazuje - słoń uczy się mówić, od pojedynczych liter do pełnych zdań. Karuzela uśmiechu dziecka - od porywaczy kłów, którzy nazywają się Wesolutki i Smutny, po brygadzistę straży pożarnej, który niedowierza, że nie leci na akcję ugasić ogień, a dostaje telefonów od rodziców z poważną miną orzekając pracownikom, że musi ściągnąć przez okno słonia z kuchni, w dodatku z porcelany, bo nie mieści się w chałupie. Masa zabawy, bo dialogi są cięte, antagoniści niepoprawni, Dominik ma malutki rozumek, ale złote serce, a mrówka ogłasza ,,Czy ty jesteś pomnik?'', kiedy widzi, że wystawiony słoń z porcelany nie rusza nogami, ani trąbą czy uszkami. Świetne postacie, bo każda z nich dodaje cegiełkę do komedii sytuacyjnej. A to autor wtrąci swoje trzy grosze burząc czwartą ścianę. Lekkie, ale napisane sprawnym językiem, bawiące się formą i możliwościami marzenia, kiedy mały biały słonik wyrasta na legendę dzielnicy, a Pinio, czyli chłopczyk znajduje nowy sposób na komunikację miejską. Proszę słonia, chcę więcej takich przygód!

Egzemplarze książek, które wydawano w latach 50′ lub 60′ najzwyczajniej w świecie są teraz niezdatne do przeczytania albo niedostępne dla przeciętnego Kowalskiego. Naprzeciw tym ograniczeniom wyszedł cykl Mistrzowie Ilustracji. Jego głównym zadaniem jest przybliżenie czytelnikom tradycyjnej, polskiej grafiki książkowej w naprawdę urokliwym wydaniu. Omawiana w tej recenzji książka Proszę słonia jest w głównej mierze przeznaczona dla dzieci w wieku powyżej pięciu lat. Nie zmienia to jednak faktu, że starsi czytelnicy również mogą odczuwać radość z poznawania tejże historii. I szczerze? Jestem niezwykle uradowana, że mogłam przenieść się wspomnieniami do książki mojego dzieciństwa.

Proszę słonia z serii Mistrzowie Ilustracji jest naprawdę czarującą opowiastką, zwłaszcza dla osób w młodszym wieku. To kawał dobrze rozbudowanej historii, którą zamknięto w uroczej, kompaktowej wersji. Niejednokrotnie zmusza ona do refleksji, a także przelotnej zadumy. Przekrój osobowości przewijających się w trakcie fabuły jest naprawdę zawrotny, przez co nie jesteśmy w stanie się nudzić. Istny złoty klasyk, z którym warto się zapoznać jeśli uwielbia się niebanalne, inteligentne opowiadania oraz czerpie radość z oglądania pięknych ilustracji.

Cała recenzja dostępna pod linkiem: https://popkulturowcy.pl/2023/05/30/prosze-slonia-recenzja-ksiazki-sloniasty-powrot-do-dziecinstwa/

Urocza i zabawna opowieść o przyjaźni pewnego drobnego chłopaka i słonia. Ten że Dominik rośnie i mężnieje przez pastylki, których to Pinio łykać nie chce. Dalej jest bardzo zabawnie. Bajka posiada dużą dozę trochę absurdalnego humoru. Całość ilustrują proste rysunki. Książkę polecam. Była moją ulubioną zaraz po Mikołajku i Ferdynandzie WSPANIAŁYM oczywiście w czasach dzieciństwa. Klimat formy doskonale oddaje bajka telewizyjna, którą również z chęcią oglądałam i to za każdym razem, gdy pojawiała się w telewizji. Oto wersja pełnometrażowa dla niezorientowanych o czym mowa: https://www.youtube.com/watch?v=duC8ilmCLcU

Mistrzowie Ilustracji to seria książek dla dzieci którą znajdziecie w ofercie wydawnictwa @dwiesiostry

Przywołuje ona bajki znane z lat 60 i 80. Ponadczasowe klasyki zdobione ilustracjami takich znakomitości jak Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, czy Zbigniew Rychlicki.

Tyle teorii.

Teraz praktyka 🙂

Wiele razy widywałam książki z tej serii w ksiegarniach ale jakoś nigdy nie miałam okazji poznać bliżej żadnej z nich. Tak więc "Proszę slonia" Jerzego Ludwika Kerna, najnowsza z kolekcji, to mój pierwszy raz z Mistrzami Ilustracji.

Pierwszy raz i od razu niezła perełka. Opowieść pełna humoru i życiowej mądrości.

Piotruś, na którego wszyscy mówią Pinio, znajduje na strychu porcelanowego, białego słonia. Zabiera go do swojego pokoju i stawia na półce z książkami. Opowiada mu różne historie, troszczy się o niego, a po pewnym czasie zaczyna karmić witaminami.

Pinio to najmniejszy w klasie chłopiec. Rodzice bardzo martwią się jego wzrostem. Codziennie przygotowują garść lekarstw, po których Pinio ma szybciej rosnąć. Chłopiec nie bardzo wierzy w ich działanie. Postanawia sprawdzić czy naprawdę są skuteczne i przez miesiąc chować je w trąbienia słonia.

Wkrótce, słoniowi Dmonikowi, robi się ciasno między książkami. Czyżby to od witamin?

Z dnia na dzień Dominik staje się większy i większy. Przestaję się mieścić nie tylko na półce ale także w pokoju Pinia, a potem nawet w kuchni. Odtąd będzie mieszkał w ogrodzie.

Dominik jest bardzo niezwykłym słoniem. Wkrótce staje się największym słoniem świata. W dodatku uczy się mówić a nawet chodzić.

Rodzina Pinia przeżywa z Dominikiem niezwykłe przygody. Dacie się zaprosić do ich wspólnego przeżywania?

Na uwagę zasługują także mistrzowskie ilustracje Andrzeja Rychlickiego! To prawdziwa uczta dla oczu.

Tyle teorii.

Teraz praktyka 🙂

Wiele razy widywałam książki z tej serii w ksiegarniach ale...

Absolutny, złoty klasyk! Nigdy nie czytałam PROSZĘ SŁONIA, ale chyba nie ma Polaka, który by nie znał, lub choćby kojarzył bajki, serialu animowanego, który powstał właśnie na podstawie PROSZĘ SŁONIA Ludwika Jerzego Kerna. Jestem ogromnie wdzięczna Wydawnictwu Dwie Siostry za wznowienie tego pięknego tytułu.
Dzisiaj mamy całe morze książek dla dzieci, ale niewiele wśród nich pereł. Niestety większość jest infantylna, a zawarty w nich humor obraża inteligentne osoby, wręcz kpi z mądrości jaką odznaczają się dzieci i dorośli. Wolę myśleć, że nie wiem dlaczego tak się dzieje - choć niestety mam pewne podejrzenia. Wróćmy jednak do PROSZĘ SŁONIA - opowieści, która bawi i wzrusza, zaskakuje błyskotliwym dowcipem, który genialnie podsumowuje absurdy świata dorosłych i ich "zasady".
Dominik, to biały słoń z porcelany, który przesiedział zapomniany na strychu, aż znalazł go pewien chłopiec - Pinio i od tej chwili wszystko się zmienia. Dominik bowiem nie jest zwykłym słoniem z porcelany - Dominik rośnie i mówi! Któż by nie chciał takiego przyjaciela?! Słoń w domu - marzenie!
Ludwik Jerzy Kern, to geniusz pióra, człowiek wybitny, literacko uzdolniony, jak mało kto. Jego styl, ostry jak brzytwa język okraszony miękkim humorem potrafi rozbawić i zmusić do refleksji najbardziej opornych. Jestem zachwycona tą historią, sposobem w jaki została napisana i mam wielki sentyment do serialu animowanego PROSZĘ SŁONIA. Wszystko to zmusza mnie do mocnej agitacji na rzecz czytania tej bajki dzieciom. Lecz nie tylko dzieci powinny ją przeczytać - namawiam także dorosłych, bo uczy dystansu do siebie, swoich problemów i każdej "wysokiej komisji".
Seria MISTRZOWIE ILUSTRACJI, to jednak nie tylko wybitne dzieła literackie, ale jak sama nazwa głosi - prezentuje się nam obrazy artystów, najwybitniejszych ilustratorów książek dla dzieci. W tym przypadku możemy podziwiać oryginalną kreskę Zbigniewa Rychlickiego, który jako jedyny Polak został uhonorowany Medalem im. Hansa Christiana Andersena! Te ilustracje, to wielka przygoda dla oczu i każdy, kto kocha tę dziedzinę sztuki (a ja zdecydowanie do takich osób należę) będzie zachwycony.
Książka PROSZĘ SŁONIA oczywiście została pięknie wydana. Mam parę książek z tej serii i wszystkie wspaniale się prezentują. Dwie Siostry, to najwyższa jakość, elegancja i przemyślany wybór graficzny i literacki. POLECAM!

Żegnam cię, w y s o k a komisjo!
seria MISTRZOWIE ILUSTRACJI
Wydawnictwo Dwie Siostry

Dzisiaj mamy całe morze książek dla dzieci, ale niewiele wśród...

Piękna opowieść sfilmowana na potrzeby dobranocki. Ciepła, okraszona spokojnym głosem lektora przedstawia przygody słonia Dominika. Warto było odświeżyć sobie wspomnienia z dzieciństwa

Pamiętam ulubioną dobranockę z dzieciństwa, ale książki chyba wtedy nie czytałam. Bardzo chciałam posłuchać audiobooka i przypomnieć sobie przygody Dominika - białego porcelanowego słonia. Bardzo miły powrót sentymentalny do czasów młodości. Polecam.

Przygody Pinia i Słonia. No i przepiękny film. Cudeńko!

Przygody Pinia i Słonia. No i przepiękny film. Cudeńko!

Normalnie byłoby 7 ale dziecku się bardziej podobało, więc jest 8. Książka czytana na głos, daje fajne możliwości interpretacyjne.
Bardzo dobra literatura dla młodszych dzieci. Wydanie z 1972 roku, które posiadam, opatrzone jest bardzo ciekawymi, niebanalnymi ilustracjami.
P.S. Proszę nie zrażać się rozdziałem 4, który jest zdecydowanie najsłabszy i czytać dalej.

• Dla dzieci
  • Dzieciństwo
  • Dziecięce
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Z dzieciństwa
  • Wspomnienia z dzieciństwa

Dodaj cytat z książki Proszę słonia