Narodziny i upadek rewolucji komunistycznej

Wydawnictwo: Wektory
historyczna

światowy bestseller Warrena Carolla to fascynująca i zarazem przerażająca opowieść o komunizmie. Opierając się na imponującym materiale faktograficznym, autor przedstawia genezę, narodziny, rozwój i upadek systemu politycznego.

Ciekawa i baaardzo obszerna synteza historii komunizmu na świecie. Jest jednak pewna - dla mnie przynajmniej - znacząca wada tej książki. Jej Autor. Carroll, autor pięciotomowej Historii Chrześcijaństwa, nawet nie stara się ukrywać swoich konserwatywnych, katolickich poglądów. Przejawia się to przede wszystkim w narracji, a konkretnie w podejściu do ofiar. Miliony ofiar komunizmu są dla Carrolla - parafrazując Stalina - statystyką; tragedią natomiast są prześladowania pojedynczych duchownych, którym Autor poświęca nadmiar miejsca w tekście, nieproporcjonalny do całego zjawiska, jakim był komunizm i związany z nim terror, który dotykał ludzi.

Robert Stokowiecki | 2017-01-21
Na półkach: 2017, Historia, Przeczytane
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Tytuł książki powinien brzmieć: "Bajka o tym jak Bóg pokonał komunizm". Co autor wyczynia w tej publikacji to po prostu w głowie się nie mieści. Dobitnie o tym świadczy cytat z ostatniej strony, będący podsumowaniem całej treści: "Pokonał go [komunizm - R. S.] Bóg i ludzie, którzy go kochali i którzy mu służyli". Litości. Nie mam nic do wiary i religii (sam jestem wierzący), ale to jest podobno książka HISTORYCZNA, a tu dostaję opisy objawień fatimskich ze słońcem "tańczącym" na niebie, cudownych modlitw powstrzymujących komunistów przed użyciem siły itp. Idąc tokiem rozumowania autora, jeśli Bóg obalił komunizm, to musiał również pozwolić na jego zaistnienie i cierpienia ponad 100 milionów niewinnych osób. Przecież jako Wszechmogący mógł w łatwy sposób powstrzymać Lenina i jego towarzyszy (choć zdaniem autora Lenina jednak powstrzymał, sprowadzając na niego udary - szkoda, że nie zrobił tego wcześniej). Nie chcę tu jednak "płytko" filozofować na temat istnienia Boga i jego...

keres1372 | 2016-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2016

Świetna praca, można ją postawić na równi z Czarną Księgą Komunizmu. Autor jest Katolikiem i dlatego często skupia się na prześladowaniu Kościoła, co akurat mi bardzo odpowiada. Warto przeczytać

Filip | 2016-11-12
Kamil | 2015-04-07