Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii

2012-03-20
2012-03-20
Jerzy Morka
Hiszpania katolicyzm Izabela Kastylijska

Ciekawam, czy as12 potrafu coś więcej niż małpie wklejanie tego samego tekstu pod różnymi książkami o zbliżonej tematyce? Operowanie kliszami i bełkot.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Do książki nie dotarłam, nad czym nie ubolewam. Wystarczyło to, co gość napisał w „Złotej epoce chrześcijaństwa”, wszystko, co robiła Izabela było ze wszech miar słuszne, zatem powołanie inkwizycji także. Uważający inaczej „muszą spróbować wyjaśnić, dlaczego tak dobra, uczciwa i sprawiedliwa kobieta mogła powołać do życia tę instytucję i wspierać ją, jeżeli rzeczywiście była aż takim złem, jak się powszechnie uważa. Hiszpańska Inkwizycja zwyciężyła; zrealizowała cele, które postawiła przed nią królowa. Kiedy w całej niemal Europie szalały wojny religijne, Hiszpania pozostała oazą pokoju. Wszędzie tam, gdzie dochodziło do sporów związanych z oskarżeniami o herezję i praktykowanie czarów, wkraczała Inkwizycja i rozstrzygała je, zanim stały się zagrożeniem dla Kościoła i kraju. Celem autora nie jest usprawiedliwianie palenia na stosie ani stosowania tortur. Kościół i Izabela zgadzali się na jedno i na drugie, a nie powinni byli dawać na to przyzwolenia. Pamiętajmy wszakże: były to rzeczy złe, niemniej jednak w tamtych czasach powszechne i zwyczajne, przeciwko którym praktycznie nikt nawet nie występował. Istnieją dowody na to, że kiedy Torquemada pełnił urząd Wielkiego Inkwizytora (1483–98),Inkwizycja bardzo rzadko stosowała tortury. W przeciwieństwie do tego, co głosi legenda, Torquemada nie był potworem, lecz sprawiedliwym, pobożnym człowiekiem i skrupulatnym administratorem, który niezwykle poważnie traktował swoje powinności zarówno wobec oskarżycieli, jak i oskarżonych; najprawdopodobniej to on właśnie stworzył procedury, dzięki którym trybunały inkwizycyjne wydawały uczciwe wyroki i cieszyły się niemal powszechnym szacunkiem. Powierzenie mu tego stanowiska przez Izabelę okazało się jedną z jej najtrafniejszych nominacji.” (s. 617)

Opowieść o niezwykłej Królowej. Wielka osobowość i charyzma, poświęcenie i oddanie pozwoliły na stworzenie niekwestionowanej potęgi, jaką stała się Hiszpania, za czasów jej panowania. Świetnie napisana książka historyczna, warto przeczytać.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Izabela Katolicka. Królowa Hiszpanii, to moje pierwsze zetknięcie się z historią tego kraju. Ale muszę przyznać, że nie zawiodłam się. Jest to biografia Izabeli Kastylijskiej, która doprowadziła do zjednoczenia Hiszpanii. Umacniała wiarę katolicką. Kroczyla przez życie wraz z Bogiem, dużo się modliła. Nie dziwne więc, że jej biografią zajął się pisarz katolicki, Warren H. Carroll. Jak dla mnie plusem jest wprowadzenie czytelnika w sytuację polityczną na terenie krain Hiszpanii dużo wcześniej przed rządami Izabeli. W rozdziale 1 cofamy się aż do roku 711. Super książka dla miłośników historii.

• Zdobyć na własność
  • Biografie kobiet
  • Renesans
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Chcę kupić
  • Monarchizm