Nagrody Pulitzera 2021. Wygrywa „polifoniczna powieść oddana ze zręcznością i wyobraźnią”

LubimyCzytać LubimyCzytać
14.06.2021

Sensacyjną zwyciężczynią Nagrody Pulitzera została nastolatka, która nagrała smartfonem brzemienne w skutkach zatrzymanie czarnoskórego George'a Floyda. Ale Pulitzery, chociaż kojarzone przede wszystkim z dziennikarstwem, to również nagrody w dziedzinie literatury. Którzy pisarze zostali w tym roku jej laureatami?

Nagrody Pulitzera 2021. Wygrywa „polifoniczna powieść oddana ze zręcznością i wyobraźnią” Hilary Abe

Nagroda Pulitzera 2021

Reklama

Nagroda Pulitzera przyznawana jest od 1917 roku. Ufundował ją amerykańsko-węgierski dziennikarz i wydawca Joseph Pulitzer. Już rok później oprócz honorowania dziennikarzy, laureatami mogli zostać również pisarze – autorzy powieści i dramatów. Pierwszym zdobywcą Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej został Ernest Poole za powieść „His Family”. W 1922 roku osobną kategorią zostali docenieni poeci, zaś w 1962 roku po raz pierwszy nagrodzono twórców literatury non-fiction.

Wysiedlenie Indian, supremacja białej rasy i ruchy afroamerykańskie

The Night Watchman Louise ErdrichTegoroczny Pulitzer w dziedzinie literatury pięknej przypadł Louise Erdrich za powieść „The Night Watchmen”. Jak czytamy w uzasadnieniu jury, książka Erdrich to „majestatyczna, polifoniczna powieść o wysiłkach społeczności, zmierzających do powstrzymania propozycji wysiedlenia i wyeliminowania niektórych plemion indiańskich w latach 50-tych ubiegłego wieku, oddana ze zręcznością i wyobraźnią”. Jak zauważyli członkowie komisji konkursowej, książka Erdrich jest oddana ze zręcznością i wyobraźnią. Kanwą, na której autorka oparła swoją powieść, jest życie jej dziadka, który uczestniczył w opisywanych przez nią zdarzeniach.

Louise Erdrich to finalistka National Book Award w 2012 roku za książkę „Round House”. Jej proza była już przekładana na język polski; na naszym rynku ukazały się „Klub śpiewających rzeźników” i „Leki na miłość”. W tej drugiej powieści autorka także podejmuje temat żyjących w Stanach Zjednoczonych plemion indiańskich.

Wilmington's lie David ZucchinoW dziedzinie non-fiction na najwyższy laur zasłużyła książka „Wilmington’s Lie: The Murderous Coup of 1898 and the Rise of White Supremacy” amerykańskiego reportażysty Davida Zucchino. To autor nagrodzony już wcześniej Pulitzerem; w 1989 roku doceniono jego serię artykułów dla „The Philadelphia Inquirer” pt. „Being Black in South Africa”.

Reklama

W „Wilmington's Lie” Zucchino wraca do wydarzen z końca XIX wieku, gdy w stanie Północna Karolina narastała niechęć wobec czarnoskórych obywateli. Doprowadziła ona do masakry w 1989 roku, gdy na ulicy największego miasta stanu, Wilmington, biali suprematyści zabili, według różnych podań, nie mniej niż 60 czarnych mieszkańców i spalili siedzibę gazety dla czarnoskórych. W efekcie obalona została legalnie wybrana władza i zmieniony gubernator policji. Wilmington, które dotychczas było miastem wielorasowym, po masakrze zmieniło swoją strukturą społeczną; już dwa lata po rasistowskim przewrocie większość mieszkańców była biała.

Jury doceniło pracę Zucchino, zwracając uwagę na wciągającą fabułę i na ukazanie przez niego na przykładzie wydarzeń z Wilmington skomplikowanego zestawu dynamiki władzy na styku rasy, klasy społecznej i płci.

Franchisie The Golden Arches in Black AmericaW dziedzinie literatury historycznej nagrodzono pracę „Franchise: The Golden Arches in Black” Marcii Chatelain pokazująca związki pomiędzy afroamerykańską społecznością a wielkimi sieciami franczyzowymi, takimi jak McDonald's. Jak napisali jurorzy, książka Chatelain mistrzowsko ilustruje, jak walka o prawa obywatelskie splotła się z losem biznesów należących do czarnych właścicieli.

Biografią wyróżnioną tegoroczną Nagrodą Pulitzera została książka „The Dead Are Arising: The Life of Malcolm X”. Les Payne (laureat Pulitzera z 1974 roku w dziedzinie służby publicznej) i Tamara Payne portretują w niej urodzonego w 1925 roku Malcolma X, jednego z najważniejszych przywódców ruchów afroamerykańskich w historii Stanów Zjednoczonych.

W dziedzinie dramatu jurorzy uhonorowali sztukę Katori Hall „The Hot Wing King” opowiadającą o refleksji na temat postrzegania czarnej męskości, a w kategorii poezji nagrodzony został tom wierszy Natalie Diaz „Postcolonial Love Poem”.

Honorową Nagrodę Pulitzera przyznano Darnelli Frazier, nastolatce, która swoim smartfonem nagrała scenę, gdy jeden z amerykańskich policjantów dusi kolanem czarnoskórego George'a Floyda, doprowadzając do jego śmierci. Wpuszczone do sieci nagranie obiegło świat i wywołało gigantyczne protesty i zamieszki w Stanach Zjednoczonych, a także rozpoczęło dyskusję na temat ruchu Black Lives Matter na całym świecie.

Od Hemingwaya do Colson Whiteheada

Wśród laureatów Nagrody Pulitzera w dziedzinie literatury pięknej są wielkie nazwiska światowej literatury, począwszy od Ernesta Hemingwaya (1953) i Williama Faulknera (1955 i 1963). Na liście znajdziemy również Harper Lee (1961), Johna Updike'a (1982 i 1991), Toni Morrison (1988) i Colsona Whiteheada, uhonorowanego w 2017 i 2020 roku. W kategorii non-fiction uwagę polskiego czytelnika mogą zwrócić nazwiska Annie Dillard (1975), Matthew Desmonda (2017), Saula Friedländera (2008), czy też Anne Applebaum, uhonorowanej w 2003 roku za książkę „Gułag”.

Reklama

Polskie wątki Pulitzera

Pulitzer dla Applebaum to niejedyny polski wątek w historii tej nagrody, przyznawanej, w dziedzinach literackich, muzyki i dramatopisarstwa, obywatelom Stanów Zjednoczonych (w kategoriach dziennikarskich zamiast wymogu obywatelstwa niezbędna jest publikacja na terenie USA). Przed trzema laty, w dziedzinie dramatu, swoją nagrodę odebrała Martyna Majok, autorka sztuki „Cost of Living”.

Należy również wspomnieć o dwóch laureatach w kategoriach dziennikarskich, nagradzanych wraz z innymi członkami zespołów dziennikarskich. W 1992 roku polski fotoreporter Czarek Sokołowski, wraz z innymi fotografami z agencji Associated Press, został doceniony za zdjęcia z puczu moskiewskiego; w 2018 roku Antoni Słodkowski, kierujący birmańską redakcją Agencji Reutersa, został uhonorowany wraz z podlegającymi mu reporterami Pulitzerem za ujawnienie masakry muzułmanów Rohingja w Birmie. Polskie pochodzenie ma również Alex Storożyński, którego wraz z kolegami z zespołu redakcyjnego nowojorskiego „Daily News” nagrodzono Pulitzerem za przeprowadzenie efektywnej kampanii uratowania źle zarządzanego finansowo teatru Apollo na Harlemie.

[aj]

Reklama

komentarze [18]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
czytamcałyczas 20.06.2021 17:33
Czytelnik

Jak ktoś jest gejem lub czarny.Otrzyma nagrodę za nic

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
FanPtasiegoMleczka 17.06.2021 19:36
Czytelnik

Czekam teraz tylko na beatyfikację tego bandyty. Xi Jinping i Władimir Putin jak chcą się pośmiać, nie muszą oglądać komedii, wystarczy, że poczytają wiadomości z Upadłych Stanów Zjednoczonych. Nie będę za burgerożercami płakał. Jak tak dalej pójdzie, to nowa wojna secesyjna będzie pewnością, i z dużą dozą prawdopodobieństwa zacznie się w Teksasie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad 17.06.2021 10:54
Czytelnik

Upadek kolejnych nagród. Nie brać tego na poważnie tak samo jak Oscarów. Ludzie ryzykują życia, pracują pod przykrywką by zrobić materiał a nastolatka przypadkowo filmuje śmierć notowanego kryminalisty i dostaje jedną z najbardziej poważanych nagród w branży. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline 25.06.2021 16:50
Bibliotekarka

bo to, fakt że facet nosił mundur ważniejsze od tego, że zamordował człowieka - czarnego człowieka z kartoteką policyjną, bo to najważniejsze.  ale masz rację - ech, kiedy były te złote czasy kiedy biały rasistowski glina za morderstwo albo pobicie czarnego mógł pozostać bezkarny nawet jeżeli wszystko zostało nagrane? jak wrócić do tych pięknych czasów? 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad 25.06.2021 18:25
Czytelnik

Ładny chwyt retoryczny, ale nie dajcie się złapać czytelnicy. Nie wystarczy zaatakować nic nie znaczącego niuansu by obalić tezę, że nagroda jest nic nie warta. Poza tym w świecie post-prawdy nie wiesz jak było - czy jego śmierć spowodowało przyjęcie narkotyków które miał przy sobie, czy zbyt mocne duszenie policjanta. Jedyne co masz to opinię wyrobioną na podstawie bańki...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
jacqueline 15.06.2021 02:53
Bibliotekarka

ha. sam fakt, że jury doceniło najbardziej książki traktujące o rasizmie musi niezwykle drażnić pewien rodzaj ludzi - wiadomo jaki...  żyjemy w końcu w czasach które oszołomstwo lubi nazywać "poprawnością polityczną" - bo prowadzi się dyskusję na temat rasy i rasizmu. a sama najlepiej wiem, że w Polsce nie ma miejsca na dyskusje na ww. 

nie miałam niestety wcześniej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 17.06.2021 14:38
Czytelnik

Samo prowadzenie dyskusji o rasie, dowodzi, że rasy istnieją i się od siebie różnią, nie tylko wyglądem :P

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline 25.06.2021 16:44
Bibliotekarka

@ nordvargr o, właśnie oto ładny przykład nieudanej próby powiedzenia czegoś mądrego na temat rasizmu. reakcja jakiej się spodziewałam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
nordvargr 26.06.2021 12:19
Czytelnik

@a_jacqueline nieudanej? Raczej w Twoim mniemaniu. Poza tym rasizmem jest twierdzenie, że któraś z ras jest predestynowana do supremacji. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
deha_ 14.06.2021 15:43
Czytelnik

Wydawcy wyraźnie przysnęli w kwestii twórczości Erdrich w ostatnich latach. Nie tylko The Night Watchman ale Round House i LaRose nie doczekały się polskiego wydania. Teraz można liczyć na to że sytuacja się zmieni.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 14.06.2021 14:37
Czytelnik

Święty George - bohatersko zaćpał się fentanylem. Jego katolicki odpowiednik przynajmniej smoka zajebał.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
jacqueline 15.06.2021 02:38
Bibliotekarka

oj, widać trzeba jakoś odreagować fakt że rasistowski biały glina odpowiedział za morderstwo czarnego. kto twierdzi, że Floyd był święty? bynajmniej. chociaż akurat z treści twoich licznych komentarzy jasno wynika że dla ciebie każdy taki biały rasista jest najpewniej twoim bohaterem. 
BTW, każdy go uważnie śledził tą sprawę sądową wie że przyczyną zgonu było uduszenie w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval 15.06.2021 16:54
Czytelnik

"rasistowski biały glina" pominę dwa pierwsze określenia, ale jako ktoś kto ma/miał w rodzinie wielu mundurowych bardzo cie proszę - jeśli masz więcej niż 14 lat i nadal używasz słów takich jak "glina" to następnym razem jak ukradną ci rower typu holenderka nie dzwoń pod 112.

" każdy go uważnie śledził tą sprawę sądową wie że przyczyną zgonu było uduszenie w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 17.06.2021 14:57
Czytelnik

@a_jacqueline jak już jesteś tak skrupulatna, to musisz zdawać sobie sprawę z tego, że policja w USA a w Polsce i jej uprawnienia, to dwa różne światy. Tam policjant chodzi zawsze pod bronią, a na wezwanie do wyjścia z samochodu, bez gadania wychodzisz, czy jesteś biały, czarny czy eskimos, bo inaczej masz zaraz lufę przy skroni i każdy tam o tym wie. Jak fikasz to się...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jacqueline 25.06.2021 16:26
Bibliotekarka

@ Armand_Duval     glina jest powszechnym synonimem słowa "policjant - ale to w pełni zrozumiałe, że odczułeś pilną potrzebę koniecznego uczepiania się czegoś i wyzłośliwienia - jak na ironię sam cechujesz się tutaj mentalnością się dzieciaka tylko że na pewno nie 14-letniego.

"Nie wiem jak klęczenie komuś na łopatkach może spowodować odcięcie dopływu powietrza, ale w...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jacqueline 25.06.2021 16:39
Bibliotekarka

@ nordvargr  pogadaj sobie na ten temat z kolegą Armand_Duvalem, ok? już widać, że  będzie najlepszymi psiapsiółkami 😉   nawiązując tylko do tego filmiku który ukazuje "całokształt" tamtych wydarzeń: szczerze uwielbiam tą logikę, że jeżeli podejrzany na samym początku się stawia to usprawiedliwia brutalne , niehumanitarne chwyty  jak  przyciskanie szyi kolanem - które nie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
nordvargr 26.06.2021 12:35
Czytelnik

@a_jacqueline to, że jesteś jak napisałaś "kolorowa" nie daje Ci żadnego prawa do tego, aby propagować równie rasistowskie stereotypy o jakich oskarżasz adwersarzy, tylko od strony BLM. Ja też szczerze uwielbiam taką logikę, że w Polsce jest autorytaryzm i zamordyzm, podczas gdy każdy może wyznawać swoje poglądy polityczne i religijne, jakieś niewielkie starcia z policją...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 14.06.2021 11:21
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd