Wakacyjna miłość

Okładka książki Wakacyjna miłość Stefan Chwin, Irek Grin, Inga Iwasiów, Małgorzata Kalicińska, Krystyna Kofta, Wojciech Kuczok, Jacek Melchior, Anna Nasiłowska, Maria Nurowska, Jerzy Pilch, Ewa Siarkiewicz, Joanna Szczepkowska
Okładka książki Wakacyjna miłość
Stefan ChwinIrek Grin Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Świat Książki
2008-01-01
2008-01-01

"Wakacyjna miłość" to zbiór dwunastu opowiadań miłosnych polskich pisarzy. Całość prezentuje opis różnych wakacyjnych romansów, znajdziemy tu między innymi opowieść o miłości pomiędzy pomiędzy studentkę a profesorem, starego zegarmistrza a prostytutką, samobójczynią a rozwodnikiem. Każde z nich jest inne, niebywałe i niepowtarzalne: znajdziemy tu różnorodność stylów, historii, poglądów na miłość i jej znaczenie w życiu człowieka. Opowiadania nacechowane humorem, wyobraźnią, inteligencją i dystansem. Oczywiście każde z nich należy oceniać indywidualnie bo każde jest inne, ale każdy znajdzie tu coś dla siebie. Według mnie na wyróżnienie zasługują następujące dwa opowiadania:
1."Wiedeńska miłość Stacha W." autor Stefan Chwin - opowiada współczesną wersję klasycznej "Lalki": mamy tu Wokulskiego - milionera, który jeździ porsche, ubiera się u światowej klasy projektantów, i jest najbogatszym Polakiem oraz Izabellę czyli głupiutką intrygantkę o nieprzeciętnej urodzie, co z tego wyniknie musicie przeczytać sami. Opowiadanie pełne humoru, błyskotliwe i ironiczne, świetnie napisane dlatego też czyta się szybko i przyjemnie. Gorąco polecam.
2."Nieborak" autor Irek Grin - opowiadanie prezentujące historię Artura, nie grzeszącego wiernością notorycznego kłamcę, który po latach spotyka swoją dawną kochankę, której nie pamięta (w końcu miał ich tyle,a jego pamięć jest zawodna),jak się okaże gorzko tego pożałuje. Niebanalna, rewelacyjna, zaskakująca historia, którą czyta się jednym tchem, zdecydowanie mój faworyt całego zbioru.
Pozostałe dziesięć oceniam jako dobre, znajdziemy w nich i humor i przewrotność, które bawią,a czasem skłaniają ku refleksji. Całość polecam na letnie leniwe popołudnia jako lekturę która czasem bawi a czasem wzrusza.

Jak co roku na rynku pojawia się latem zbiór opowiadań polskich pisarzy. Tym razem tematem przewodnim jest miłość, ta wielka, i ta mała, łącząca studentkę z profesorem, starego zegarmistrza z prostytutką, samobujczynię z rozwodnikiem... Miłość nad jeziorem, nad morzem, w lesie, w górach, w mieście. Milość powojenna, staroświecka, nieśmiała, zakazana i ta współczesna, fizyczna, przyziemna.

Argument, by czytać zbiory opowiadań jest ten sam, co zawsze: różnorodność autorów, ich język, styl, technika narracji, pozwala poznać bliżej polskich pisarzy. Mam zatem swoich faworytów, po których prozę chętnie sięgnę następnym razem. Są też i tacy, którzy mnie znudzili, zniechęcili i utwierdzili w przekonaniu, że ich pisarstwo nie jest dla mnie przekonywujące.

Na dwanaście opowiadań wyróżniłabym przede wszystkim "Orfeusza" Jacka Melchiora, "Szósty żywot Feniksa" Ewy Siarkiewicz i "Second Hand" Małgorzaty Kalicińskiej. Ciepłe, wciągające, poruszające wyobraźnię, przywołujące wspomnienia...

Ponadto, zupełnie zaskoczył mnie (pozytywnie!) prostotą języka i zakończeniem Irek Grin w swoim opowiadaniu "Nieborak". Natomiast Krystyna Kofta w "Wakacjach pana Tuliszki" ofiarowała czytelnikowi opowiadanie z morałem, mądre i ponadczasowe.

Rozczarował mnie natomiast Stefan Chwin, nazbyt ciężką narracją, zwłaszcza, że to pierwsze opowiadanie całego zbioru, dobrze więc, że całość nie okazała tak toporna i patetyczna jak "Wiedeńska miłość Stacha W". Wojciech Kuczok też się nie popisał. Zarzucił czytelnika gwarą góralską (nie-do-rozszyfrowania dla mnie!),banalnym spojrzeniem na miłość fizyczną i zupełnym brakiem pointy w swoim "Wielkim świtańcu białczańskim". Od wielu lat nie przekonuje mnie też Jerzy Pilch, i tym razem więc jego "Pięciopiętrowy blok na brzegu morza" okazał się tekstem nijakim, szarym, bez wyrazu.

Zbiór jako całość jednak polecam. Przyjemna, lekka lektura na letnie wieczory. Jestem przekonana, że każdy znajdzie tu coś dla siebie :)

ArtMagda.

Zbiór opowiadań znanych i lubianych polskich autorów. Wszystkie opowiadania utrzymane są w tematyce wakacyjno-urlopowej. Każde w innym stylu, ale właśnie w tym ich urok. Idealne nad wodę czy po prostu leniuchowanie na słońcu. W większości lekkie i przyjemne. Polecam na lato..

Dwanaście opowiadań krótszych i dłuższych znanych i cenionych autorów. Temat wakacyjnej miłości wydaje się być czymś lekkim pretendującym do "czytadła". W przypadku tej książki absolutnie nie...
Nie sposób oczywiście nie oceniać oddzielnie poszczególnych opowiadań.
Są wśród nich dobre, bardzo dobre i takie, które zasługują na wyróżnienie i najwyższą ocenę. Będzie to ocena indywidualna. Jedno jest pewne.
To gwarancja dobrej literatury do poczytania w czasie upałów... świetny relaks! GORĄCO POLECAM!

Nie sposób oczywiście nie oceniać oddzielnie poszczególnych opowiadań.

trochę nudne te opowiastki, wszystko zbyt przewidywalne

trochę nudne te opowiastki, wszystko zbyt przewidywalne

krótkie opowiadania do pociągu.nie zachwycą ale i też nie zirytują.Do najciekawszych zaliczyłabym opowiadanie Krystyny Kofty.

Zbiór dwunastu opowiadań na zadany temat: wakacyjna miłość. Mało oryginalny, "oklepany" motyw - byłam sceptyczna sięgając po tę książkę. Ale pomyślałam, że skoro to opowiadania, to mogę czytać po jednym dziennie, mogę wybrać kolejność itd., no i przeczytałam...
Jak to w zbiorkach bywa, coś jest lepsze, a coś gorsze. Ogólnie oceniam tę książeczkę jako przeciętną, bez której świat mógłby się obejść...

Wypada wspomnieć choć po jednym zdaniu o utworach, zacznę od tych najlepszych w moim odbiorze:

1) Irek GRIN - "Nieborak"
"Idzie rak, nieborak, jak ugryzie będzie znak..." - pierwsze zdanie, które nasunęło mi się po przeczytaniu tego bardzo krótkiego utworu, a nawet utworku napiszę. Krótka historia pewnego romansu, który przytrafił się gdzieś, kiedyś. Artur, bardzo grzeczny i ostrożny pan, acz kłamca niewierny spotyka po latach swoją kochankę. Oczywiście, miał ich tyle, że jej nie pamięta. Czego mocno pożałuje... Świetna historia, najlepsze opowiadanie tego zbioru, zaskakujące, szokujące. Czyta się niesamowicie lekko i szybko.

2) Anna NASIŁOWSKA - "Jeziora"
Spokojna narracja, czyta się bardzo przyjemnie, pod koniec jakby nieco żywej, mocniej. Znajdziemy tu różnego rodzaju konteksty kultury. Podobało mi się bardzo.

3) Stefan CHWIN - "Wiedeńska miłość Stacha W."
Oto i mamy współczesnego Wokulskiego, który jeździ porshe, metki jego ubrań sygnowane są nazwiskiem Saint Laurent, pachnie Hugo Bossem, jest najbogatszym Polakiem wg tygodnika Wprost itp. I mamy również Izunię, a jakże! Drewnianą, głupiutką intrygantkę, lalę - czyli wiemy o co chodzi.
Opowiadanko pełne humory, ironii, kpiny, świetnie napisane, język stylizowany wg łacińskiej składni z orzeczeniem na końcu zdania. Czyta się rewelacyjnie, a i uśmiać się można. Myślę, że młodzież szkolna znając taki tekst inaczej podchodziłaby do lektury ...

4) Wojciech KUCZOK - "Wielki świtaniec białczański"
Ha, Kuczok opisuje grzybobranie jak się patrzy! Świetne zdania wielokrotne złożone, zabawne neologizmy, no i elementy gwary góralskiej. Dowcipnie, inteligentnie.

5) Joanna SZCZEPKOWSKA - "Punkty w przestrzeni"
Bardzo dobre opowiadanie, inteligentne, wyostrzony zmysł obserwacji autorki. Nie brakuje tu nutki humoru.Warte polecenia.

6) Krystyna KOFTA - "Wakacje pana Tuliszki"
Wszystko tu chodzi jak w zegarku... Rytm czasu wyznacza koleje życie, mechanizm zegara - mechanizmem życia. Dobrze napisane opowiadanie, czyta się przyjemnie. Rzuca się w oczy przede wszystkim dystans, humor, wyobraźnia i inteligencja autorki.

7) Maria NUROWSKA - "Karaibski romans"
Napisana z humorem opowieść o korespondencyjnym romansie. Pisarka ujawnia kryteria, jakimi ludzie kierują się przy doborze partnerów, oczywiście napisane z pewnym przekąsem i ironią. Niestety jednak, spodziewałam się czegoś więcej po pani Marii, nie ukrywam też, że gdyby nie jej nazwisko na okładce, być może książka nadal leżałaby na półce, czekając.

8) Ewa SIARKIEWICZ - "Szósty żywot Feniksa"
Krótko, lekko, acz bez porywów. Męcząca teściowa-pijawka, mąż trzymający się spódnicy i kobieta - matka, żona, która ma dość. Opowiadanie jedno z wielu w historii literatury, nie wiem, czy komuś zostanie w głowie na dłużej.

9) Małgorzata KALICIŃSKA - "Second Hand"
Hmm, mam problem z oceną tego opowiadania. Nie jest porywające, aczkolwiek coś w nim jest. Niektóre fragmenty wolałabym ominąć, a niektóre z kolei robią wrażenie. Humor i przewrotność, które bawią, ale których czasem nie śmieszą. Ambiwalencja w pełnym wykonaniu.

10) Jacek MELCHIOR - "Orfeusz"
W ogóle nie porwało mnie to opowiadanie, nie wzbudziło żadnych emocji, nie w moim guście, poza tym męczyłam się czytając, wydaje mi się nieco chybotliwe stylistycznie, ale może to tylko moje odczucie.

11) Inga IWASIÓW - "Para tamtego sezonu"
Ojej, nuda, trochę napuszone opowiadanie pani profesor. Dziewczyna-intelektualistka i milicjant... Miłość jednego lata. Plusem (małym) jest tylko ukazana rzeczywistość końca lat siedemdziesiątych, które ja znam tylko z opowiadań, literatury i telewizji.

12) Jerzy PILCH - "Pięciopiętrowy blok na brzegu morza"
Pilch mnie skutecznie do siebie zniechęcił... Nadmiar niepotrzebnych słów, pisanie o niczym, to nie uchodzi w świecie literatury! Bardzo męczące opowiadanie.

O miłości napisano już wiele i pisze się nadal. I zapewne będzie się pisać aż do końca świata. Ale jak widać, sposobów, by wyrazić ów miłość jest dużo. Niektórzy sobie z tym radzą, a niektórzy chyba lepiej się czują w innej tematyce.

(http://dajprzeczytac.blogspot.com/)

Opowiadanie "Karaibski romans" Marii Nurowskiej: 4/6 lub 6/10

Opowiadanie "Karaibski romans" Marii Nurowskiej: 4/6 lub 6/10

I taka jest ta książka, jak jej tytuł - świetne uzupełnienie plaży, łąki w górach czy chociażby fotela na balkonie :)

Jak to w antologii, jedne opowiadania lepsze drugie gorsze. Generalnie do przeczytania i do zapomnienia. Książka na plażę lub wypoczynek. Taka przy, której można się zrelaksować.

• W biblioteczce
  • Pragnę jej *.*
  • Przeczytane 2009
  • Mam i nie oddam

Dodaj cytat z książki Wakacyjna miłość