Płatek śniegu

Tłumaczenie: Ewa Konarowska
Wydawnictwo: Jacek Santorski & Co
Neige

Płatek śniegu, to piękna poetycka, a za razem w pełni cielesna i zmysłowa opowieść o poszukiwaniu absolutnego wymiaru życia i prawdziwej sztuki, o dojrzewaniu i miłości.

źródło opisu: nota wydawcy

Monika | 2015-12-22
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Po raz kolejny stwierdzam brak we mnie poetyckiej duszy.

OkiemMK | 2014-03-07

W życiu Yuko Akity liczyły się tylko Haiku i Śnieg. Trzy wersy. Siedemnaście sylab i olśniewająca biel. Yuko nie podążał drogą wyznaczoną przez tradycje rodzinne. Nie chciał zostać kapłanem ani wojownikiem - pragnął zostać poetą. Ścieżka poezji okazała się idealnym połączeniem jego dwóch miłości. Każdej zimy pisał 77 przepięknych Haiku o śniegu, który dla naszego poety posiadał nieskończoną ilość odcieni bieli. Pewnej wiosny do rodziny Akita przybył poeta dworu Meiji, którego wiersze napisane przez Yuko zachwyciły, ale do ideału brakowało im jednego - kolorów. Za poradą nadwornego poety młody Akita udaje się w podróż do niekwestionowanego mistrza Haiku - Soseki, który ma ukazać mu czym jest prawdziwa poezja. Yuko wyrusza w podróż ku przeznaczeniu, której podstawowym zadaniem będzie poszukiwanie...

Płatek Śniegu to przepięknie i poetycko napisana opowieść, która według mnie po części jest baśnią, a po części przypowieścią. Bohater poszukując swojej drogi odkrywa barwy, które...

Justine | 2014-12-26

Bardzo delikatna, subtelna, poetycka i piękna. Ale żeby od razu porównywać autora do Coelho?

dzosefinn | 2012-02-02
Przeczytana: 01 lutego 2012

Francuski Paulo Coelho? To chyba jakiś żart... Nie urodził się jeszcze taki śmiałek, który mógłby dorównać twórczości Coelha. Fermine mógłby mu buty czyścić... :P
'Płatek śniegu' jest bardzo liryczną opowiastką, gdzie akcja toczy się w krainie Kwitnącej Wiśni. Opowiada historię młodego chłopaka oraz jego poszukiwaniu barw świata. Nic prócz bieli... Biel ma w sobie coś magicznego, czystego, dobrego. Jednak w 'Płatku śniegu' nie o to chodziło.
Dla mnie to liryczny bełkot pisarza amatora. Kupiłam ją, bo zaintrygował mnie opis z okładki. Opis ten pobudził moje zmysły, jednak spodziewałam się czegoś więcej niż rozrywkę, (godzinną) odskocznię od nauki. Chociaż... Zastanawiam się, czy mimo wszystko historia ta nie zostanie przypadkiem zapisana na dłużej w moim umyśle?
Ocena: 3+
I na sam koniec:
'Nie ufaj pozorom. One mogą cię tylko zgubić'

Zirtael | 2012-01-01
Przeczytana: 2011 rok

Bardzo ciekawa pozycja. Sama przez się zdaje się być migoczącym, pięknym i delikatnym płatkiem śniegu.

Miśka | 2015-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2015

Krótka opowieść o miłości i sztuce. Pachnąca śniegiem, wypełniona haiku.
Na jedno popołudnie...

Flora | 2011-01-26

Zawiera wszystkie cechy swojego tytułu-krystaliczna,czysta,lekka,poetycka,baśniowa.Wielką zbrodnią jest okrzykniecie go francuskim Coelho.

| 2012-06-09
Na półkach: Przeczytane, Doborowe

Zgodzę się z tym, co napisała @dzosefinn: „Francuski Paulo Coelho? To chyba jakiś żart...”. Tyle że za żadne skarby nie powiedziałabym, że Maxence'owi czegokolwiek brakuje — przeciwnie, cieszę się, że z Coelhem ma tak mało wspólnego. Nie widzę w „Płatku” pseudofilozoficznej, pompatycznej gadki dla mas, którą tak kipią książki Brazylijczyka.

„Płatek śniegu” jest dobry — świeży, delikatny, lekki, ujmujący, prosty. Bardzo lubię słowa i nie przepadam za tekstami, które są z nich okrojone, ale tutaj w minimalnej ilości zmieszczono maksimum i jestem zachwycona obrazowością; tak właśnie pisze Fermine — obrazami. Bywały ciekawsze treścią i lepsze wizualnie pozycje, ale przy tej przeżyłam najsilniejszy orgazm estetyczny.

Mizu | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, "orientalne"
Przeczytana: 06 października 2015

baśniowa

| 2010-09-18

Opowieść tak delikatna jak zimowy śniegowy płatek. Wspaniała. Dla każdego inna. Tutaj haiku nie jest już poezją, jest prozą.