Ewa

Magda ma 28 lat, jest świetnym grafikiem, dobrze zarabia, czeka na klucze do własnego mieszka. Ma wielki talent i równie wielki problem. Jest GRUBA. Nie pulchna, nie okrągła czy puszysta, tylko po prostu gruba. Dziewczyna od dziecka nie jest w stanie zapanować nad ciągłą potrzebą jedzenia. Jej życiem kieruje nienasycone, uporczywe Ssanie. Nie jest jej z tym łatwo. Ludzie traktują ją jak odmieńca - wyszydzają, wyśmiewają, pokazują w palcami. Przepraszałam odruchowo, bo wszędzie, gdzie pojawiało się moje duże ciało, robiło się spore zamieszanie - mówi bohaterka. Pomimo zawodowych sukcesów nie może znaleźć akceptacji również w zatrudniającej ją firmie, gdzie pracuje w towarzystwie wiecznie odchudzającej się Janki, notorycznego podrywacza Fabiana, starającego się o dziecko Marcela i ślicznej, chudej Ewy. Z utęsknieniem wyczekuje dnia, w którym w końcu wyprowadzi się od toksycznej, uzależnionej od papierosów, forsownych ćwiczeń i telewizji matki. Jedyną naprawdę bliską jej osobą jest babcia, która kocha ją bezwarunkowo. Pewnego dnia Magda postanawia rozpocząć walkę ze swoją tuszą, a tak naprawdę z samą sobą. W jej głowie pojawia się niezwykła Blokada, która zabrania jej jeść. Od tego momentu wszystko w jej życiu zaczyna się zmieniać. Dostaje też realną szansę na radykalną przemianę. Czy z niej skorzysta? Czy wytrzyma w swoim postanowieniu?

awiola | 2013-10-21
Przeczytana: 21 października 2013

"Grubym wszędzie jest miękko. Otulina z tłuszczu działa jak anatomicznie dopasowana poduszka i nawet na niewygodnych siedzeniach w autobusie pozwala czuć się komfortowo".

W dobie atakującego nas z każdej strony kultu szczupłej sylwetki, osoby posiadające nadmiar ciała nie mają łatwego życia. Codzienność grubych to wieczna walka z ludzkimi stereotypami oraz własną słabością. Temat otyłości jest dość specyficznym obszarem, dlatego też, aby o nim pisać trzeba się wykazać nie lada wyczuciem i sprytem.

Natalia Rogińska to urodzona w Łodzi i pochodząca z Gubina, absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego i psychologii na Międzywydziałowych Studiach Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Jako lekarz rezydent odbywa specjalizację w Centrum Zdrowia Dziecka. Autorka trzech książek i szczęśliwa mama. "Gruba" jest jej drugą wydaną powieścią w literackiej karierze.

Tytułowa gruba to Magda Jabłczyńska, dwudziestoośmioletnia graficzka pracująca w agencji...

Kokosanka | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

Nie wiem skąd tak niskie oceny o książce, bo "Gruba" jest naprawdę dobra. Ok, może nie jest to szczyt pisarstwa, ale autorka nie leje wody, pisze zwięźle i na temat. Mnie osobiście wciągnęła i przeczytałam ją w kilka godzin. Czytając wypowiedzi Madzi, czasem zazdrosciłam jej tego, co jadła. Owszem, odkładało to się u niej w tłuszczyku a ja należę do osób, które jak by nie kontrolowały jedzenia też by tak wyglądały. Obawiam się jednak, że autorka trochę popłynęła pisząc, że różne obelgi przechodniów, czy też pracowników nie robią na Magdzie wrażenia.Jakoś w to nie wierzę. Zakończenie zaskakujące, ale fajne.

Marlena | 2015-12-27

Książkę łatwo się czyta, jest zabawna, dużo w niej prawdy o grubasach, może być świetnym motywatorem dla ludzi walczących ze swoją nadwagą, a dla innych okazją do ich zrozumienia. Zakończenie jednak rozczarowuje, jest bezsensowne.

Lemma | 2010-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2010

Magda jest grubą, dwudziestoośmioletnią graficzką, bez chłopaka, ale za to z chudą i wredną matką oraz babcią rozpieszczającą wnuczkę słodyczami. Choć w pracy Magda się spełnia i sprawdza (mimo nie zawsze sympatycznych stosunków ze współpracownikami), to jednak ma dwa poważne problemy: otyłość i napięte stosunki z matką, krytykującą i wyśmiewającą córkę przy każdej okazji. Na szczęście jest babcia, która na (nie)szczęście akceptuje wnuczkę taką jaka jest.
Słodycze w przypadku bohaterki książki są sposobem na wszystko, są nagrodą i pocieszeniem, przekąską i daniem głównym, działają terapeutycznie, a jednocześnie są sprawcą kłopotów, bo Magda po prostu, za przeproszeniem, cały czas wpieprza. Nie sposób się oprzeć temu wrażeniu i współczucie czytelnika szybko się kończy. Można zrozumieć, że słodyczami główna bohaterka usiłuje sobie „wynagrodzić” różne braki, ale potem zaczyna już denerwować jej ciągłe obżeranie się. Pochłania niewiarygodne ilości słodyczy, batonów, chipsów i nawet...

malineczka74 | 2011-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2011

"Gruba " to pierwsza książka Rogińskiej , która przeczytałam.Lektura niezwykle łatwa w odbiorze rozbawiła mnie od samego początku.Główną bohaterką powieści jest 28-letnia Magda Jabłczyńska pracująca jako grafik komputerowy w agencji reklamowej.Spora nadwaga towarzyszy jej od wczesnego dzieciństwa.Magda zawsze lubiła jeść ,a podsuwane przez babcię smakołyki wciąż dodawały nowych kilogramów.Miały wynagrodzić brak ojca , wredność matki - kobiety pozbawionej wszelkich uczuć macierzyńskich , wiecznie krytykującej córkę.Mimo to Magda jest zdolna ,kończy liceum i studia. W pracy radzi sobie doskonale - ma twórcze pomysły , jest kreatywna i pracowita. Nadwaga skutecznie utrudnia jej życie - brak atrakcyjnych ubrań ,pokazywanie palcem na ulicy i głupie uwagi od nieznajomych towarzyszą jej non stop.Jej pocieszycielką , przyjaciółką i bratnią duszą jest babcia,ktora niestety zaczyna chorować. Magda w miarę możliwości opiekuje się nią bardzo troskliwie.Podczas babcinej kontrolnej wizyty u...

elianka | 2011-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2011

Łatwo, lekko i przyjemnie.

Głębi wielkiej w tym nie ma, morału też nie ;)
Lekkie, babskie czytadło do wanny, na poziomie równym polskiej kinematografii rozrywkowej.

Zapomnę o tej książce równi szybko jak ją przeczytałam.

Marta | 2016-08-29
Na półkach: Przeczytane, 2016 rok
Przeczytana: 29 sierpnia 2016

Szybkie, lekkie, babskie czytadło. Bez większego przekazu i morału. Dobra książka na odstresowanie. Zakończenie mnie zaskoczyło, ale też rozczarowało, takie bez sensu trochę.

Kocia_matka | 2017-01-31
Przeczytana: 30 stycznia 2017

Książki Natalii Rogińskiej bardzo lubię czytać. Jest w nich taka lekkość, że pochłaniam je w ciągu kilku godzin. Autorka i tym razem mnie nie zawiodła :)

Z tytułu można wnioskować o czym będzie ta historia. Jednak jest coś co sprawia, że ta historia jest inna i nie taka oczywista jak mogłoby się wydawać :)

Magda - główna bohaterka - no nie oszukujmy się ma problem z wagą. Od dzieciństwa styka się z żartami i kąśliwymi uwagami na swój temat, również ze strony matki, która nazywa ją per "Fałdko" :D. Magda w swoim życiu starała się kilka razy pokonać "Ssanie", lecz nie wiele z tego jej przyszło.

Pewnego dnia w jej życiu pojawia się "Blokada". Pojawi się ona w pewnej dość ciekawej sytuacji. Pomoże ona Magdzie uporać się nie tylko z wagą, ale również innymi sprawami :)

Kurczę lubię pisać fajne opinie na temat fajnych książek :)

Czytajmy polskich autorów bo warto ! :)

Książkę przeczytałam w ramach...

Sylwia | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

"Gruba" to książka o nieskomplikowanej fabule, napisana przystępnym językiem: ot, takie sobie czytadło, w sam raz na świąteczny poranek. Marta to 28-letnia panna, która mieszka wraz z apodyktyczną, lubującą się w złośliwościach matką Marią. Relacje obu kobiet nie układają się najlepiej. Marta to puszysta dziewczyna, która ubóstwia słodycze, natomiast jej rodzicielka wręcz odwrotnie - ma smukłą talię oraz zamiłowanie do warzyw i zdrowego stylu życia. Marta jest docenianym w pracy grafikiem, ale doskwiera jej brak partnera życiowego. Za kilka miesięcy dostanie klucze do nowego mieszkania i - jej zdaniem - dopiero zacznie żyć. Jej współlokatorem ma zostać jej ukochana babcia. Póki co, jednak tytułowa "Grubaska" musi przyjąć rzeczywistość taką, jaka ona jest i funkcjonować w niej najlepiej, jak potrafi, w czym pomagają kobiecie: inteligencja oraz poczucie humoru. Jak sobie poradzi Marta na ostatniej prostej w drodze do samodzielności? Co jeszcze znaczącego wydarzy się w jej życiu?...

Ag2S | 2010-04-21
Przeczytana: 18 marca 2010

Zabawna książeczka.
Dobrze opisany problem bohaterki. Współczułam jej kontaktów ze wstrętną matką, która powinna podtrzymywać na duchu i dodawać siły, a nie dołować.
Ale zakończenie... chyba nie takiego się spodziewałam i trochę się zawiodłam:/