Synowie Bonapartego

Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Alain Lausard". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Świat Książki
7 (8 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Bonaparte's sons
Napoleon, Bonaparte, Francja, wojna,
historyczna
piropo

Po obaleniu Robespierre'a i krwawej rozprawie z rodziną królewską i arystokracją, Francją rządzi pięcioosobowy dyrektoriat. Wszystko wskazuje, że kompania włoska zakończy się krwawą klęską Francji. Armii, którą dowodzą nieudolni generałowie, brakuje żołnierzy, broni, zaopatrzenia. Desperacko próbując odwrócić bieg wojny, dyrektoriat mianuje dowódcą ,głodnego generała Napoleona Bonapartego i rozkazuje wcielić do wojska pospolitych przestępców zwolnionych z więzień.
Grupa więźniów opuszcza jedno z największych więzień Paryża, Conciergerie. Są wśród nich mordercy, gwałciciele, złodzieje, a także Alain Lausard, arystokrata. Cała rodzina zginęła na gilotynie, czemu mógł jedynie się przyglądać. By nie umrzeć z głodu, stał się złodziejem; żył w rynsztokach Paryża. Dla niego, ściganego przez koszmary przeszłości, perspektywa śmierci na polu walki jest wyzwoleniem. Lausard i jego towarzysze toczą krwawe walki z Austriakami w Piemoncie i północnych Włoszech, a na koniec brawurowo uprowadzają spoza linii nieprzyjaciela wóz wyładowany złotem. Jednak nie złoto okazuje się najcenniejszą zdobyczą, co docenia generał Napoleon Bonaparte.

źródło opisu: Świat Książki, Warszawa 2000

źródło okładki: http://kormoran.sklep.pl/synowie-bonapartego-richa...»

piropo | 2013-11-23
Przeczytana: 2003 rok

Pierwsza książka z serii o Alainie Lausardzie napisana przez Richarda Howarda. Wciągająca lektura napisana językiem, który łatwo się pochłania wkraczając w sytuację.
Widzimy Wojny Napoleońskie oczami głównego bohatera, arystokraty, który dzięki brakom w wojskach wychodzi z więzienia. Woli umrzeć w walce niż zgnić w obmierzłym więzieniu. Kolejne przygody Lusarda ukazują z jego perspektywy wnętrze bitew, ograbionych wiosek, mrozu dokuczającego żołnierzom i podjętych decyzji, które miały wpływ na historie ofiar tych walk, jak i głównych zainteresowanych.
Trudno powiedzieć czy książka jest bardziej przygodowa czy bardziej historyczna. Polecam jako przyjemną beletrystykę połączenia tych dwu klimatów.

amazur83 | 2016-04-13
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

Czasy Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Więzienia są pełne, gilotyny pracują bez wytchnienia. Nowa władza likwiduje starą. Przedstawicielem tej ostatniej jest Alain Lausard, który w więziennej celi oczekuje na swoją kolej. Przed rewolucją był szlachcicem a więc wrogiem ludu. Stracił rodzinę, dom, majątek. Od tamtej pory jego nowym domem stały się rynsztoki Paryża. Żeby przeżyć, musiał kraść. Trafił za to do więzienia, a stamtąd droga wiodła tylko na szafot. Pogodził się z losem i beznamiętnie czekał na śmierć. A ta nie przyszła. Zamiast niej drzwi do celi otwarły się i stanął w nich kapitan dragonów Nicolas Deschamps. Przedstawił propozycję z tych nie do odrzucenia- wyjście z więzienia kosztem wcielenia do armii, która na gwałt potrzebowała rekruta albowiem sytuacja w północnych Włoszech była tragiczna. Austriacy i ich włoscy sojusznicy osiągnęli przewagę nad wojskami francuskimi i nad rewolucyjną Francją zawisło widmo klęski. Alain Lausard, podobnie jak większość pozostałych...

jacekai | 2016-07-27
Jolka | 2016-07-07