Totenkopf

2009-12-01
978-83-89700-92-6
Joanna Jankowska
II wojna światowa front wschodni SS Armia Czerwona

Sięgałam zmylona tytułem :) Zdarza się, trudno. Dostałam ciekawie napisaną, krwawą opowiastkę wojenną. Może być... Nie powala, nie pozostawia niesmaku. Zdarzały się literówki, co trochę kłuje w oczy, ale bohaterowie bardzo barwnie wykreowani. Akcja... Jak na wojnie, mało rozmyślań i ckliwości, bo to nie ten gatunek. Przeczytałam, siegnęłam po kolejną częśc i dałam spokój. Krótko, drogo, bez rewelacji, ale nie źle. Z drugiej strony spróbowałam czegoś nowego, drugi raz nie sięgnę :) Literatura nie dla mnie.

Przeczytałam, bo podsunął mi brat, a akurat siedziałam chora w domu i rozpaczliwie szukałam czegokolwiek do przeczytania. Książka zupełnie "nie w moim typie", poza tym wydaje mi się dość chaotyczna, tzn. czytamy coś i nagle wątek się urywa i jesteśmy zupełnie gdzie indziej, czytając o zupełnie innej sytuacji. Może był to efekt zamierzony, tylko jeśli miał na celu wprowadzenie zaskakujących zwrotów akcji, to chyba nie wyszło. Jak dla mnie efekt był jedynie drażniący.

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia co do tej książki.
Właściwie jest to zbiór kilku opowiadań, gdzie czasami autor ucina je dosłownie przed głównym, kulminacyjnym momentem: co z tą inwazją na Brytanię?!
Nie jest to na pewno sienkiewiczowska! cukierkowa wersja opowiadań wojennych. Żołnierze mordują, gwałcą, kradną.
Bomby urywają ludziom kończyny i rwą ciała na strzępy.
Występują błędy w pisowni, tzw. literówki.
Nie powinny, przecież nie jest to jakiś blog internetowy!
Bardzo mi się rzucił w oczy pewien błąd, mianowicie raz autor podaje, że T-34 miały armatę 75 mm, później już się poprawił i chyba dwukrotnie wymienił 76,2 mm.
Bardzo dziwne, że nikt go nie poprawił.
Podsumowanie: jeżeli ktoś ma ochotę poświęcić jeden, dwa dni na brutalne wojenne opowiadanie - może sięgnąć po tę książkę.
Cena na okładce 28 zł jest, moim zdaniem, przesadzona.
A na koniec dodam, że tytuł może być mylący.
Na temat dywizji SS Totenkopf jest dosłownie kilka fragmentów, bowiem bohaterowie walczą w dywizji SS Leibstandarte SS Adolf Hitler.
Moja ocena 2,8/5 co daje w zaokrągleniu 3/5.

Szczerze mówiąc mam mieszane uczucia co do tej książki.
Bomby urywają ludziom kończyny i rwą ciała na...

To jest książka, która opisuje losy żołnierzy niemieckich na froncie II WŚ. Czyta się ją dość lekko i tak zwane od deski do deski. W tej książce nie znajdziesz żadnych zabarwień historycznych. Sięgniesz po nią to będziesz czytał podobne książki.

• Powieść historyczna/Klasyka
  • Wojny. Konflikty. Literatura obozowa.
  • Wojenne
  • Posiadam/Moja biblioteczka