Nowa fala zalewa kino

Okładka książki Nowa fala zalewa kino Zygmunt Kałużyński
Okładka książki Nowa fala zalewa kino
Zygmunt Kałużyński Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe film, kino, telewizja
film, kino, telewizja
Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe
1970-01-01
1970-01-01
film

Okładka książki Alfabet na cztery ręce Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Alfabet na czt... Zygmunt Kałużyński,...
Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 5, Rarytasy, niewypały i kurioza Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Perły kina : l... Zygmunt Kałużyński,...
Okładka książki Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 4, Miłość i seks Zygmunt Kałużyński, Tomasz Raczek
Perły kina : l... Zygmunt Kałużyński,...

Wbrew powyższemu opisowi na LC nie jest to "historia Nowej fali", tylko opis kina lat 60. z uwzględnieniem wpływu jaki wywarła Nowa fala także na polski film. W książce znajdują się jednak teksty o filmach tak odległych od tego nurtu jak "Ptaki" Hitchcocka, "Faraon" Kawalerowicza, "Osiem i pół" Felliniego czy "Rękopis znaleziony w Saragossie" Hasa.
Ogólnie jest to ciekawa wycieczka w świat kina sprzed pięćdziesięciu paru lat. Co zrozumiałe dominują tytuły już zapomniane, nie tylko francuskie, włoskie, angielskie, amerykańskie i polskie, ale także jugosłowiańskie, czechosłowackie, radzieckie, węgierskie, japońskie, a także filmy z lat 30. z Gretą Garbo, wówczas ponownie wprowadzone w Polsce do kin.
Kałużyńskiego ciekawie się czyta nawet jeśli jego wybory po latach dziwią, np. zachwyty nad mało istotnymi dramatami: "Miejsce dla jednego" (1965) Witolda Lesiewicza i "Katastrofa" (1965) Sylwestra Chęcińskiego. Za najbardziej nowofalowy polski film uznaje "Sposób bycia" (1965) Jana Rybkowskiego, pomijając zupełnie jego poprzedni film "Naprawdę wczoraj" (1963),także zrealizowany w tej stylistyce.
Kałużyński lub iść pod prąd, prowokować, stawiać nieoczywiste tezy, co czasem prowadzi go na manowce i sprawia, że pisze zwyczajne bzdury, np. udowadniając, że polskie kino nie potrafi kreować gwiazd, co udawało się w II RP, daje przykład Dymszy, który "grał przed wojną w całej harmonii filmów. Po wojnie, w trzech: role epizodyczne" (str. 205). Nie wiem skąd wzięła się liczba trzy 3 (w rzeczywistości co najmniej drugie tyle),ale przemilczenie faktu, że kilka razy "pod Dymszę" wymyślano filmowe realizacje w których grał główne role ("Nikodem Dyzma", "Irena do domu" czy "Mój stary"),uważam w przypadku wpływowego krytyka za niedopuszczalne.
Dużą wada książki składającej się z tekstów wcześniej opublikowanych jest brak informacji o dacie i miejscu pierwodruku. Brakuje także indeksów: nazwisk i filmów.

Ogólnie jest to ciekawa...

• Film/Kino/Telewizja
  • Kino 🎬
  • Film
  • Teatr/kino/moda/fotografia/muzyka
  • Domowa Biblioteka

Dodaj cytat z książki Nowa fala zalewa kino