978-83-60000-31-1
film, dialog, Raczek, Kałużyński
Malwina

Zygmunt Kałużyński nigdy nie oczekiwał, by jego czytelnicy zgadzali się ze wszystkim co pisał. Ważniejsza była dla niego wymiana myśli a nawet ożywiająca umysł prowokacja. To była istota jego publicystyki! Przecież nie był profesorem ani nauczycielem; był krytykiem filmowym i poszukiwaczem prawdy, którą potem na swoją odpowiedzialność głosił. Czasem upierał się przy niej, ale nigdy tych, którzy mieli inne zdanie nie lekceważył. Uważał, że dopiero w ogniu dyskusji powstają myśli, które się liczą. Rozmowy z Zygmuntem Kałużyńskim były intelektualną rozkoszą. Przekonywałem się o tym przez prawie 30 lat naszej współpracy w telewizji („Warianty”, „Perły z lamusa” i wiele innych programów), w radiu, w tygodnikach „Polityka” i „Wprost”, w czasie spotkań z czytelnikami i w trakcie pisania naszych 8 wspólnych książek. Przeszedłem wszystkie fazy: od zafascynowanego niepokornym krytykiem ucznia aż po jego przyjaciela, który przyjął na siebie zadanie zapewnienia mu nieśmiertelności. Przynajmniej w pamięci pokoleń, z którymi sam będę miał do czynienia. 30 września 2009 roku minęło pięć lat od śmierci Kałużyńskiego. Dopiero po tak długim okresie jestem gotowy, by przedstawić naszą ostatnią książkę złożoną prawie w całości z nigdy dotąd niepublikowanych rozmów. Nagrywałem je w czasie choroby Zygmunta, gdy nastał czas w naturalny sposób skłaniający do prywatnej refleksji i podsumowania. Teraz wreszcie mogliśmy w naszych dialogach wyjść poza magiczny krąg tematyki filmowej i porozmawiać o tym, co w naszym życiu najważniejsze.

Do książki dołączony jest film w formacie DVD „Zygmunt Kałużyński: Pół życia w ciemnościach”

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

Nattka | 2013-05-02
Przeczytana: 2012 rok

W mojej opinii nie tyle ksiazka jest wybitna, co wybitne bylo zycie Pana Kaluzynskiego.
Zdecydowanie warto przeczytac ten wywiad by otworzyc oczy jak niezwykla osoba byl Pan Kaluzynski i jak mylne mialo sie o nim pojecia tylko na postawie telewizyjnego "image".
Czlowiek wielu talentow, ogromnej wiedzy, ktory zaskakujaco skromnie poprowadzil swoje zycie, zwazywszy na mozliwosci jakie mial.
To takze historia wielkiej milosci, ponad granicami i podzialami.

Polecam!!!

Aagnieszka | 2014-06-22
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Spodziewałam się więcej informacji o Panu Kałużyńskim, mniej o Panu Raczku, ale i tak uważam, że pozycja jest warta przeczytania.

KobietaZawiedziona | 2016-01-06
Przeczytana: 05 stycznia 2016