Perły kina : leksykon filmowy na XXI wiek. T. 4, Miłość i seks

Seria: Biblioteka "Latarnika"
Wydawnictwo: Scholar

4 tom Leksykonu filmowego na XXI wiek pt. Miłość i seks zawiera rozmowy Raczka i Kałużyńskiego o filmach, które uwielbiają wszyscy widzowie. Gdy zawsze polemizujący ze sobą krytycy rozmawiają o melodramatach, Kałużyński przybiera pozę ironizującego staruszka, dla którego liryczne uczucia są tak odległym wspomnieniem, że właściwie prawie abstrakcją, natomiast gdy w filmach pojawia się seks, skacze w rwący nurt sporu z Raczkiem na główkę, jak nastolatek ? nie zawsze sprawdzając gdzie jest dno i czy przy skoku nie uszkodzi sobie kręgosłupa. Stąd wziął się wyjątkowy, bardzo rzadko występujący w polskim dziennikarstwie ton obyczajowej brawury, graniczącej z prowokacją.
Rozmowy Raczka z Kałużyńskim o filmach erotycznych to przeżycia ekstremalne jak skoki na bungi, orzeźwiające, wzmacniające psychicznie, pozwalające odnaleźć smak życia. W zbiorze znalazły się rozmowy, które dotyczą zarówno przyjemności jak światopoglądu; zarówno uczuć jak zmysłów; zarówno łez wzruszenia jak pornografii. Wśród nich czytelnicy odnajdą ulubione fragmenty i rekwizyty, zapamiętane z telewizyjnych sporów w cyklu "Perły z lamusa".

Do książki dołączona została ekranizacja powieści F. Scotta Fitzgeralda "Kiedy ostatni raz widziałem Paryż" na płycie DVD.

źródło opisu: www.empik.com

źródło okładki: www.empik.com

kinkiet | 2012-08-14

Stenogramy dysput dwóch wybitnych znawców kina. Osobom spodziewającym się ciekawostek z planu, ploteczek o gwiazdach, statystyk odnośnie filmu, nie polecam tej pozycji, bo to książka nie tego typu. "Perły kina" nie są leksykonem w rozumieniu sensu stricto. Nie znajdziemy tu suchych faktów, zamiast nich mamy rozważania i teorie wykraczające daleko poza ramy taśmy filmowej. Sięgnęłam chętnie po tę książkę, gdyż program "Perły z lamusa" pamiętam z czasów dziecięcych. Miło było po latach odświeżyć sobie pamięć i na nowo zagłębić w konwersacjach duetu Kałużyński&Raczek, do których w wieku 8 lat, niekoniecznie się dorosło.

Pozycja zawiera recenzje różnorodnych filmów od takich, które uważa się za wybitne jak np. "Zakochany Szekspir", "Przeminęło z wiatrem" poprzez pozycje bardziej komercyjne - "Powiedz tak", czy "W sieci", aż do filmów pornograficznych włącznie.

| 2014-06-01
Na półkach: Przeczytane, 05. 2014
Przeczytana: 30 maja 2014

Tym razem autorowie książki wzięli sobie do serca tytuł książki i o miłości i seksie jest w niej dużo odnoszeń.

Andrzej | 2016-10-03
domi88 | 2016-05-31