Spacerownik Śladami Juliana Tuwima

Agora
2013-09-27
2013-09-27

34/2022
Idea spacerowników śladami ważnych dla kultury i historii osób jest genialna w swej prostocie.
W tym wypadku Autorzy przeszli się szlakiem Mistrza Juliana, a owoce ich pracy zostały zebrane w kapitalnie wydanej, mieniącej się kolorami, publikacji.

Podążamy zatem za wielkim poetą od jego dzieciństwa aż do śmierci. Poznajemy kolejne adresy zamieszkania, miejsca, w których lubił przebywać, spędzać wakacje czy urlopy, lokale gastronomiczne ulubione przez Tuwima, miejsca, gdzie rzucała go historia jako uchodźcę wojennego.
Wędrujemy zatem po kraju, ale także po Europie i Ameryce Południowej: z mieszkania do mieszkania, z miasta do miasta, z kraju do kraju, z kontynentu na kontynent. A pamiętać należy, że taki spacerownik śladami Tuwima mógłby być o wiele dłuższy i bogatszy, gdyby nie… agorafobia, która w pewnym momencie życia wydatnie ograniczyła mobilność Artysty.

Spacerownik spełnia poniekąd rolę biografii Poety. Fotografie ilustrujące wymienione miejsca, osoby z tamtych czasów, samego Poetę (książkę ogląda się jak album!) – skorelowane są z fragmentami wspomnień, listów, materiałów prasowych, utworów poetyckich czy publikacji poświęconych tematowi. Cała ta wędrówka to także opowieść – w szerszym planie – o polskiej kulturze tamtego okresu i niełatwej historii: przedwojennej, czasie wojennym oraz ciężkich czasach kształtowania się powojennej rzeczywistości i konfrontacji oczekiwań, marzeń, wreszcie złudzeń – z nieubłaganą sytuacją Polski w objęciach stalinizmu.

Joanna Podolska i Igor Rakowski-Kłos sprawili miłośnikom twórczości Mistrza Juliana nie lada frajdę.
Bez wątpienia spacerownik ten stanowi obowiązkową pozycję w bibliotece miłośników dorobku autora „Kwiatów polskich”.

34/2022

Bardzo lubię całą serię spacerowników po Łodzi, moim rodzinnym mieście. Ten łączy to, co mnie interesuje najbardziej: historię, architekturę, opowieść o dawnym życiu i, oczywiście, życie literackie. Solidnie przygotowana i wydana pozycja.

Opowieść o Julianie Tuwimie napisana przez pryzmat miejsc, w których bywał. Autorzy wykonali gigantyczną pracę wyszukując wszystkie adresy zamieszkania, ulubione lokale, letniska, itp. Całość uzupełniona jest wieloma utworami poety oraz zdjęciami opisywanych miejsc, samego Tuwima, jego rodziny, przyjaciół i znajomych. Mimo, że autorzy zastrzegają, iż czytelnicy nie znajdą tu sensacyjnych odkryć wiele z zamieszczonych tu informacji (lub ich interpretacje) były dla mnie nowością. Dla mnie - łodzianki od pokoleń - najciekawsze były opisy związku poety z Łodzią. Myślę jednak, że każdy wielbiciel poezji Tuwima znajdzie tu coś dla siebie.

• Małgosia biblioteka papierowa
  • Chcę mieć