W pościeli

Wydawnictwo: Albatros
In Between the Sheets
Zofia Uhrynowska-Hanasz
DAngel

Zbiór siedmiu, ocierających się o makabrę opowiadań, studium psychozy w najróżniejszych formach. Pomiędzy rzeczywistością a iluzją, normalnością a obłędem, rozgrywają się ludzkie dramaty. Pracownik sekshopu pada ofiarą perfidnej zemsty dwóch kobiet, które zaraził chorobą weneryczną. Bogaty biznesmen zakochuje się do szaleństwa w sklepowym manekinie. Jego obsesja nasila się, osiągając...

Bogaty biznesmen zakochuje się do szaleństwa w sklepowym manekinie. Jego obsesja nasila się, osiągając kulminację w akcie niekontrolowanej zazdrości.
Rozwiedziony ojciec czternastoletniej dziewczyny z niepokojem konstatuje, że jego ukochana córeczka pozostaje w związku lesbijskim z... karlicą w bliżej nieokreślonym wieku.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Cathhhy | 2010-11-23
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2010
Przeczytana: 13 października 2010

Chore, zboczone i fascynujące.
Jednak nie ma jakoś wyjątkowo makabrycznych opisów; tu mamy raczej pole dla naszej wyobraźni. Można się przy okazji przekonać, jak bardzo jest spaczona.
Mój absolutny faworyt - 'Rozkoszne konanie'.

RAVEN | 2011-10-06
Przeczytana: 06 października 2011

„W pościeli” to swoiste studium ludzkiej psychiki, a także nie lada gratka dla wyobraźni każdego czytelnika. Książeczka ta zawiera siedem krótkich opowiadań.

PORNOGRAFIA. Harold „Kurdupel” prowadzi mały sklepik z pismami dla dorosłych. Jako pracownika zatrudnia młodszego o 10 lat brata, O'Byrna. O'Byrne lub kobiety – spotyka się równocześnie z grubawą pielęgniarką Lucy i małomówną stażystką Pauline. Obie pani nic o sobie nawzajem nie wiedzą, jednak do czasu... Rozwiązłość O'Byrna kończy się tryprem. Mężczyzna zbyt późno poddaje się leczeniu; wcześniej zaraża chorobą weneryczną swoje kochanki. Znika na pewien czas z ich życia. Kiedy spotyka je ponownie czeka go gorzka nauczka... Mężczyzna zaspokajając seksualne potrzeby nie liczy się z dobrem drugiej osoby, za co później ponosi karę.

REFLEKSJE OSOJONEJ MAŁPY. Ciężko mi cokolwiek napisać o tym opowiadaniu, ponieważ trudno mi go zrozumieć. Jest to historia dziwnego „związku”. Bezimienny bohater mieszka z Sally Klee – autorką...

Dziwna, zboczona, ale fascynująca i pobudza wyobraźnie.

isabelle142 | 2014-03-28
Na półkach: Przeczytane, Podana dalej
Przeczytana: 28 marca 2014

Książka-konsternacja, twardy orzech do zgryzienia dla czytelnika i dla recenzenta :)
Cóż, powtórzę pewnie opinie, które zostały już na jej temat wyrażone. 'Rozkoszne konanie' - arcydzieło. Gdyby cały zbiorek dorównywał mu poziomem, książka otrzymałaby przynajmniej 8 gwiazdek. Trzymająca w napięciu, szokująca, momentami pobudzająca do śmiechu, by za chwilę uwiązł on w gardle... Takich opowiadań nam trzeba! Jest ono niestety jedynym, na temat sensu którego mogę się wypowiedzieć, bowiem pozostałych, aż wstyd przyznać... Nie zrozumiałam ;) Niby się czyta, czyta, ale doszukać się tam przesłania? Spektakularnego zakończenia? Nie sposób. Większość zdarzeń pozostaje w sferze domysłów i interpretacji, a obrzydliwe wstawki w treści wydają się jakby na siłę i nie na miejscu. A fuj!
A no, co byś chciała kobieto za 5 zł, bo tyle mnie owe dzieło kosztowało, nie? Dla tego jednego może i było warto wydać pieniążka (zresztą bardzo chciałam zapoznać się z czymś spod pióra McEwana), a na pozostałe...

Jenah | 2012-10-20
Przeczytana: 20 października 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Do zakupu tej książki zachęcił mnie przede wszystkim niezwykły opis: "Zbiór siedmiu, ocierających się o makabrę opowiadań, studium psychozy w najróżniejszych formach. Pomiędzy rzeczywistością a iluzją, normalnością a obłędem, rozgrywają się ludzkie dramaty". I jak miałam jej nie wrzucić do koszyka? Oczekiwania wobec tych opowiadań miałam spore. Chyba jednak naczytałam się zbyt wiele horrorów i thrillerów, bo moje wyobrażenia o tym, co znajdę w książce kompletnie nie pokryły się z tym, co rzeczywiście w niej było. Przede wszystkim nie znalazłam tego znamiennego dla mnie ocierania się o makabrę. No cóż, nie było jednak aż tak źle, bo obłęd owszem i był, a i też sporo kontrowersji. To "osłodziło" mi trochę poczucie zawodu.

Wszystkie siedem opowiadań Iana McEwana mają w sobie coś oryginalnego, mrocznego, dziwnego, interesującego, śmiesznego, czasem... niezrozumiałego. Zatem, jak widzicie, lektura zbioru "W pościeli" zapewnia nam sporo czytelniczych doznań. Najwięcej ciekawych emocji...

Książkolub | 2017-10-02

Ian McEwan jest dla mnie jednym z tych panów od książek, którzy nigdy nie zawodzą. Kilka lat temu miałam spory apetyt na jego historie, na szczęście jeszcze parę tytułów przede mną.

Tym razem sięgnęłam po zbiór opowiadań "W pościeli". To siedem tekstów krótkiej formy, osnutych woków tematu seksualności, erotyzmu, intymnych relacji, ale i ogólnie interakcji między ludźmi. Nie są to jednak zwyczajne odsłony tych zjawisk.

McEwan ma zamiłowanie do makabry. I nie jest to w żadnym wypadku makabra wzięta iście z horroru, a z....życia. To ten rodzaj dziwności, o którą ocieramy się czasem w relacjach międzyludzkich, w naszych pragnieniach, często sięgających do strefy tabu. Przeczytamy tu bowiem o mężczyźnie sypiającym z manekinem (niedawno podobny wątek znalazłam w "Konstelacji" Machury) czy o nastoletniej dziewczynie, uprawiającej seks ze swoją przyjaciółką, dotkniętą karłowatością.
Ale o ile w "Ukojeniu" czy "Betonowym ogrodzie" tego autora miałam wrażenie, że chce, abyśmy piętnowali...

Magnetic_91 | 2014-01-15
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Ian McEwan " W pościeli" kupiłam w sumie przez przypadek wpadła mi w ręce w supermarkecie w smiesznej cenie 2.99.
Zainteresował mnie tytuł i opis z tyłu książki.

Tak naprawdę po skończeniu czytania tej książki nie bardzo wiem co o niej napisać. Na pewno znajdzie/znalazła wielu swoich przeciwników jak i zwolenników. Może dlatego, że nie dla każdego jest zrozumiała.

Jest to zbiór opowiadań, które zmuszają do poruszenia wyobraźni, zastanowienia się nad głębszym sensem tych historii i przemyśleń.
Dla niektórych mogą wydać się chore, psychiczne i bezsensowne moim zdaniem to kwestia interpretacji.

Polecam wzystkim tym, którzy lubią czytać historie nie banalne, przełamujące tabu poruszające tematy, które rzadko zostają poruszone ze względu na bojkot i sprzeciw czytelników.

Pani_Uporządkowana | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Opowiadania to bardzo wymagająca forma pisarstwa. Na niewielkiej powierzchni należy ująć wszystkie swoje myśli i ubrać je w twór poruszający, zabawny, a z całą pewnością przekonywujący. W opowiadaniach nie da się oszukać czytelnika. Albo ma się to coś, co sprawia, że odbiorca przenosi się w świat wykreowanej przez pisarza fabuły albo pisze się tylko dla zapełnienia stron.
Zbiór opowiadań McEwana "W pościeli" zaliczam do epiki całkowicie nie potrzebnej. Mój świat po przeczytaniu ich w ogóle się nie zmienił, miałam poczucie straconego czasu. Utwory traktowały o niczym. Zaśmieciły moją głowę niepotrzebnymi literkami. Książka była nudna i z rodzaju tych ,, Boże, daj mi siłę doczytać do końca".

czytamcałyczas | 2013-10-31

Szokujące, mocne.Daje do myślenia.Nie dla każdego.

Mylengrave | 2016-09-25
Przeczytana: 22 września 2016

Sama nie wiem...
Początkowo wydawało mi się, że wszystko będzie dokładnie tak jak trzeba, że opowiadania będą makabryczne i straszne, bo takie właśnie lubię. Trochę się rozczarowałam, bowiem autor urządza sobie zasadzkę na czytelnika, dozując emocje, raz po raz usypiając jego czujność. Opowiadań jest siedem, z czego mniej więcej połowa jest genialna, a druga połowa żenująco słaba. Nie mam pojęcia jakie kryteria przyjął sobie edytor, który zadecydował o ich doborze.
Owszem, większość z nich ma w sobie element erotyzmu, ale nie do końca, zupełnie do końca nie wiadomo, zwłaszcza, że niektóre opowiadania są tak zawiłe, że z żalem przyznaję, że nie mam pojęcia o czym są, mimo względnego oczytania, poprosiłam także o pomoc w interpretacji męża, ale i on, czytelnik nie od dzisiaj, nie był w stanie mi pomóc. Nie lubię przerostu formy nad treścią.
Pominę już te słabe, przejdę do tych dobrych. Są mocno psychologiczne, nieoczywiste, wyobraźnia pisarza jest nie do przecenienia, makabra,...