Juliet, naga

Juliet, naked
978-83-7534-096-9
literatura angielska
Ag2S

Kolejna powieść międzynarodowej sławy pisarza, autora m.in. „Był sobie chłopiec”, na podstawie której powstał film z Hugh Grantem, nominowany do Oscara. Nick Hornby wraca do korzeni - czyli muzyki i poplątanych relacji międzyludzkich - w zabawnej i wzruszającej nowej powieści, z zadumą i współczuciem spoglądając na życie, które zawsze można zmarnować - ale zawsze też można odkupić. Powieść...

Powieść opowiada o parze 30 latków, którzy zdali sobie właśnie sprawę, że wspólne zainteresowania muzyczne to zbyt mało by ich związek mógł trwać nadal...

Bardzo przyjemna i zabawna, z poczuciem humoru powieść, śmiałam się przy niej..ciekawa fabuła,dobra akcja zdecydowanie super lektura na miłe popołudnie przy kawie bardzo mi się podobała przeczytałam z przyjemnością wciągająca.

Monika | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 02 października 2014

Od czasu do czasu zdarza się, że odnajduję w jakiejś książce niemal kawałek własnej autobiografii. Właśnie w "Juliet..." taki fragment znalazłam. Dziwnie jest spojrzeć na swoje życie przez pryzmat przeżyć bohaterów powieści. Daje to do myślenia i pozwala zobaczyć rzeczy w innym świetle.
Książka dobra, ale daleka od rewelacji.

Wkp | 2013-07-08

Duncan jest wielkim fanem Tuckera Crowe, piosenkarza, który od prawie ćwierć wieku nic nie nagrywa. Karierę porzucił po tym, jak poszedł do pewnej toalety. Czyżby doznał objawienia? I gdzie teraz jest?
Annie to ukochana Duncana, z którym prawie nic ją nie łączy. Kiedy przesłuchuje przed nim nową płytę Tuckera przysłaną mu z wytwórni, a potem krytykuje ją w sieci, ich związek zaczyna się rozpadać. Tylko oto Tucker zgadzając się z recenzją Annie pisze do niej maila. Szybko też ich ścieżki przecinają się i na gruncie prywatnym. Jakie tajemnice skrywa Tucker?

"Juliet, naga" to powieść lekka i przyjemna, szczególnie stylistycznie, a co najważniejsze nie pusta. Niestety nie jest to powieść do końca spełniona. A wszystko za sprawą dialogów, które mimo już bohaterowie mają po 40 kilka lat, pasują jedynie do nastolatków. Dialogów i pewnych nieprawdopodobieństw. Co nie znaczy, że "Juliet..." nie warto jest poznać.

Świetne w niej jest przede wszystkim satyryczne podejście do mitu wielkich...

Joanna Gołaszewska | 2010-09-12
Przeczytana: 12 września 2010

Nick Hornby w tej książce porusza tyle dylematów, że nie wiem, od czego zacząć.
W maleńkim miasteczku na wschodnim wybrzeżu Anglii mieszka para ludzi w średnim wieku. Mają oboje po ok. 40 lat i nie są małżeństwem, co okaże się dalej znaczące. Mieszkają razem już 15 lat i nagle Annie dochodzi do wniosku, ze niezbyt lubi Duncana, swego życiowego partnera. Może "nagle" nie jest tu dobrym słowem. Ona sobie stopniowo to uświadamia. Zaczyna odczytywać różne emocje, jakie wzbudza w niej Duncan swoim zachowaniem, mówieniem. Nie budzi jej entuzjazmu.
Annie uświadamia sobie, że on zaczyna ją irytować. Podstawą do podobnych rozważań jest jego uwielbienie, obsesja na punkcie pewnego muzyka, który od 20 lat niczego nowego nie nagrał. Duncan wraz z grupą fanów na stronie internetowej poświęconej Crowe'owi analizują teksty piosenek, wklejają zdjęcia, rozmawiają, ich życie kręci się wokół twórczości i życia Tuckera Crowe. Annie stopniowo przestaje to rozumieć, przestaje wyrozumiale akceptować...

pijana_z_niemocy | 2018-09-01
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Przezabawna, nieschematyczna i lekka, a mimo to dająca do myślenia opowieść. Przede wszystkim o muzyce. I wplątanej w jej zawiłości grupie ludzi, których jedna płyta łączy ze sobą. Juliet, naga. Juliet, ubrana. Może powinnam powiedzieć o dwóch płytach.
Annie i Duncan prowadzą spokojne i wypełnione obsesją jednego z nich życie kręcące się wokół wszystkich zwyczajnych rzeczy i jednej "niezwykłej" płyty. Kiedy światło dzienne ujrzy jej.... naga wersja... zaczyna się nasza opowieść. W nudnym życiu pary bohaterów pojawia się przygoda, zdrada, podróż i... prawda. Co z tym zrobią? Zachęcam do lektury i poznania odpowiedzi!

keys | 2011-12-12

pierwsza moja książka tego autora, przyznam, że dość wciągająca i pewnie sięgnę też po inne...

karmazyna | 2015-02-16

Najprzyjemniejsza i najbardziej interesująca z kiążek jaką od bardzo dawna przeczytałam. Rzeczywistość w jej najbardziej poetyckim wydaniu- chociaż może poetycki nie oddaje klimatu, książka jest bardziej jak twoja ulubiona płyta niezbyt znanego zespołu rockowego sprzed lat.

To czwarta książka tego autora jaką przeczytałam. Poprzednie czytałam dawno, a były to:
„Długa droga w dół”
„Był sobie chłopiec” (filmu nie oglądałam)
„Wierność w stereo”
Do lektury tej czyli :Juliet, naga” zachęcił mnie opis na okładce oraz to, że lubię twórczość tego autora.
Czyta się to bardzo dobrze i szybko. Wystarczy kilka letnich godzin.
Bohaterami są Duncan i Annie oraz piosenkarz Tucker Crowe. To właśnie tytuł jego płyty jest jednocześnie tytułem tej książki. Duncan jest fanem twórczości tego wokalisty. Ma stronę internetową poświęconą piosenkarzowi. Pod koniec ich losy się łączą, ale o tym co i jak przeczytacie sami.
Podsumowując polecam tą książkę oraz twórczość autora każdemu.

Nattka | 2011-01-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2011
Przeczytana: 04 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

W sumie czytadło, ale wywołało u mnie refleksje nad własnym życiem. Polecam szczególnie osobom przed 40tką.
Dla młodszych tylko w ramach systemu wczesnego ostrzegania.
Aha, jest happy end, ale jak to u Hornby'ego taki słodko-gorzki.

Wydawnictwo | 2010-10-13
Przeczytana: 10 września 2010

Jak zwykle u Hornbyego galeria prawdziwych, żywych postaci i problemów współczesnych 30 i 40 latków. Tym razem tematem jest zjawisko oderwania od życia, poświęcenia się jednemu tematowi o którymnamiętnie dyskutuje się w internecie, zapominając że prawdziwe życie ucieka nam zaplecami. Absolutnie prawdziwy temat. Wnikliwa analiza wpływu jaki internet ma na życie ludzi. Piękna i realistyczna historia. Polecam