Oceansoul

Czas akcji toczy się mniej więcej równocześnie z akcją powieści „Zwycięzca”, tylko w innym miejscu – na Ziemi. Jest przełom XXIX i XXX wieku. Europa zjednoczyła się w jeden organizm państwowy, któremu patronuje system spółek spółdzielczych. Niezwykłe maszyny i wynalazki zapewniają dobrobyt mieszkańcom. Nie ma jednak powszechnego egalitaryzmu. Burżuazja utrzymuje się dzięki pracy robotników, obsługujących setki maszyn, wykonujących wciąż te same zautomatyzowane czynności. Państwo staje się potężną i bezduszną maszyną ograniczającą wolność jednostki. Grupa intelektualistów pragnie przejąć władzę, wykorzystując niezadowolenie robotników, którymi gardzi. Istotną funkcję pełni w powieści cudowny wynalazek – przyrząd unicestwiający materię skonstruowany przez genialnego naukowca Jacka – głównego bohatera powieści. Owa potężna broń użyta jako obiekt przetargu w rozgrywkach politycznych przyczynia się do reformy ustroju… Tworząc swoją wizję przyszłości Żuławski podejmuje polemikę z modernistycznymi koncepcjami naprawy świata. Jego prognoza to też reakcja na program odnowy socjalistów, oceniany jako metoda fantastyczna.

źródło opisu: http://solarisnet.pl/

źródło okładki: http://solarisnet.pl/

książek: 1992
Wojciech Gołębiewski | 2015-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2015

W drugiej części Roda i Mataret ukradli Zwycięzcy – Markowi statek kosmiczny i niechcący lecą na Ziemię. Zresztą treść jest drugorzędna, powiedzmy tylko, że otacza ich opieką przyjaciel Marka, uczony i filozof Jacek, dzięki któremu Marek mógł zrealizować swoją podróż; /Jacek kocha Azę, a Aza kocha Marka/.
Najważniejsze są rozmowy. Recenzenci podkreślają dekadentyzm Żuławskiego i najczęściej tym terminem kwitują jego poglądy. A ja widzę zbieżność najważniejszej rozmowy ze zdaniem ks. Józefa Marii Bocheńskiego, który uważał za kluczowe słowo CHCĘ i wg którego AKT WOLI nadawał wierze sens. Rozmawia Jacek z mędrcem hinduskim Nyanatiloka: /280/

„- Wierzyć, to mało — szepnął Nyanatiloka, patrząc przed siebie szeroko rozwartymi oczyma. — Trzeba wiedzieć koniecznie.
-A ty wiesz?
-Wiem
-Skąd? Jak?
-Bo chcę
-….Czyż wiedza może być od woli zawisła?
-Tak, jest od woli zawisła..”
...

Marcin Knyszyński | 2017-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2017

Recenzja pochodzi z

Zanik ducha albo jak "od pospolitości zbawić świat"

W drugiej części Trylogii Księżycowej Jerzego Żuławskiego dwóch członków Bractwa Prawdy nieopatrznie uruchomiło statek kosmiczny Marka Zwycięzcy i ku własnemu przerażeniu wystartowało na Ziemię. Statek ląduje w gdzieś na terenie dzisiejszego Egiptu – Roda i Mataret przekonują się na własne oczy, że ich teoria o bezludnej Ziemi jest fałszywa. Po kilku karkołomnych przygodach trafiają w końcu do Jacka, jednego z najznamienitszych ziemskich naukowców. Ten właśnie Jacek, który okazuje się konstruktorem statku kosmicznego Zwycięzcy i dobrym przyjacielem księżycowego „Mesjasza”, jest głównym bohaterem trzeciej części trylogii, pod tytułem „Stara Ziemia”.

Żuławski przeniósł akcję ostatniej powieści cyklu, całkowicie na naszą planetę. Fabuła powieści koncentruje się wokół Jacka i kilku ważnych dla całościowego odbioru postaci. Oprócz dwóch pechowych przybyszy z księżyca poznajemy...

| 2013-08-30

Początkującemu adeptowi fantastyki raczej bym nie poleciła tej trylogii.Nie dość,ze mógłby się zrazić do gatunku,to jeszcze by wyśmiał mówiąc: co mi tu,babo,dajesz za pierdoły do czytania!Sama w sumie ledwo przeciskałam się przez początek,bo na dzień dzisiejszy jest to trudne do przyjęcia.Ale z szacunku dla Żuławskiego,jako jednego z prekursorów polskiej fantastyki,czytałam dalej i raczej nie żałuję poświęconego czasu dla tego,jakby nie było-reliktu.Bardziej jest to alegoryczna baśń z przesłaniem,w której odbija się dwubiegunowa natura autora.Z racji wykształcenia: i realisty i idealisty.Swoje rozległe zainteresowania poprzeplatał prowadząc sam ze sobą coś w rodzaju sporu czy ważniejsze jest szkiełko i oko czy maksymalny rozwój duchowy.I który kierunek jest lepszy,bo jeden i drugi prowadzi do dwóch kompletnie odmiennych torów ewolucji człowieka.Widać jego zainteresowania hinduizmem ,Akaszą,bilokacją i w ogóle parapsychologią itp.Jest trochę momentów ględzenia i rozrośniętych opisów...

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Trzeci tom cyklu, równie dobry. Warto przeczytać całość, bo to nie tylko fantastyka ale i mnóstwo odniesień do naszego świata.

Jasnooka | 2017-07-31

Najslabsza z calej trylogii, ale i tak szacunek i uklony dla pana Zulawskiego za napisanie takiej ksiazki poczatkiem XX wieku. Mam wrazenie, ze calosc jest bardzo aktualna i jako osoba, ktora w ogole nie czyta fantastyki, jestem pod ogromnym wrazeniem. Zdecydowanie wroce kiedys do calej trylogii i koniecznie ogladne film oparty na calosci.
Bardzo zaluje, ze trylogia nie zostala przetlumaczona na jezyk angielski, bo na pewno znalazlaby wielu fanow. Sama odkrylam pana Zulawskiego przez pewnego Holendra, ktory wielokrotnie widzial film, ale bardzo ubolewal nad brakiem tluamczenia ksiazek.

Tiamat | 2013-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2013

"Stara Ziemia" (1911 rok) to książka, która w bardzo ładny sposób pokazuje, jak ludziom zawsze coś nie będzie pasować.

Jest to trzeca część Trylogii Księżycowej Jerzego Żuławskiego. W przeciwieństwie do poprzednich tomów, akcja rozgrywa się na Ziemi. Mataret i Roda, mieszkańcy Księżyca, przypadkowo dostali się na Ziemię, ale głównymi bohaterami są: wynalazca Jacek, "artystka" Aza czy buddysta Nyanatiloka.
Teraz na Ziemi panuje spokój, nie ma wojen, mędrcy swobodnie badają, no generalnie lepiej być nie może. Ale czy na pewno?

Książka no nie da się ukryć, przewiduje parę rzeczy jak na przykład "europejskie Stany Zjednoczone", jest kilka ciekawych pomysłów, ale przede wszystkim pokazuje, że mimo idealnego ustroju, zawsze znajdą się ludzie, którzy uważają że coś jest źle i należy dokonać rewolucji.

jawora | 2012-04-30

Trzecia część ,po ,,Na srebrnym globie" i ,,Zwycięzcy'' trylogii J.Żuławskiego.

Wyobraźmy sobie cywilizację ludzi,która ukształtowała się na księżycu,z dala

od ziemskiej historii,tradycji,etyki....

Jej przedstawiciele nagle lądują na ziemi,jakie będzie to spotkanie?

Książkę,choć powstała dawno temu polecam /wraz z pierwszymi częściami/

Mateusz Wróbel | 2014-05-22
Przeczytana: 22 maja 2014

Porzucone 76/240. Strasznie nużące i kompletnie nie interesujące. Może kiedyś będzie warto wrócić.

MałySuseł | 2016-12-13

Raczej dla pasjonatów. Wizja przyszłości Ziemi nie jest równie atrakcyjna co księżycowe przygody bohaterów. Jednocześnie książkę psuje słabe wydanie - masa literówek. Najprawdopodobniej skanowano jakieś stare wydanie i przetwarzano na tekst - niestety zabrakło porządnej korekty i stąd też masa kropek i przecinków bez sensu, a także literówek w rodzaju "ł" zamiast "t" itd.

Ergo_sum | 2015-08-06
Przeczytana: 1983 rok

Nawet ok, jak na klasykę polskiej SF