"Stary", młodzi i morze. Od Antarktydy do Alaski. Wyprawa wokół obu Ameryk

Wydawnictwo: Bezdroża
joly_fh

„Stary”, młodzi i morze to pełna przygód i humoru opowieść o grupie 20-latków, którzy na pokładzie jachtu „Stary” opłynęli Amerykę Południową i przez Horn dotarli do Antarktydy — jako najmłodsi Polacy w historii. Kilka lat później jako najmłodsza ekipa na świecie i w rekordowym czasie przepłynęli legendarne Przejście Północno-Zachodnie — z Atlantyku na Pacyfik przez północną Kanadę. To jak żeglarski Everest i K2. Mało kto decyduje się na to przed czterdziestką, oni to zrobili, mając o połowę mniej lat. Książka jest pochwałą odwagi i szaleństwa jednocześnie. Jest o potędze przyjaźni, pasji i upartego dążenia do celu. Przede wszystkim jednak to pean na cześć marzeń, bo (jak piszą autorzy i zarazem uczestnicy wydarzeń) „wszystko zaczęło się od marzeń. Od postanowienia nastolatków, że w trakcie studiów wybudują jacht, a po otrzymaniu dyplomu popłyną w wielką podróż dookoła świata”.

Przekonajcie się, jaką drogę przebyli, aby urzeczywistnić swoje pragnienia!

Co znaczy podróżować? Podróżować to przeżyć sztorm, gwałtowny żywioł, z którym prowadzi się nierówną walkę, albo wręcz przeciwnie — tkwić na środku nieruchomego oceanu i czekać na odrobinę wiatru. Podróżować to zobaczyć pierwszy raz w życiu górę lodową i zachwycić się jej pięknem i tajemniczością. Podróżować to poznawać świat, ludzi i spotkać, dzięki niezwykłym splotom zdarzeń na drugim krańcu globu, przyszłą żonę. Podróżować to jednak przede wszystkim spełniać swoje marzenia. Ekipa młodych żeglarzy serwuje Czytelnikom najprostszy przepis na zachowanie wiecznej młodości — radość, spontaniczność, trochę ryzyka, żelazna konsekwencja i upór oraz niezłomne przekonanie, że wszystko się uda. Wystarczy zrobić pierwszy krok, dać się ponieść wyobraźni, a potem... potem już samo pójdzie. Piotr Chmieliński (podróżnik, członek The Explorers Club)

źródło opisu: Wydawnictwo Helion, 2013

źródło okładki: www.bezdroza.pl

JoAnna | 2013-11-30
Przeczytana: 22 listopada 2013

"Stary", młodzi i morze to publikacja, która mogłaby stać na niejednej półce. Jej tematem jest przede wszystkim wyprawa grupy młodych ludzi z ułańską fantazją, pasjonatów żeglarstwa, pragnących spełniać marzenia o dalekomorskich podróżach. Ich pierwszym celem jest pokonanie ryczących czterdziestek, wyjących pięćdziesiątek, przepłynięcie wód Hornu i dopłynięcie do Antarktydy. Drużyna marzeń, której średnia wieku po opłynięciu Ameryki Południowej wynosiła zaledwie 22 lata jest jednak dowodem na stwierdzenie, ze apetyt rośnie w miarę jedzenia. "Jeśli Horn jest żeglarskim Everestem, pora sięgnąć po K2" Dlatego zaledwie kilka lat później postanawiają zmierzyć się z legendarną Northwest Passage.

Marcin Jamkowski całą historię przedstawia w klasycznym reporterskim stylu. W tych słowach ostrzegam czytelników, by nie oczekiwali po "Stary", młodzi i morze dziennika w stylu Kingi Choszcz, a nawet wspomnieniowej relacji z podróży niczym u Mirosława Kowalskiego. Zbierając wspomnienia...

basiagie | 2013-11-03
Na półkach: Przeczytane, 2013, Podróże

Czyta się jednym tchem :) Ale jest jeden minus - dla osób, które z żeglarstwem nie mają za wiele wspólnego, nic nie mówi fachowe słownictwo (bardzo często w książce używane), które powoduje, że m.in. opisy mrożących krew w żyłach sytuacji na morzu, nie emocjonują tak, jak powinny. Przydałby się jakiś szkic lub zdjęcie "Starego" z opisem budowy jachtu (może w kolejnym wydaniu?). Zdjęcia - jedne z najlepszych w książkach podróżniczych jakie widziałam!

Lukrecja | 2016-01-02

Pasjonująca opowieść o spełnieniu marzeń, o harcie ducha, walce z przeciwnościami. Serce rośnie, że są wśród ludzi właśnie tacy, pasjonaci, romantycy. Właśnie dlatego warto przeczytać.

Joannajoanna9 | 2016-06-18
Na półkach: Przeczytane, Otrzymane, 2014

Piękne wydanie, cudowne zdjęcia. Jednak napisana, słabo, chaotycznie, po prostu nudna. Szkoda, że tak interesująca historia nie została przedstawiona lepiej.

Andrzej2020 | 2017-09-12

Dodam, że użytkownicy czarno-białych czytników powinni podłączyć i obejrzeć w kolorze zdjęcia. Bardzo warto.

Bytosti | 2016-04-06
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Największym plusem książki są zdjęcia, treść niestety w mojej opinii pozostawia wiele do życzenia. Jest chaotyczna i bardzo ogólnikowa. Dla mnie to jedna ze słabszych książek w swoim gatunku.

Hubert | 2015-03-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Podróże

Żeglarstwo i jachty mnie nie interesują. Gdy na Kolosach widziałem relację z przejścia północno-zachodniego - wynudziłem się. Jednak ta książka trochę zmieniła mój stosunek do tego rodzaju podróżowania. Opisuje ona dwie wyprawy - opłynięcie Ameryki Południowej i północnej wraz z wspomnianym przejściem - zresztą ta sama załoga co z prelekcji. W wersji książkowej ta relacja mi się spodobała, przy czym pierwsza część bardziej - tj. Ameryka Południowa. Książka zawiera pewnie wiele nie rozwiniętych wątków i pewnie jeszcze więcej nie zostało poruszonych ale zdaję sobie sprawę, że autorzy mieli ograniczoną pojemność papieru i musieli tylko wybrać kilka historii z obydwu rejsów.

Kamyl | 2017-11-05
Przeczytana: 12 października 2017

Fantastyczna, wciągająca, świetnie napisana książka podróżnicza. Do tego okraszona zdjęciami godnymi National Geographic. Aż było mi szkoda kończyć lekturę...

Paula | 2013-12-06
Przeczytana: 18 listopada 2013