Wielcy naukowcy

Okładka książki Wielcy naukowcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Okładka książki Wielcy naukowcy
Marcin JamkowskiMaciej Szymanowicz Wydawnictwo: Dwukropek Seria: Wielcy Ludzie popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wielcy Ludzie
Dwukropek
2019-05-15
2019-05-15
odkrywcy nauka historia

Okładka książki Afryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Anna Arno, Artur Gutowski, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Marcin Jamkowski, Iza Klementowska, Marcin Kydryński, Piotr Lipiński, Mateusz Marczewski, Arun Milcarz, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Afryka. Opowie... Anna Alboth, Anna A...
Okładka książki Uratowane z Potopu Marcin Jamkowski, Hubert Kowalski
Uratowane z Po... Marcin Jamkowski, H...
Okładka książki Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, M...

Okładka książki Łajka, kosmiczny pies Kim Crabeels, Emma Thyssen
Łajka, kosmicz... Kim Crabeels, Emma ...
Okładka książki Uniwersytet malucha. Chemia organiczna dla maluchów Chris Ferrie, Cara Florance
Uniwersytet ma... Chris Ferrie, Cara ...
Okładka książki Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy Jakub Kaše, Milada Rezková, Lukáš Urbánek
Książka o kupi... Jakub Kaše, Milada ...

to już druga książka z serii wielcy ludzie którą mieliśmy okazję przeczytać, ta książka podzielona jest na dziedziny nauki i tutaj w zależności od wieku czytelnika można pominąć niektóre działy i powrócić do nich przy innej okazji. Naukowcy to przede wszystkim ludzie pochodzący z różnych sfer, wśród nich mamy też naszych rodaków co pokazuje dzieciom że i my wnieśliśmy coś do świata nauki.

Nie wiem, co bardziej podoba mi się w książkach pana Jamkowskiego - niesamowite ilustracje czy ciekawe treści dla dzieci.

Jestem zachwycona książką "Wielcy naukowcy"!
Z wielkim zaciekawieniem przeczytałam ją od deski do deski,
a o niektórych bohaterach - na prośbę mej nastoletniej córki - przeczytałam głośno.

Wielkie brawa biję:
autorowi Marcinowi Jamkowskiemu,
ilustratorowi Maciejowi Szymanowiczowi
oraz wydawnictwu Dwukropek.

Książka ideał!
Nic dodać, nic ująć!
Wydana z niezwykłą starannością.
Ciekawe treści, przystępny język, piękne ilustracje, twarda oprawa.

Książka jest o nauce, o zafascynowaniu nią, o jej odkrywaniu.

"(...) nauka jest fajna, nauka jest ciekawa. A bycie naukowcem to superprzygoda!" - powiedział kiedyś
autorowi książki Paul Serano.
Kto to jest Paul Serano? Odkrywca największego prapraprakrokodyla i wielki ekspert od skamieniałości.
Więcej o nim przeczytacie w książce "Wielcy naukowcy".

Dowiecie się z niej wielu rzeczy o ludziach, którzy mieli istotny wpływ na rozwój nauki.
Poznacie fakty, o których wiedzą Wasi rodzice oraz ciekawostki znane nielicznym.
Na przykład o tym, że Kopernik był ekonomistą, a Lavoisier poborcą podatkowym.
Albo o tym, że Wegener oświadczył się w balonie i o tym, że Dalton prowadził obserwacje pogodowe
w swojej najbliższej okolicy i codziennie zapisywał ich efekty nieprzerwanie przez 57 lat.
Łał! My z córką zapisywałyśmy tylko temperaturę i tylko przez 3 półrocza.

Dowiecie się, co to są zięby Darwina, jaki był początek egiptiologii,
dlaczego niektórzy bozon Higgsa nazywają boską cząstką i co to jest polska szkoła archeologii.
Dowiecie się, że Faraday przeczuwał istnienie fal elektromagnetycznych,
a Leakey z języka suahili... przeegzaminował się sam .

Poznacie też CERN, czyli Europejską Organizację Badań Jądrowych,
której większość zlokalizowana jest... pod ziemią - na głębokości od 50 do prawie 200 metrów.

Przyjacielskim stylem Jamkowskiego, jego przystępnym językiem,
zachwycałam się już w poprzednich częściach serii "Wielcy ludzie":
"Wielcy odkrywcy" i "Wielcy wynalazcy".
Trzecia cześć serii potwierdza moją opinię o tym autorze, choć jest to część najtrudniejsza.
Porusza m.in. problemy elektryczności, promieniowania, mechaniki, grawitacji, kardiochirurgii,
budowy atomu, budowy DNA.

Wszystko to podane jest w intrygujący sposób.
Bo sama nauka jest intrygująca! :-)

Jamkowski podzielił tę książkę na 4 rozdziały o tytułach:
Człowiek, Przyroda, Materia, Historia.
Każdemu rozdziałowi przyporządkował określone nazwiska,
o CERNie napisał w rozdziale Materia.

Wśród naukowców o światowej sławie byli też Polacy.
Jamkowski napisał o czworgu z nich, a są to:
Kazimierz Funk, Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska-Curie i Kazimierz Michałowski.

Rozpoznajecie wszystkie wymienione nazwiska?
Jeśli nie, to szybciutko zajrzyjcie do książki "Wielcy naukowcy" :-)

Niezdecydowanym podrzucam poniżej trzy krótkie fragmenty ;-)

"W przerwie między uprawianiem sportu wszyscy siadali w cieniu drzew i uprawiali... filozofię: zastanawiali się
nad naturą rzeczy, myśleli o tym, jak zachodzą zjawiska w przyrodzie, co się dzieje, kiedy woda zamarza
albo zaczyna wrzeć i zamienia się w parę, a potem na nowo się skrapla i spada na ziemię jako deszcz.
Jak to jest możliwe? Co się dzieje w jej środku? Albo dlaczego gałąź, płonąc, zamienia się w popiół?
Dyskutowali też o tym, jakie są granice Wszechświata i czy w ogóle jakieś są. Jak wygląda Ziemia i jej lądy?
Kiedy wszystkich zmęczyły ćwiczenia fizyczne (zapewne biegali, rzucali dyskiem i oszczepem, skakali w dal
i wzwyż - bo to były popularne sporty w starożytnej Grecji),przenosili się do nieodległego domu Platona, gdzie zalegali wokół stołów i ucztując, kontynuowali uczone dyskusje i filozoficzne spory. Kto by tak nie chciał!"

"(...) w XVI stuleciu - pojawił się nie tylko dużo lepszy sprzęt do obserwacji ruchu gwiazd i planet,
ale przede wszystkim trafił się bardzo pracowity, zdolny i cierpliwy astronom. Nazywał się Mikołaj Kopernik...
Jako osoba duchowna nie miał żony ani dzieci, więc wolny czas poświęcał na studiowanie różnych dziedzin nauki,
głównie astronomii. Był doktorem prawa, tłumaczem z greki na łacinę i lekarzem, ale przede wszystkim był astronomem.
Obserwacje nieba prowadził przez całe swoje dorosłe życie. Pierwsze pomiary położenia gwiazd i sześciu znanych
wówczas planet oraz faz zaćmień Księżyca robił jeszcze w czasie studiów w Bolonii. Kontynuował je na zamku
w Olsztynie, gdzie na szerokiej ścianie krużganka zaznaczał kreskami postęp w przesuwaniu się Słońca w ciągu roku."

"Albert Einstein
Zmienił kompletnie zasady grawitacji, odnalazł cząstki światła i odkrył tyle innych praw fizyki, że uważany jest
za największego naukowca wszech czasów. A wcale nie zapowiadał się na geniusza! Grał ładnie na skrzypcach
i miał niezłe stopnie w szkole z matematyki, ale pozostałe przedmioty raczej u Einsteina kulały - i to tak bardzo,
że za pierwszym razem nie zdał egzaminu wstępnego na studia. Na politechnice w Zurychu nie był uznawany
za wybitnego studenta - kiedy ukończył uczelnię, długo nie mógł znaleźć pracy. Zarabiał jako nauczyciel i korepetytor; pracował też w urzędzie patentowym, gdzie sprawdzał pomysły innych wynalazców.
Na szczęście wszystkie te prace dawały mu spor czasu wolnego, który Albert Einstein spożytkował na rozmyślanie
nad niedoskonałościami dotychczasowych teorii naukowych i na formułowanie własnych, które nie wzbudzały
zainteresowanie kolegów po fachu. Do czasu!"

Jestem zachwycona książką "Wielcy naukowcy"!
Z wielkim zaciekawieniem przeczytałam ją od deski do deski,

• Książki Zosi :)
  • Popularnonaukowe
  • Czytam dzieciom / z dziećmi
  • Zakończenie roku szkolnego

Dodaj cytat z książki Wielcy naukowcy