Wielcy wynalazcy

Okładka książki Wielcy wynalazcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Okładka książki Wielcy wynalazcy
Marcin JamkowskiMaciej Szymanowicz Wydawnictwo: Dwukropek Seria: Wielcy Ludzie popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Wielcy Ludzie
Dwukropek
2017-11-12
2017-11-12
nauka

Okładka książki Wielcy naukowcy Marcin Jamkowski, Maciej Szymanowicz
Wielcy naukowcy Marcin Jamkowski, M...
Okładka książki Afryka. Opowieści podróżne Anna Alboth, Anna Arno, Artur Gutowski, Szymon Hołownia, Wojciech Jagielski, Marcin Jamkowski, Iza Klementowska, Marcin Kydryński, Piotr Lipiński, Mateusz Marczewski, Arun Milcarz, Marek Pernal, Bartek Sabela, Krzysztof Środa, Paulina Wilk
Afryka. Opowie... Anna Alboth, Anna A...
Okładka książki Uratowane z Potopu Marcin Jamkowski, Hubert Kowalski
Uratowane z Po... Marcin Jamkowski, H...

zbiór opowieści o wynalazcach istotnych dla ludzkości. Dziecko z ciekawością słucha o przypadkowych a czasem żmudnych odkryciach, wesołe ilustracje nawiązujące do wynalazków sprawiają że książka jest nie tylko ciekawa ale i barwna. na koniec usłyszałam.. już koniec? przeczytasz jeszcze raz?

Kiedy dostałam tę przesyłkę był szaro-ponury, zimno-wietrzny, jesienny dzień.
Spod rozerwanej folii wyłoniła się czekoladowa okładka, tak ciepła, że chciałam ją pogłaskać :-)
Ale - po uważnym przyjrzeniu się jej - zrezygnowałam ;-p
Przednia okładka książki "Wielcy wynalazcy" Marcina Jamkowskiego zawiera bowiem:
błyskawicę, baterię, żarówkę, bombę atomową oraz kilka mniej niebezpiecznych urządzeń.
Na tylnej okładce też jest ciekawie, m.in. leci balon, a rakieta kosmiczna odrzuca kolejne swe człony.
Każdy element okładki znajdziemy wewnątrz książki. My już wiemy, z jakim wynalazkiem ilustrator
skojarzył ten czerwony krótki ołówek z tylnej okładki. Wy sprawdźcie to sami ;-)
Ilustracje Macieja Szymanowicza wspaniale współgrają z treścią książki.
Kilka obrazów możecie obejrzeć tu: behance.

"Jeśli tego chcesz, to po prostu to zrób!"*
Podobno takimi słowami Thomas Edison zmobilizował Henry'ego Forda do działania.
Na pewno kojarzycie te nazwiska!
Na pewno też chcielibyście, by Wasze dzieci osiągnęły coś w życiu.
Więc cytujcie im Edisona!
I pokażcie im, jakimi drogami dąży się do wyznaczonych celów, do realizacji marzeń,
czytając im np. książkę o "Wielkich wynalazcach" lub książkę o "Wielkich odkrywcach".

U nas znów sprawdziło się zostawienie książki na stole, w widocznym miejscu.
Córka codziennie sięga po nią. I czyta, i nie może się oderwać :-)

Jamkowski pisze bardzo prosto, tak zwyczajnie i hm... przyjacielsko ;-)
Snuje swoje opowieści jak baśnie.
Zauważa nie tylko geniusz opisywanych postaci, ale też ich ludzkie cechy.
Co ich pchnęło do szukania rozwiązań, co pozwoliło osiągnąć cel?
Fakt, czasem pomógł przypadek**, ale zwykle za sukcesem stały marzenia, fascynacja,
wiedza, upór, pracowitość i wiara w siebie.
Wzmacniajcie w dzieciach wiarę w siebie! :-)

Żeby przybliżyć Wam nieco styl Jamkowskiego pozwolę sobie na dwa, dość obszerne cytaty:

Na stronie 64 czytamy:
Są wynalazki, które po prostu wiszą w powietrzu. Wszyscy przeczuwają, że za chwilę się objawią,
wszyscy ich pożądają, a wynalazcy często pracują w tym samym czasie, niejednokrotnie podpatrując się nawzajem
i usiłując wyprzedzić. Tak było z filmem. Ludzkość znała już fotografię, dlatego pod koniec XIX wieku zapragnęła
ruchomych obrazów. Technologia wydawała się dostępna na wyciągnięcie ręki, dlatego wiele osób próbowało
swoich sił w budowaniu kamer filmowych i projektorów, dzięki którym można byłoby nagrywać i wyświetlać
ruchome obrazy. O palmę pierwszeństwa walczyli wynalazcy z Anglii, Francji, Niemiec, a także Polacy i Amerykanie - ze
słynnym Edisonem włącznie. Każdy ze zbudowanych przez nich prototypów posuwał sprawę do przodu, żaden jednak
nie był idealny. A to sprzęt był za ciężki (nieraz ważył pół tony!),a to dawał rozmyty obraz, a to taśma filmowa
była zbyt delikatna. Aż przyszli bracia Lumière i powiedzieli "teraz my".*

Na stronie 86 autor napisał:
Pierwszy samochód powstał w Niemczech. Za jego budowę wzięli się dwaj pasjonaci - ślusarz Wilhelm Maybach
i konstruktor wyrobów metalowych Gottlieb Daimler. Najpierw razem zaprojektowali nowoczesny silnik
benzynowy. Wyglądał trochę jak stary zegar, więc ochrzcili go nawet mianem "zegara dziadka". Silniki budowane
przez ich poprzedników i zasilane innym paliwem były wielkie i ciężkie. "Zegar" był na tyle mały i mocny, że Maybach
i Daimler zaczęli marzyć o tym, by zainstalować go w jakimś pojeździe. Na pierwszy ogień poszedł duży drewniany
rower (...). W marcu 1886 roku wynalazcy wzięli na warsztat czterokołową bryczkę konną. Wyprzęgli konia, przypięli
silnik i pierwszy w historii czterokołowy pojazd silnikowy wyruszył w trasę (...),osiągając prędkość 15 km/godz.
Dzisiaj takie prędkości wydają się nam śmieszne, jednak pod koniec XIX wieku ich osiągnięcie było nie lada wyczynem!
Ludzie przemieszczali się wówczas wyłącznie pojazdami zaprzężonymi w konie. Wydawało się, że tak już pozostanie,
a co za tym idzie - na ulicach będzie nadal pełno końskich odchodów.
Konstrukcja Maybacha i Daimlera znalazła wielu naśladowców i wkrótce na drogi wyjechały coraz szybsze pojazdy. Zaczęto nawet urządzać wyścigi, które gromadziły ówczesną śmietankę towarzyską. Sądzono jednak, że auta
pozostaną jedynie kosztowną zabawką dla najbogatszych. I pewnie tak by się stało, gdyby
nie pewien przedsiębiorczy Amerykanin.*

Co było dalej?
Sięgnijcie po książkę "Wielcy wynalazcy" i sprawdźcie sami.

Jamkowski pisze prosto i ciekawie. Trafia do wyobraźni ;-)
Książka jest podzielona na rozdziały o tytułach, odpowiadających "dziedzinom" wynalazków.
Najwięcej nazwisk znalazło się w rozdziale "Władcy światła i elektryczności",
najmniej - w rozdziale "Na zdrowie".

Kiedy dostałam tę przesyłkę był szaro-ponury, zimno-wietrzny, jesienny dzień.
Ale - po uważnym przyjrzeniu się jej - zrezygnowałam ;-p
błyskawicę, baterię, żarówkę, bombę atomową oraz kilka mniej...

Bardzo interesująca książka dla młodego czytelnika, ale nie tylko. Mi również bardzo przypadła do gustu. Wiele ciekawych informacji ubarwionych przecudnymi ilustracjami.

Książka jest kompendium wiedzy o największych wynalazcach w dziejach ludzkości (chociaż o to, kto zasługuje na takie wyróżnienie pewnie można by się ostro kłócić). Autor przybliża nam życie owych genialnych ludzi i jak wpadli na pomysły, które uczyniły ich odkrycia ważnymi. Poznajemy wybitne umysły w dziedzinie medycyny, mistrzów podróży, władców światła i elektryczności oraz najwybitniejszych rewolucjonistów. Dowiadujemy się ciekawostek, takich jak dlaczego Fleming podkładał swoim pracownikom cebulę, jak wyglądał pierwszy komputer i jaki udział w jego funkcjonowaniu miały myszy, co skłoniło Morse’a do poszukiwań w zakresie szybszego przekazywania informacji, o co chodziło pomiędzy Teslą a Edisonem i wiele wiele innych pożytecznych informacji.

Zabrakło mi tu kilku wielkich nazwisk, jak Newton czy Einstein, ale być może ukaże się kolejna książka, która poruszy też inne dziedziny i „wynalazki” bardziej teoretyczne, które przyczyniły się do zrozumienia świata i praw, które nim kierują. Moja czteroletnia córka zwróciła natomiast uwagę na fakt, że w książce nie ma nic o żadnej kobiecie… W sumie racja, chociaż jedną panią można było tam umieścić, taką Skłodowską-Curie na przykład. Żeby małe dziewczynki były szczęśliwe i miały inspirację :P

GDZIE GENIUSZ MA SERCE?

„Wielcy wynalazcy” Marcina Jamkowskiego z zachwycającymi (jak zawsze) ilustracjami Macieja Szymanowicza to drugi tom serii „Wielcy ludzie”, dedykowanej wybitnym postaciom. Sylwetki ponad trzydziestu naukowców przedstawione zostały w czterech rozdziałach: „Rewolucjoniści”, „Władcy światła i elektryczności”, „Mistrzowie podróży”, „Na zdrowie”. Autor przybliża życiorysy wynalazców, nie stroniąc przy tym od anegdot oraz w miarę przystępnie tłumaczy, na czym polegały ich osiągnięcia. W miarę, ponieważ zabrakło mi w książce objaśnień niektórych wyrazów, takich choćby jak mariaż, teledetekcja czy geoinżynieria planetarna. Biorąc pod uwagę, że ta pięknie wydana pozycja adresowana jest do młodszego czytelnika, a temat porusza przecież niełatwy (spróbujcie wytłumaczyć dziecku budowę tranzystora),tekst aż się prosi o przypisy.(...)

Najciekawszą częścią książki okazały się dla mnie informacje dotyczące samych naukowców: jakimi byli ludźmi, w jaki sposób przejawiał się ich geniusz, jak pracowali i funkcjonowali – w szkole, w domu, w środowisku. Krótko mówiąc, pod laboratoryjnym kitlem szukałam człowieka. Czym kierował się Wernher von Braun, który w czasie drugiej wojny światowej konstruował dla Wehrmachtu pociski batalistyczne? Jeszcze ciekawsze: czym kierowali się Amerykanie, ochoczo zatrudniający skompromitowanych naukowców niemieckich? Ilu zbrodniarzy uniknęło w ten sposób odpowiedzialności? Praktycyzm nie po raz pierwszy zatriumfował nad sprawiedliwością. I tak właśnie toczy się świat.
(...)
„Wielcy wynalazcy” Marcina Jamkowskiego to książka bardzo inspirująca. Napisana w lekki i przystępny sposób, wzbogacona zabawnymi, całostronicowymi ilustracjami Macieja Szymanowicza, dzieciom spodoba się na pewno i będzie dla nich atrakcyjnym uzupełnieniem szkolnej wiedzy. A i rodzice mogą wynieść z lektury pożytek.

Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:

GDZIE GENIUSZ MA SERCE?

Ilustracje są pierwszorzędne, jak zresztą zwykle w książkach ilustrowanych przez Szymanowicza. Książka jest za to fatalnie wydana - papier jest strasznej jakości - cienki, błyszczący i mnący się od samego tylko przewracania kartek. Ogromna szkoda, że taka śliczna książka została wydana w tak słaby sposób.

• Dla dzieci
  • Książki dla dzieci
  • Dla Dzieci
  • Wypożyczyć - pierwszy raz
  • @ Dla maluszka i przedszkolaka
  • Dziecięce 2
  • F - Posiadam papier

Dodaj cytat z książki Wielcy wynalazcy