7 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny

W tej książce zebraliśmy opowieści o Afryce oglądanej z perspektywy podróżnika – nieśpiesznego przechodnia. Przemierzającego uważnie rozliczne kraje i niezmierzone przestrzenie. Chłonącego obrazy, poznającego dzieje, zwyczaje, religie, mity, obrzędy. A przede wszystkim chcącego zrozumieć drugiego człowieka. Reportaże, proza literacka, eseje, relacje z podróży znanych polskich – współczesnych –...

Reportaże, proza literacka, eseje, relacje z podróży znanych polskich – współczesnych – autorów. Wszystkie były publikowane w „Kontynentach” w latach 2012-2017. A kryterium ich doboru? Proste, jak to w „Kontynentach”: liczy się opowieść.
Zatem: Tu opowiada się o Afryce.
Dariusz Fedor
redaktor naczelny „Kontynentów”

Spis treści:
1. Marcin Jamkowski // Egipt – Samaen, egzorcysta Koptów
2. Wojciech Jagielski // Kongo – Chciałem płynąć Kongiem w dół
3. Marcin Kydryński // Liberia – Z umiłowania wolności
4. Piotr Lipiński // Etiopia – Czemu, Etiopio, skrywasz Arkę Przymierza?
5. Aleksandra i Jacek Pawliccy // Namibia – Himba
6. Krzysztof Środa // Maroko, czyli o delikatności
7. Bartek Sabela // Sahara Zachodnia. El Aaiun
8. Marek Pernal // Etiopia – Harar, sezon w piekle
9. Artur Gutowski // Tanzania – Czarni biali
10. Anna Arno // Maroko – Marznę w Maroku
11. Iza Klementowska // Mozambik – Dokąd, Portuguesa?
12. Marek Pernal // Wyspy Zielonego Przylądka – Sal. Tropem atrakcji

źródło opisu: https://magazynkontynenty.pl/produkt/afryka-opowiesci-podrozne/

źródło okładki: https://magazynkontynenty.pl/produkt/afryka-opowiesci-podrozne/

Petra | 2019-06-30
Przeczytana: 28 czerwca 2019

Smutna jest ta Afryka współczesna. Z każdej opowieści przebija wrażenie biedy i brudu. Często na porządku dziennym jest przemoc i korupcja. Są to reportaże szczere, odzierające Afrykę z afrykańskiego uroku. Urealniłam się.

kasiarzyna | 2019-05-25

Teksty nierówne. Czasem reportaże w stylu: “co widzi turysta przez okno”. Czasem piękne, mocne teksty jak Wojtka Jagielskiego o Kongu. Ciekawostka - jedyny, jaki kojarzę, reportaż o bliskim mi Madagaskarze.
Posłuchajcie prozy Jagielskiego:
“Mężczyźni Wagenia jak w czasach Conrada żyli z łowienia ryb. Ustawiali w rzece saki z bambusowych witek, w które nurt sam zapędzał ryby. Kobiety suszyły je potem na kamieniach i wiozły pirogami na targ w Kisangani.
Wizytę w wiosce zacząłem od audiencji u wodza. Tata Beaka nie miał jeszcze trzydziestki, a wodzowski pióropusz z papuzich piór i szta z małpich skór odziedziczył po ojcu, który rządził ludem Wagenia w czasach, gdy dorzecze Kongo było jeszcze własnością belgijskiego króla.
Zapytałem go, co znaczy być dobrym wodzem. - Wódz jest dla swojego ludu drogowskazem, przykładem do naśladowania - powiedział po dłuższej chwili zastanowienia. - Jeśli będzie złym człowiekiem, jego poddani również staną się złymi ludźmi”.