Ślązacy, Kaszubi, Mazurzy i Warmiacy - między polskością a niemieckośćią

Wydawnictwo: Instytut Zachodni
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

Ślązacy, Kaszubi, Warmiacy i Mazurzy to społeczności ludności rodzimej (miejscowej, autochtonicznej) od setek lat zamieszkujący obszary dzisiejszych ziem zachodnich i Północnych Polski. Burzliwe losy tej ludności spowodowały, iż stanowi ona typowy przykład grup pogranicza społecznego. Charakteryzuje je wielość tożsamości (można być np. polskim bądź niemieckim Ślązakiem lub jedynie Ślązakiem, Polakiem czy też Niemcem). Śląską czy też mazurską tożsamość tworzy w równym stopniu tutejszość, tzn. ślą

carecera | 2014-07-24

Książka daje ogólny ogląd na zjawisko budzenia się tożsamości regionalnych w Polsce. Szczególnie wartościowe są spojrzenia z wielu płaszczyzn, a także wyniki badań, rzucające światło na sprawy tak niemierzalne, jak np. stopień poczucia dumy z przynależności do grupy etnicznej, odczucia i wspomnienia przedstawicieli mniejszości etnicznych.

avonek | 2014-01-16
Na półkach: 2014, Antropologia, Przeczytane