Ponad wszystko

Wydawnictwo: Bukowy Las
Above All Things
literatura piękna
Ag2S

Rok 1924, światowej sławy wspinacz George Mallory podejmuje trzecią próbę zdobycia Mount Everestu. Jest bohaterem swoich czasów, nieustraszonym poszukiwaczem przygód obdarzonym niezwykłą sprawnością fizyczną, ogromną pasją i ambicją. Cała Anglia czeka na jego sukces, gdy tymczasem jego żona Ruth musi zmagać się z brzemieniem rozłąki. W tej pięknie napisanej powieści obraz legendarnej...

W tej pięknie napisanej powieści obraz legendarnej ostatniej wyprawy George’a Mallory’ego przeplata się ze wzruszającym opisem dnia z życia Ruth Mallory, czekającej w ich domu rodzinnym na wiadomość od męża. Opis ogromnego ryzyka himalajskiej wyprawy, ekstremalnie trudnych warunków i zmagań z ludzkimi słabościami kontrastuje tu z portretem trudnego małżeństwa, pełnego wielkiej miłości, ale naznaczonego rozłąką. Czerpiąc z bogatego materiału faktograficznego Tanis Rideout stworzyła wspaniałą, ponadczasową opowieść o obsesyjnym pragnieniu i rozdarciu wewnętrznym oraz o tym, jak wiele człowiek potrafi poświęcić w imię honoru, sławy i miłości.

źródło opisu: http://www.bukowylas.pl/

źródło okładki: http://www.bukowylas.pl/ksiazki/ponad-wszystko

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Ponieważ istnieje

Ponieważ istnieje – takimi słowami George Mallory, światowej sławy wspinacz, odpowiedział dziennikarzowi na pytanie, dlaczego chce zdobyć szczyt Mt. Everest. Wspinaczka wysokogórska w latach 20. XX wieku była sportem ekstremalnym i nijak miała się do możliwości dzisiejszych alpinistów. Zuchwali i odważni mężczyźni wybierali się na kilkutysięczniki odziani w tweedowe kurtki i wełniane rękawice. Pionierskie wyprawy dawały nauce informacje o tym, co dzieje się z ludzkim organizmem na ogromnych wysokościach, liczne ofiary podkreślały miarę poświęcenia dla sprawy.

Tanis Rideout zachwyciła się historią Ruth i George’a Mallorych – sławnego wspinacza i jego żony, czekającej na powrót męża z kolejnych wypraw. Zaimponowało mi zaangażowanie, z jakim zgłębiła historię tej rodziny. „Ponad wszystko” to psychologiczna powieść, oparta luźno na faktach z życia Mallorych, usiłująca przedstawić emocjonalne trudy, których doświadczali zarówno George, Ruth, jak również ludzie w ich najbliższym otoczeniu. Związek na odległość, tęsknota podszyta lękiem przed śmiercią ukochanego, obawa przed niespełnionymi oczekiwaniami, ale też historia pięknej i intensywnej miłości, to tylko niektóre wątki poruszone przez autorkę. Przeżycia bohaterów obserwujemy z dwóch stron: Ruth, czekającej z dziećmi w domu i George’a wraz z jego towarzyszami podczas decydującej kolejnej próby zdobyci Mt. Everestu.

Nie znałam wcześniej postaci George’a Mallory’ego, nie interesowałam się nigdy wspinaczką, a powieść silne oddziałała na moją wyobraźnię, mocno zżyłam się z bohaterami. Dużym plusem jest to, że żadna z postaci nie jest przerysowana ani nazbyt ckliwa. Jest to książka, którą czyta się raz, ale z wielką przyjemnością i doznaniem na pograniczu lektury lekkiej i skłaniającej do pogłębionej refleksji.

Anna Kaczmarczyk

Przemek | 2018-03-11
Przeczytana: luty 2018

"Ponad wszystko" jest książką napisaną przez początkująca kanadyjską pisarkę Tanis Rideout. Pod tym, przynajmniej dla mnie, bardzo mało wyróżniającym się tytułem, kryje się beletryzowana historia człowieka nietuzinkowego - George'a Mallory'ego, brytyjskiego historyka, którego pasją była wspinaczka wysokogórska. Powziął on ambitny cel zdobycia najwyższej góry na Ziemi - Czomolungmy. Na naszym rynku istnieje "konkurencyjna" pozycja napisana przez poczytnego brytyjskiego autora - Jeffrey'a Archera'a. Tanis Rideout spojrzała na osobę George'a Mallory'ego oczami jego żony i wg mnie jest to odświeżające ujęcie tematu.
Możecie się zastanawiać, cóż jest tak interesującego w kolejnej osobie, która chciałaby zdobyć Mount Everest. Otóż Mallory podejmował swe próby w latach 1921-1924, a więc na blisko 30 lat przed pierwszym potwierdzonym wejściem na ten szczyt.
No więc zapowiada się interesująco. A jak jest na prawdę? Chciałbym sobie trochę ponarzekać na "Ponad wszystko", ale jest...

olga | 2017-05-13
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Brytyjczycy to naród wielkich eksploratorów, nie bez powodu swego czasu należała do nich jedna czwarta część świata. Ale to Amerykanin z początkiem XX wieku zdobył biegun północny, a w drodze na południowy kilka lat później wyprzedził ich Norweg. Ambitnym wyspiarzom pozostało już tylko coraz łakomiej spoglądać ku niedosiężnym jak dotąd szczytom Himalajów. Zjednawszy sobie Dalajlamę i uzyskawszy jego błogosławieństwo, podjęli się wkrótce zdobycia najwyższego szczytu świata - góry zwanej od ich rodaka Everest. Nie powiodło im się za pierwszym razem, druga próba również zakończyła się fiaskiem.

Jest rok 1924 i właśnie wyrusza kolejna, trzecia wyprawa - o niej właśnie jest mowa w tej książce - wyprawa, mająca w założeniu być tą ostatnią - ponieważ jej uczestnicy wierzą, że tym razem, bogatsi w doświadczenie i lepiej przygotowani, wreszcie dopną swego.

Wśród nich jest George Leigh Mallory, uczestnik dwóch poprzednich ekspedycji, skądinąd skromny nauczyciel historii z Charterhouse, a...

książek: 1952
Agnieszek | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Przeczytać może tę książkę prawie każdy, napisać ją musiał ktoś zafascynowany ludźmi. Pójść w ślady wspinaczy może zaś mało kto.
Na szczęście.

Rzecz mówi o cenie. Za własne marzenia, rozdacie między dwiema miłościami. O odpowiedzialności, ryzyku, intymnym świecie kobiet i mężczyzn. I o niemożności zrozumienia.

Elegancko opowiedziana historia, z herbatą i konwenansami dziś już może irytującymi jest po prostu wiarygodna.

Lektura w sam raz na ferie.

Anna | 2016-01-18

Dość ciekawie ukazane trudy wysokogórskiej wspinaczki oraz ogromnej pasji do gór. Jednak styl pisania jakiś taki... nudnawy, ciężko mi się czytało.

Alexandra | 2016-01-08
Przeczytana: grudzień 2015

,Ponad wszystko" to nieprzeciętna i poruszająca opowieść o miłości, pasji i dokonywaniu trudnych wyborów. O obsesyjnych pragnieniach, które zagłuszają głos rozsądku. Wzruszająca i pozwalająca zrozumieć, że niektóre marzenia są tak wielkie, że stawiamy je ponad wszystko inne, gotowi zapłacić każdą cenę za ich realizację. Pokazująca piękno i niebezpieczeństwo Himalajów i ich wpływ na alpinistów- Polecam.

Muminka | 2015-07-31
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 31 lipca 2015

Zdobywanie niedostępnych szczytów górskich to dla niektórych ludzi pasja trudna do zrozumienia.
Przecież wspinacze narażają swoje życie i zdrowie goniąc za mirażem. Ileż to alpinistów zginęło przy próbach wspinaczki na koronę Ziemi. George Mallory jest pśród tych, których zabrały góry. Kulisy jego ostatniego, trzeciego podejścia do zdobycia Mount Everest wraz z tragicznym finałem tej wyprawy stanowią większą część fabuły powieści. Książżka rozpada się na dwie częśći. Z jednej strony mamy drobiazgowy opis przygotowań do wyprawy, historięposzczególnych obozów, sprawy organizacyjne, wybór Szerpów na tragarzy, z drugiej zaś historię opuszczonej przez mallory'ego rodziny, portret dzielnej Ruth, która stara się prowadzić gospodarstwo i podtrzymywać więź z małżónkiem. Prototyp kobiety, której mąż w XXI wieku wyemigruje z Polski „za chlebem”.
Oczywiscie rozpad takiego małżeństwa wydaje się nieunikniony, skoro najmłodsze dzieci ojca nie pamiiętają, nie mają związanych z nim wspomnień,...

kodoga | 2015-02-04
Przeczytana: 29 stycznia 2015

O tym jak przebiegały próby zdobycia (wtedy jeszcze niezdobytego) Mont Everest tuż po Wielkiej Wojnie, o tym jakim trzeba być człowiekiem, żeby się na taki wyczyn poważyć, o tym czym dla himalaistów była/jest(?) ta Góra i o tym czym Ona jest dla ich najbliższych, wreszcie o tym, czy himalaista to bohater czy może egoista?
Wciąga bardzo, a w trakcie lektury po głowie wciąż tłukła mi się piosenka "....góry wysokie, co im z wami walczyć każe....."

Anka82 | 2014-09-01

Początkowo książka nuży, rozleniwia czytelnika, nawet skłania do porzucenia, jednak wraz z krokami zbliżającymi bohaterów do zdobycia szczytu, wciąga ona coraz mocniej i wywołuje emocję, pozwala zrozumieć sens i bezsens ludzkich pragnień....

Natasha Natblue | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Na zapoznanie się z niektórymi pozycjami potrzeba czasu, odpowiedniego nastroju, chwili wyciszenia. Książka Tanisy Rideout pod tytułem "Ponad wszystko" intrygowała mnie od dnia swojej premiery, jednak dopiero niedawno poczułam, że nadszedł najlepszy moment na zagłębienie się w jej lekturę. Intuicja podpowiadała mi, że historia George'a Mallory'ego nie będzie należała do prostych, łatwych czy przyjemnych.  A już od pierwszych stron odnosiłam wrażenie, że dzieło Tanisy Rideout mocno odciśnie się w mojej głowie i nie zapomnę o niej jeszcze przed długi, długi czas.

Początkowo nie miałam pojęcia, że czytam książkę opartą na faktach. Byłam pewna, że postać George'a Mallory'ego, jego żony oraz kompanów towarzyszących mu podczas wspinaczek to postacie całkowicie fikcyjne. Kiedy w trakcie lektury dowiedziałam się o swoim mylnym przekonaniu, byłam w ogromnym szoku. Historia momentalnie nabrała innego znaczenia, kiedy miałam świadomość, że czytam o ludziach, którzy są tak naprawdę...

Carolina | 2014-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Książka jest dobra, nawet całkiem dobra, ale do bardzo dobrej moim zdaniem jej daleko. Przyznam, że na początku, nim przyzwyczaiłam się do stylu autorki i zmian narracji (z narratora wszechwiedzącego na narrację [pierwszoosobową), po prostu się męczyłam, potem już jakoś poszło, ale nie poddałam się tylko dlatego, że byłam bardzo ciekawa zakończenia, a raczej tego, jak rozpisała je autorka, bo losy George'a Mallory'ego znałam już od dawna. Wielki ukłon w stronę autorki za research - naprawdę, odwaliła tutaj kawał dobrej roboty. I chyba na tym koniec moich ukłonów, bo, niestety, nie bardzo wiem, za co więcej ją pochwalić. Postacie mnie do siebie nie przekonały - ze wszystkich tylko George miał jakieś znamiona własnego, uczciwie wykreowanego charakteru. Ruth, której słowa powinny być ciekawą odskocznią od Everestu głównie tylko irytowała. Irytował Odell, Norton, Somervell, dzieci, Cottie, Vi. Ze wszystkich postaci na plus wypadli w sumie tylko George i Sandy (w sumie to zmieniam...