Kamerdyner

Wydawnictwo: Marginesy
The Butler
Wil Haygood
Ag2S

Czarne plecy zgięte wpół w Białym Domu i idealnie prosty kręgosłup moralny kamerdynera stały się kanwą filmowej epopei Czarnej Ameryki. Na jego twórców ma spaść deszcz Oscarów, trafiających dotąd tylko w białe dłonie. Dziennikarz „Washington Post”, szukających pereł przed wyborami w 2008 roku, znajduje diament. Opublikowana na pierwszej stronie gazety historia segregacji rasowej opowiedziana...

Dziennikarz „Washington Post”, szukających pereł przed wyborami w 2008 roku, znajduje diament. Opublikowana na pierwszej stronie gazety historia segregacji rasowej opowiedziana przez leciwego Eugene’a Allena, który ponad trzy dekady służył ośmiu prezydentom, porusza sumienie Ameryki.

Jednym uchem słyszał najważniejsze rozmowy świata, drugim- krzyk swoich braci wołających o prawa obywatelskie. Tę dramatyczną postać Forest Whitaker zagrał, zdaniem krytyków, fenomenalnie. A z obsadzoną w roli filmowej Oprah Winfrey stworzył duet, jakiego dawno nie oglądaliśmy w kinie. Sukces filmu to zasługa talentu i determinacji reżysera Lee Danielsa, by opowiedzieć tę mądrą i wzruszającą historię.

źródło opisu: http://marginesy.com.pl/

źródło okładki: http://marginesy.com.pl/

Gosia | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Wypożyczając "Kamerdynera" Wila Haygooda oczekiwałam raczej krótkiej biografii (sądząc po rozmiarach książki) Eugene'a Allena - czarnoskórego kamerdynera, który w czasie swego życia pracował dla ośmiu prezydentów USA. Książka jest jednak bardziej zapisem historii spotkań autora ze słynnym kamerdynerem, trochę też powstawania reportażu, zawiera tylko krótkie streszczenie losów Allena. Poza tym to opis powstawanie filmu i trudności z tym związanych, krótka historia czarnoskórych aktorów i reżyserów w Hollywood. Ciekawym uzupełnieniem lektury są zdjęcia.
Książkę tę można traktować tylko jako wstęp i zachętę do obejrzenia filmu i w tym zakresie myślę, że spełnia swoje zadanie, ale poza tym raczej mnie rozczarowała, bo opis sugeruje inną zawartość.

kajsa | 2013-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2013

"Kamerdyner" to epicka lekcja historii USA,w której takim swoistym przewodnikiem po niej staje się Eugene Allen - kamerdyner ośmiu prezydentów,który od najmłodszych lat boryka się z niesprawiedliwością rasową,i poniekąd przyzwyczaja do niej,a nawet daje jej swego rodzaju przyzwolenie.
Dopiero u schyłku życia,gdy jest jednym z najbardziej szanowanych kamerdynerów Ronalda Reegana,uświadamia sobie,że droga,którą wybrał to konformizm w najczystszej postaci.

Roland | 2016-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2016

Za zasłoną dziejów

Dzieje historii widziane oczyma kamerdynera. O segregacji rasowej w Stanach Zjednoczonych napisano nie jedną pozycję. Oczywiście lata tych haniebnych czynów opowiadane były z różnych perspektyw. Jednakże tak niezwykłej strony opowieści czytelnik na pewno nie doświadczył. Otóż patrzymy z punktu widzenia czarnoskórego kamerdynera, który służył ośmiu prezydentom. Jak to w świecie kina bywa, interesujące, wzruszające, nie pozostawiające nikogo obojętnym historie stają się kanwą wielu filmów. Nie inaczej jest w przypadku kamerdynera Eugena Allena, którego historia posłużyła do nakręcenia filmu z doborową obsadą pod tytułem „Kamerdyner”.

O czym w skrócie jest niniejsza książka? Dziennikarz „Washington Post”, szukając pereł przed wyborami w 2008 roku, znajduje diament. Opublikowana na pierwszej stronie gazety historia segregacji rasowej opowiedziana przez leciwego Eugene’a Allena, który ponad trzy dekady służył ośmiu prezydentom, porusza sumienie Ameryki.

...

eduko7 | 2014-05-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 29 maja 2014

To nie jest typowa biografia. Autor przedstawia nam raczej własną relację z różnych ważnych wydarzeń w życiu głównego bohatera - Eugene'a Allena. Czyni to tak dyskretnie jak dyskretny był tytułowy kamerdyner 8 prezydentów USA. Jednocześnie pozwala nam lepiej poznać historię USA z perspektywy "wielkiej polityki" i "przedstawicieli średniej klasy".
Przybliża też kulisy powstania filmu "Kamerdyner". Warto przeczytać i obejrzeć film - stanowią wzajemnie uzupełniającą się całość.

bewelka86 | 2014-03-06
Przeczytana: 06 marca 2014

Kiedy sięgałam po "Kamerdynera" spodziewałam się czegoś w rodzaju biografii Eugene'a Allena - człowieka, który służył ośmiu prezydentom Stanów Zjednoczonych. Liczyłam na ciekawostki o życiu w Białym Domu, o głowach państwa i ich żonach. Tymczasem dostałam zaledwie skąpe streszczenie losów Allena: kiedy się urodził, od kiedy pracował przy Penlynn 1600 i właściwie ... to tyle!

Tak naprawdę "Kemerdyner" to opis tego jak powstawał film zainspirowany opowieścią Eugene'a Allena plus krótka historia obecności czarnoskórych aktorów w Hollywood. Do tego parę słów o segregacji rasowej, o wyborach z 2008 roku i przeżyciach związanych z wyborem Obamy na prezydenta.

"Kamerdyner" to raczej uzupełnienie filmu niż osobna lektura. Owszem, zachęca do zapoznania się z ekranową historią, jednak o prawdziwym bohaterze naprawdę mało opowiada.

Autor wspomina swoje pierwsze spotkanie z czarnoskórym kamerdynerem tuż przed wyborami w 2008 roku. Przytacza fragmenty ich rozmowy i to, co wydarzyło się po...

Mrs_Avaler | 2013-12-28
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Podziw, zaskoczenie, zdumienie... określenia, które nasuwają się nie tylko po przeczytaniu "Kamerdynera", ale przede wszystkim w trakcie tej czynności. Haygood przedstawił tak naprawdę nieznaną dotąd historię czarnoskórego kamerdynera, który usługiwał ośmiu prezydentom: od Trumana do Reagana, nie licząc artykułu, o którym i tak nie było zbyt głośno w Polsce. Książka składa się z kilku części: przedstawienia życia Allena, przedstawieniu sytuacji ciemnoskórych aktorów w Ameryce, nieco ciekawostek z planu filmowego powstającej adaptacji pod tym samym tytułem, a na końcu podsumowanie rządów wspomnianych wcześniej prezydentów. Jest to lektura napisana przystępnym językiem, czyta się ją w miarę szybko, a przede wszystkim przyjemnie. Co najważniejsze, Haygood znalazł oryginalny temat, tak ważny, a jak dotąd nie odkryty, z którym, moim zdaniem, świetnie sobie poradził. Warto sięgnąć po tę pozycję, bo opisuje człowieka, który patrzył na historię, zmieniający się świat, odgrywając przy tym...

Koralina | 2015-09-30
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

„To taka staroświecka, anachroniczna nazwa – „kamerdyner”. Ktoś, kto ludziom służy, kto widzi, ale nie widzi; ktoś, kto umie odczytywać nastroje tych, którym służy. Postać w cieniu.”

Tytułowy kamerdyner to Eugene Allen, który ponad trzy dekady służył ośmiu prezydentom USA…

I choć książka pozostawia po sobie niedosyt informacji, warto pochylić się nad historią tego niezwykle dyskretnego i skromnego człowieka oraz poznać kulisy powstawania filmu inspirowanego jego biografią!

Anita | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Według słownika PWN kamerdyner to „lokaj w dawnych możnych domach nadzorujący prace porządkowe i podawanie do stołu lub osobisty lokaj pana domu”. Brzmi zwyczajnie. Natomiast Wil Haygood kamerdynera opisuje następująco „ktoś, kto ludziom służy, kto widzi, ale nie widzi, ktoś, kto umie odczytywać nastroje tych, którym służy. Postać w cieniu.”
Will Haygood przedstawia kamerdynera jako postać niezwykłą, ponadprzeciętną, przez wielkie „K”. Taki właśnie był Eugene Allen, kamerdyner, który po śmierci przez jedno z czasopism został okrzyknięty „dyskretnym maszynistą teatralnym, który pomagał trwać przedstawieniu w najważniejszym ze wszystkich politycznym teatrze”. Will Haygood w opowieści z elementami reportażu przedstawił swoją znajomość z Eugene Allenem, ale także kulisy powstawania filmu o takim samym tytule, który został zainspirowany właśnie postacią Allena. Z jednej strony „Kamerdyner” przedstawia życiorys Eugene Allena, ale także porusza problem segregacji rasowej, w pewien sposób...

Kinga | 2015-10-16
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 października 2015

Pomysł na opisanie takiej, a nie innej historii bardzo dobry. Zawiodłam się jednak na formie jej przekazu. Momentami wydawała się dość nudna i wolno się ją czytało. Na uwagę zasługują na pewno zdjęcia pojawiające się w książce, które podkreślają jej wyjątkowy charakter. Generalnie dość przeciętna książka jeśli chodzi o styl autora. Uważam, że historia głównego bohatera, kamerdynera w Białym Domu, mogłaby być przedstawiona inaczej, w bardziej intrygujący sposób.

Muminka | 2015-02-02
Na półkach: Przeczytane, WYZWANIE 2014, 2015
Przeczytana: 02 lutego 2015

"Powieść reporterska" głosi okładka. Przyznam się że spodziewałam się czegoś więcej. Nie jest to scenariusz filmu, tylko zbieranie faktów i podzielenie się z czytelnikami osławionego artykułu prasowego o legendarnej postaci, szarej eminencji Białego Domu, która służyła u ośmiu amerykańskich prezydentów i była świadkiem historycznych wydarzeń. Ta pozycja tez traktuje o powstającym w oparciu o tę historię filmie, do którego zaangażowano wiele wybitnych postaci- m.in Oprah Winfrey, Alana Rickmana, Johna Cusacka i Vanessę Redgrave. Mamy więc smakowite fotosy z planu a na końcu przedstawiono sylwetki prezydentów. Ambicją autora było też przybliżenie tła społeczno-obyczajowego epoki w której działał Ku Klux Klan i segregacja rasowa odbijała swoje piętno w każdej sferze życia. Najbardziej interesowały mnie "czasy Camelotu" czyli krótka prezydentura J.F. Kennedy'ego. Okazuje się że sam Eugene Allen pieczołowicie przechowywał pamiątki po kilkudziesięciu latach pracy, miał listy...