Kontakt

Dominika

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bianka | 2015-06-21
Przeczytana: 1999 rok

Najpierw oglądałam film, który jest absolutnie fantastyczny i który do dziś jest jednym z moich ulubionych filmów. Oczywiście mam go dziś w swojej filmotece, ale pamiętam, że po raz pierwszy wypożyczyłam go z wypożyczalni kaset VHS (niesamowicie zdarta taśma!) więc musiało to być bardzo dawno. Zakładam, że może nawet w zeszłym tysiącleciu skoro film został nakręcony w 1997 r. ;D Robi duże wrażenie, a wszystko co tam się dzieje wydaje się wiarygodne - mogłoby zdarzyć się naprawdę i to w dzisiejszym świecie! Zafascynowało mnie to.
Potem na jakimś dziwacznym stoisku na bazarze wygrzebałam tę książkę. To było dawno temu, ale pamiętam swoje wrażenia. Przede wszystkim szybko zrozumiałam, że autorem jest prawdziwy naukowiec. Napracował się więc, żeby ta historia była wiarygodna. Problem w tym, że kiedy to czytałam byłam bardzo młoda. Przeczytałam ją do końca, ale pamiętam, że zajęło mi to bardzo dużo czasu. Przede wszystkim dlatego, że ta książka zawierała bardzo dużo pojęć z fizyki i...

Zuba | 2017-07-05
Przeczytana: 27 czerwca 2017

Gdybym miała uratować z pożaru tylko trzy książki, "Kontakt" byłby jedną z nich. To już znaczy dużo. Co więcej, czytałam go wielokrotnie, a teraz kiedy trafiła mi się możliwość posłuchania wersji czytanej przez Jodie Foster (odtwórczynię głównej roli w ekranizacji), znów się skusiłam. Minęło 20 lat od premiery, z perspektywy kosmicznej to mgnienie oka, z perspektywy mojego życia szmat czasu.

Dla tych, którzy nie znają tego tytułu, napiszę skrót fabuły. Główna bohaterka, Ellie Arroway, jest astrofizykiem obserwującym Kosmos w poszukiwaniu sygnałów świadczących o istnieniu pozaziemskiego inteligentnego życia. Sygnał taki nadchodzi wzbudzając entuzjazm badaczy, zainteresowanie polityków i wzmożoną aktywność różnego rodzaju religijnych guru. Na dodatek okazuje się, że odebrany sygnał to odbity z powrotem pierwszy przekaz telewizyjny z roku 1936. Domyślcie sie sami, kto wtedy miał możliwość i ambicje transmitowania swoich osiągnięć. Na tym nie koniec, obca forma inteligencji zakodowała...

Krzysztof Baliński | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gatunek literacki science fiction wciąż mnie zaskakuje, mimo, że już parę książek przeczytałem. Co jest najciekawsze? To co lubię motywy filozoficzne w tego typu literaturze. Niby sobie taki autor wypisuje o kosmitach, i w ogóle o kosmosie, a jak się dobrze w to wczytać, to wychodzi z tego czysta filozofia. A takie intelektualne zabawy ja po prostu uwielbiam.
Tutaj w książce zatytułowanej „Kontakt” jest tak samo. Niby ta książka jest o tym, że kosmici z planety Vega powiedzieli nam "a kuku" i coś z tego wynikło.

Jednak jak się dobrze w to wczytać to się okazuje, że Carl Sagan rozpracował tutaj dobrze znaną platońską metaforę jaskini, którą Platon opisał w swoim „Państwie”. Siedzą kolesie, kręcą w kółko, w tej jaskini, a wiadomo jak to w jaskini ciemno i zimno. Nagle jeden jakimś czortem zostaje stamtąd wyciągnęty na słoneczko. No i widzi, że tam po za tą jaskinia jest ładnie, widno i cieplutko, no a potem wpadł z powrotem do tej jaskini. No i opowiada kumplom jak było, a ci...

ira | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 lipca 2012

Nigdy nie myślałam, że tak łatwo będzie mi się czytało książkę, w której tytuły rozdziałów brzmią np. "Precesja punktów równonocy" czy "Oscylator harmoniczny".
A jednak "Kontakt" przeczytałam w ciągu trzech dni, niemal jednym tchem.
Powieść o nas samych, o Istocie, o uświadomieniu sobie rzeczy ważnych. O matematyce i radioastronomii. O polityce światowego formatu i o społeczeństwie. O religii i nauce.
Nie zrażajcie się trudniejszymi fragmentami o fizyce czy matematyce. Nie zrażajcie się ZSRR, dyskietkami i dalekopisami. "Kontakt" naprawdę warto przeczytać.

Ramzes1988 | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Bardzo ciekawa, i rzetelnie pokazana od naukowego punktu widzenia książka, o tym jak potencjalnie może wyglądać kontakt z pozaziemską cywilizacją.
Autor, który z wykształcenia jest fizykiem wprowadza nas w meandry fizycznych teorii, przyznam, że początek książki jest dość ciężki, ale z pewnością warto przebrnąć.
Główna bohaterka, Ellie Arroway jest naukowcem, który pracuje na codzień w projekcie szukającego życia w kosmosie. Pewnego dnia udaje się odebrać wiadomość, która po odszyfrowaniu okazuje się wizerunkiem człowieka, który w teorii od dawna już nie żyje.
Cały świat, od Stanów Zjednoczonych, przez Związek Radziecki po Japonię,Chiny czy Indie łączy swoje wysiłki i przede wszystkim pieniądze, aby zbudować maszynę (wg projektu jaki dostajemy od Obcych)i ruszyć na eksplorację nieznanego nam świata.
Tak jak wspominałem, ta książka to nie tylko bardzo interesująca, i ciekawa fabuła, ale też pozycja popularno-naukowa, gdyż autor nie popuszcza tu za mocno swojej fantazji, stara się...

Pablos | 2014-05-11
Na półkach: Przeczytane, [2014]
Przeczytana: 10 maja 2014

Z uczuciem lekkiego wstydu i przykrością dołączę do tych czytelników, którzy nad książkę Carla Sagana przedkładają film z Jodie Foster. Tak, tak, wiem, sam to mawiam co jakiś czas: film nigdy nie będzie lepszy od książki! Jasne, jednak w tym wypadku nie chodzi tyle o to, co jest lepsze, a zwyczajnie to, co jest o wiele, wiele łatwiejsze w odbiorze.

"Kontakt" przedstawia historię naukowca, doktor Ellie Arroway, kobiety, która poświęciła swoją karierę dla dość wyśmiewanej wśród innych jajogłowych teorii kontaktu z cywilizacją pozaziemską. Zaangażowała się w projekt Argus, w filmie bodajże przemianowany na znacznie jaśniejszą dla czytelnika nazwę: SETI. Carl Sagan przygotował opowieść bardzo rozbudowaną, gdzie na czynniki pierwsze rozkłada różne ciekawe teorie, przedstawia naukę w czystej postaci, ale... No właśnie, jest jedno ale. Autor z pewnością świetnie się spisał, bowiem element "science" w książce wcale do zrozumienia trudny nie jest. Nie sam w sobie. Gorzej, że sposób...

xonerpl19 | 2013-11-01
Przeczytana: 19 października 2013

Dzieło absolutnie genialne i uniwersalne. Świetna powieść SF, autor- naukowiec, fizyk, astronom, a więc książka pełna jest trudnego, naukowego słownictwa. Nie należy się jednak z tego powodu zniechęcać, a książkę dobrze się czyta, nawet w niedobrym tłumaczeniu autorstwa Michała Bończy. Książka dobrze pokazuje też ludzki umysł, wiecznie opanowany przez rozmaite sprzeczności. Porusza temat absolutnego sceptyzmu, który nie pozwala na zrozumienie rzeczy trudnych do zrozumienia, a także mówi o tym, że nie wszystko jest czarne lub białe. Dla mnie wielkie dzieło, polecam, świetna lektura.

lbadura | 2017-08-30
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Bardzo długo zanosiłem się z zamiarem aby przeczytać, lub raczej przesłuchać tą książkę w formie audiobooka. W końcu nadarzyła się okazja. Co prawda wersja którą słuchałem była wersją skróconą, ale za to w wykonaniu samej Jodie Foster. Filmu nigdy nie widziałem, no może za wyjątkiem trailera, także wiedziałem, że Jodie Foster grała w filmie główną postać. Carl Sagan jako autor jest mi też dobrze znany, obejrzałem kiedyś częściowo serię dokumentalną jego autorstwa pt. „Cosmos”. Również w tej serii Sagan spekuluje na temat życia pozaziemskiego.

Dokonałem małego researchu na temat tej książki, oraz przeczytałem notkę biograficzna autora.

Koncepcja na podstawie której powstała książka ma swój początek w 1979 roku. Wtedy Carl Sagan wraz ze swoją przyszłą żoną pracował na scenariuszem filmowym do filmu pt. „Contact”. Koncepcja filmu nie została nie została jednak zrealizowana, Sagan i Ann Duryan zaprzestali pracować nad scenariuszem. Kilka lat przeleżała w szufladzie aż w roku 1985...

Kamil | 2018-08-03
Na półkach: Sci-Fi, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Jako wielki fan filmu Roberta Zameckisa z 1997 roku będącego oczywiście adaptacją wybitnej powieści Carla Sagana, nie mogłem przejść obojętnie obok pierwowzoru.

Pierwsze wrażenia nie były jednak pozytywne. Książka jest zdecydowanie trudniejsza w odbiorze. Dużo w niej specjalistycznych sformułowań z dziedzin fizyki oraz astronomii. Poruszane są zagadnienia, w których czasem ciężko się zorientować. Czuć dobitnie, że autorem jest naukowiec.
Jednakże im dalej zagłębiałem się w historię tym robiło się ciekawiej. Kompletnie nie przeszkadzał mi fakt, iż wcześniej widziałem ekranizację. Różni się ona bowiem dość znacząco od oryginału.
Ostatnie rozdziały to moim zdaniem majsterszyk. Tym bardziej jeśli uświadomimy sobie, że książka została napisana w 1985(!) roku. Sagan niesamowicie to wszystko wymyślił i obrazowo opisał.
Wspaniałe w tej powieści jest przede wszystkim to, że mimo iż opowiada o kontakcie z cywilizacją pozaziemską to ciągle mamy wrażenie, że to rzeczywiście mogłoby się...

adiafora | 2014-05-08
Przeczytana: 08 maja 2014

Od razu napiszę, co mi się bardzo nie podobało, bo to ważne, szczególnie dla ludzi rozmiłowanych w nauce, którzy trochę więcej niż sam tłumacz na temat astronomii wiedzą. Książka ma te naukowe fragmenty, "osobliwość", "wartość odwrotnie proporcjonalna do sześcianu odległości", z którymi Bończa zwyczajnie sobie nie poradził. Tłumaczenie fatalne - to mało powiedziane! Ale - i to ważne ale - tylko te fragmenty nie domagają. Cała reszta książki, moim zdaniem, przetłumaczona jest nawet lepiej niż przekład Jabłońskiego.

Co do fabuły natomiast, Carl Sagan stworzył arcydzieło w swojej klasie. Idealnie wyważone wątki nauki, religii, filozofii, rozważań nad rodzajem ludzkim i inteligencją pozaziemską tworzą wielobarwny i głęboki świat głównej bohaterki. Przy tych wszystkich wzniosłych ideach nie brakuje odrobiny pragmatyczności, żeby się za szybko od ziemi nie odrywać. Czytelnik dostaje wszystko w idealnych proporcjach: jest akcja, są rozmowy, które popychają akcję naprzód, są wątpliwości i...