Kontakt

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Contact
kontakt kosmos sagan
Robert

"Jedna z najlepszych powieści science fiction, jakie kiedykolwiek napisano na temat kontaktu z pozaziemską inteligencją. Sagan odwołuje się do swojej wiedzy naukowej, by wiarygodnie pokazać, jak ów kontakt mógłby wyglądać." ("Sydney Daily Telegraph")

Bianka | 2015-06-21
Przeczytana: 1999 rok

Najpierw oglądałam film, który jest absolutnie fantastyczny i który do dziś jest jednym z moich ulubionych filmów. Oczywiście mam go dziś w swojej filmotece, ale pamiętam, że po raz pierwszy wypożyczyłam go z wypożyczalni kaset VHS (niesamowicie zdarta taśma!) więc musiało to być bardzo dawno. Zakładam, że może nawet w zeszłym tysiącleciu skoro film został nakręcony w 1997 r. ;D Robi duże wrażenie, a wszystko co tam się dzieje wydaje się wiarygodne - mogłoby zdarzyć się naprawdę i to w dzisiejszym świecie! Zafascynowało mnie to.
Potem na jakimś dziwacznym stoisku na bazarze wygrzebałam tę książkę. To było dawno temu, ale pamiętam swoje wrażenia. Przede wszystkim szybko zrozumiałam, że autorem jest prawdziwy naukowiec. Napracował się więc, żeby ta historia była wiarygodna. Problem w tym, że kiedy to czytałam byłam bardzo młoda. Przeczytałam ją do końca, ale pamiętam, że zajęło mi to bardzo dużo czasu. Przede wszystkim dlatego, że ta książka zawierała bardzo dużo pojęć z fizyki i...

Krzysztof Baliński | 2014-02-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Gatunek literacki science fiction wciąż mnie zaskakuje, mimo, że już parę książek przeczytałem. Co jest najciekawsze? To co lubię motywy filozoficzne w tego typu literaturze. Niby sobie taki autor wypisuje o kosmitach, i w ogóle o kosmosie, a jak się dobrze w to wczytać, to wychodzi z tego czysta filozofia. A takie intelektualne zabawy ja po prostu uwielbiam.
Tutaj w książce zatytułowanej „Kontakt” jest tak samo. Niby ta książka jest o tym, że kosmici z planety Vega powiedzieli nam "a kuku" i coś z tego wynikło.

Jednak jak się dobrze w to wczytać to się okazuje, że Carl Sagan rozpracował tutaj dobrze znaną platońską metaforę jaskini, którą Platon opisał w swoim „Państwie”. Siedzą kolesie, kręcą w kółko, w tej jaskini, a wiadomo jak to w jaskini ciemno i zimno. Nagle jeden jakimś czortem zostaje stamtąd wyciągnęty na słoneczko. No i widzi, że tam po za tą jaskinia jest ładnie, widno i cieplutko, no a potem wpadł z powrotem do tej jaskini. No i opowiada kumplom jak było, a ci...

Ramzes1988 | 2016-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2016

Bardzo ciekawa, i rzetelnie pokazana od naukowego punktu widzenia książka, o tym jak potencjalnie może wyglądać kontakt z pozaziemską cywilizacją.
Autor, który z wykształcenia jest fizykiem wprowadza nas w meandry fizycznych teorii, przyznam, że początek książki jest dość ciężki, ale z pewnością warto przebrnąć.
Główna bohaterka, Ellie Arroway jest naukowcem, który pracuje na codzień w projekcie szukającego życia w kosmosie. Pewnego dnia udaje się odebrać wiadomość, która po odszyfrowaniu okazuje się wizerunkiem człowieka, który w teorii od dawna już nie żyje.
Cały świat, od Stanów Zjednoczonych, przez Związek Radziecki po Japonię,Chiny czy Indie łączy swoje wysiłki i przede wszystkim pieniądze, aby zbudować maszynę (wg projektu jaki dostajemy od Obcych)i ruszyć na eksplorację nieznanego nam świata.
Tak jak wspominałem, ta książka to nie tylko bardzo interesująca, i ciekawa fabuła, ale też pozycja popularno-naukowa, gdyż autor nie popuszcza tu za mocno swojej fantazji, stara się...

Pablos | 2014-05-11
Przeczytana: 10 maja 2014

Z uczuciem lekkiego wstydu i przykrością dołączę do tych czytelników, którzy nad książkę Carla Sagana przedkładają film z Jodie Foster. Tak, tak, wiem, sam to mawiam co jakiś czas: film nigdy nie będzie lepszy od książki! Jasne, jednak w tym wypadku nie chodzi tyle o to, co jest lepsze, a zwyczajnie to, co jest o wiele, wiele łatwiejsze w odbiorze.

"Kontakt" przedstawia historię naukowca, doktor Ellie Arroway, kobiety, która poświęciła swoją karierę dla dość wyśmiewanej wśród innych jajogłowych teorii kontaktu z cywilizacją pozaziemską. Zaangażowała się w projekt Argus, w filmie bodajże przemianowany na znacznie jaśniejszą dla czytelnika nazwę: SETI. Carl Sagan przygotował opowieść bardzo rozbudowaną, gdzie na czynniki pierwsze rozkłada różne ciekawe teorie, przedstawia naukę w czystej postaci, ale... No właśnie, jest jedno ale. Autor z pewnością świetnie się spisał, bowiem element "science" w książce wcale do zrozumienia trudny nie jest. Nie sam w sobie. Gorzej, że sposób...

ira | 2012-07-22
Na półkach: Przeczytane, 2012
Przeczytana: 22 lipca 2012

Nigdy nie myślałam, że tak łatwo będzie mi się czytało książkę, w której tytuły rozdziałów brzmią np. "Precesja punktów równonocy" czy "Oscylator harmoniczny".
A jednak "Kontakt" przeczytałam w ciągu trzech dni, niemal jednym tchem.
Powieść o nas samych, o Istocie, o uświadomieniu sobie rzeczy ważnych. O matematyce i radioastronomii. O polityce światowego formatu i o społeczeństwie. O religii i nauce.
Nie zrażajcie się trudniejszymi fragmentami o fizyce czy matematyce. Nie zrażajcie się ZSRR, dyskietkami i dalekopisami. "Kontakt" naprawdę warto przeczytać.

xonerpl19 | 2013-11-01
Przeczytana: 19 października 2013

Dzieło absolutnie genialne i uniwersalne. Świetna powieść SF, autor- naukowiec, fizyk, astronom, a więc książka pełna jest trudnego, naukowego słownictwa. Nie należy się jednak z tego powodu zniechęcać, a książkę dobrze się czyta, nawet w niedobrym tłumaczeniu autorstwa Michała Bończy. Książka dobrze pokazuje też ludzki umysł, wiecznie opanowany przez rozmaite sprzeczności. Porusza temat absolutnego sceptyzmu, który nie pozwala na zrozumienie rzeczy trudnych do zrozumienia, a także mówi o tym, że nie wszystko jest czarne lub białe. Dla mnie wielkie dzieło, polecam, świetna lektura.

Majka | 2011-07-04

warto przeczytać, ale najpierw wyłączyć sobie w głowie sceptyka, realistę i niedowiarka. Będzie dobra zabawa ;)

Annikki | 2015-06-25
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Bardzo mile mnie zaskoczyła jak na pierwszą książkę science-fiction, jaką przeczytałam. Fenomenalne rozważania nad naturą Wszechświata, które są połączeniem filozofii i nauki powinny zostać docenione. Ta książka nie jest tylko opowieścią o kosmitach i obcych planetach, ale przede wszystkim pytaniem o sprawczość we Wszechświecie, o Boga i o naukę. Niezmiernie ciekawa książka.

vitis | 2013-06-11

Jestem zafascynowany tą książką! Z jednej strony metoda naukowa, która nie pozwala dopuścić bohaterce zdarzeń poza tymi, które można udowodnić, a z drugiej strony naturalne ludzki zachowania i fantazja. Uwielbiam ją!

magfre | 2012-06-23
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Pod względem literackim powieść nie jest rewelacyjna. Momentami czytało mi się ją opornie, akcja czasami niepotrzebnie się dłużyła. Natomiast, jeśli chodzi o jej przekaz - o zawartą w niej wiedzę, wizję kontaktu z Obcymi oraz przedstawienie społeczno-politycznych konsekwencji takiego kontaktu czy reakcji poszczególnych osób - książka jest naprawdę świetna. Widać, że napisana została przez naukowca, który doskonale zna się na temacie.
Nie jest to książka tylko o poszukiwaniu i kontakcie z inteligentnym życiem w kosmosie. Jest to również pochwała dla rozumu, nauki i piękna otaczającego nas świata. Jest też swego rodzaju przesłanie: Wszechświat jest celowy. Jesteśmy w nim małym pyłkiem, ale jednocześnie stanowimy także jego cząstką, tworzymy z nim jedność. Nie trzeba go daleko szukać, bo tak naprawdę Kosmos jest w nas.

Cetnarowski i Majka o KIC 8462852

W związku z ujawnionym sensacyjnym odkryciem, że wokół gwiazdy KIC 8462852 mogą krążyć niezidentyfikowane obiekty latające, postanowiliśmy o komentarz w tej sprawie poprosić dwóch fantastycznych mężczyzn - Michała Cetnarowskiego i Pawła Majkę. Przeczytajcie ich reakcje!