Tysiąc i jeden światów

Okładka książki Tysiąc i jeden światów Bohdan Petecki
Okładka książki Tysiąc i jeden światów
Bohdan Petecki Wydawnictwo: Czytelnik fantasy, science fiction
Czytelnik
1983-10-01
1983-10-01
powieść dla młodzieży polska--II poł. 20 w.

"Świecie, świecie!" - jaki jesteś?

Czy mając do dyspozycji kosmiczne urządzenie przenoszące w równoległą czasoprzestrzeń można dowiedzieć się czy świat, w którym żyjemy, jest dobry czy zły? Bolek znalazłwszy dziwny aparat próbuje tego, choć motywacją jest przeciwdziałanie nudzie.
Choć książka "Tysiąc i jeden światów" przeznaczona jest dla młodszej młodzieży (z uwagi na wiek głównego bohatera),to filozoficzne rozważania predysponują ją jako lekturę dla starszych czytelników.
Choć powieść kwalifikuję jako fantastykę, to jest ona ciekawą pozycją dla pasjonatów antycznej historii, ponieważ autor Bohdan Petecki zawarł tutaj wiele informacji z zakresu tej tematyki.

"Świecie, świecie!" - jaki jesteś?

Współczesna wersja baśni o cudownej lampie Aladdyna. Któż z nas nie chciałby mieć takiej lampy? A raczej, takiej kuleczki, która potrafi przenieść posiadacza w inna rzeczywistość, jaką tylko sobie wymarzy.
Jest to powieść dla dzieci i młodzieży, mniej więcej w wieku 13-14 lat i w tej kategorii należy ją oceniać. O czym marzyć może młody chłopiec? O wspaniałych wakacjach, o przygodzie przez wielkie "P", o tym, by ta piękna dziewczyna została jego przyjaciółką, która mógłby trzymać za rękę - tak, w takich czasach to powstało. I to wszystko może sprawić jeden, niepozorny przedmiot, zgubiony przez kosmitów.
Akcja jest wartka, klimat wspaniały, jest i humor i ciekawostki, i pole do popisu wyobraźni. Polecam młodym czytelnikom.

Kolejna wariacja w temacie czapki niewidki i magicznego kamienia spełniającego życzenia. Ale tym razem to nie magia i czary ale zgubione przez kosmitów urządzenie obronne. Spełnianie życzeń odbywa się więc w sposób jak najbardziej "naukowy". Otóż w mnogości światów alternatywnych, znajduje taki, w którym to czego pragniesz się spełniło i przenosi cię do owej poprawionej rzeczywistości. Jeśli zaś zagraża ci niebezpieczeństwo, albo twoje życzenie sprowadza ryzyko utraty życia bądź zdrowia na innych, automat samodzielnie przenosi życzeniodawcę z powrotem. Ciężko zatem zrozumieć sposób w jaki bohater książki wszedł w jego posiadanie.

Zagadka dla młodych duchem, których metryka już zaczyna lekko spowalniać na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2014/04/niegrzeczni-chopcy.html

• SF, Fantasy i Horror
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • 2007
  • Gumka/BHB
  • Dziwne sci-fi/fantasy
  • I-IV
  • Przeczytane w 1992 roku

Dodaj cytat z książki Tysiąc i jeden światów